1397-11-171397-11-27bool(false) 1397-11-171397-11-27bool(false) صدای بلند زنگ‌های خطر را بشنوید همدان پیام
 
 
جمعه - 26 بهمن 1397 - شماره 3413
 
امروز : شنبه ، 27 بهمن 1397

Today : Sat, February 16, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84475 تاریخ انتشار:  1397-04-04 - 05:45 تعداد بازدید:  164
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صدای بلند زنگ‌های خطر را بشنوید

اقتصادی

 خریدن یا نخریدن؟ آیا نخریدن کالا و امتناع از حضور در بازار در کاهش تورم نقش دارد؟
این سئوال مهمی است که این روزها در فضای اقتصادی ایران مطرح است.
چهره های مشهور در شرایط کنونی از کمپینی حمایت کرده اند که علی کریمی، فوتبالیست مشهور به راه انداخته است‌. کمپین نه به خرید به مدت یک ماه اما برای بسیاری از مردم این سوال مطرح می‌شود که آیا کمپین هایی از این دست کارایی لازم را خواهد داشت؟
 پاسخ به این سئوال از دو منظر امکان پذیر است. راه اندازی چنین کمپینی در شرایط عادی، وقتی یک تولید کننده یا تولیدکنندگان یک محصول و خدمت مشخص، منافع مصرف کننده را نادیده می‌گیرند، می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد. فرض کنید یک شرکت مخابراتی تعرفه خدمات خود را ناگهانی بالا ببرد، در این شرایط مردم با تحریم این شرکت و استفاده از خدمات مشابه دیگر شرکت ها می توانند آنها را وادار به عقب‌نشینی کنند.
 حال سوال اینجاست که آیا شرایط ایران عادی است؟ در چنین شرایطی ، وقتی همه بازارها دستخوش بی ثباتی و افزایش قیمت هستند، چطور می توان با راه‌اندازی کمپین در برابر موج گرانی و تورم ایستاد؟
 نه فقط بازار خودرو، که بازار طلا و سکه و مسکن و حتی دیگر بازارها با هجوم تورم روبرو شده‌اند، بخشی از این اتفاق ناشی از رشد قیمت ارز است و بخشی دیگر نیز ناشی از سودجویی برخی تولیدکنندگان. حال در این شرایط می‌توان وضعیت را مورد واکاوی قرار داد.
پیش از این نیز کمپین هایی از این دست راه افتاده بود اما نه فراگیری آن در این سطح بود و نه مقامات دولتی همراهی خاصی با آن نشان داده بودند. این بار حتی سخنگوی دولت به این کمپین واکنش مثبت نشان داده و همین نکته قابل تامل است با این حال به نظر می رسد تنها لبخند و همراهی از سوی بدنه دولت کافی نباشد و اقدام عملی در این بخش ضرورتی انکار ناپذیر است.
یک - با توجه به بالا رفتن نرخ ارز، افزایش قیمت تمامی کالاها مانند خودرو، طلا ، سکه و ... قابل پیش بینی بود . تا اینجای داستان پذیرفتنی است اما عدم عرضه خودرو از سوی خودروسازان، عدم تحویل خودروهایی که موعد تحویلشان فرا رسیده است و اقداماتی از این دست چه سیگنالی را به جامعه می دهد ؟ اینجاست که دولت باید با تشکیل یک گروه ناظر بی‌طرف، نسبت به بازرسی دقیق از خودروسازان و حتی دیگر تولیدکنندگان اقدام کند تا تورم کنونی دامن زده نشود.
دو - دولت باید عملکرد خود را به گونه‌ای تنظیم کند تا اعتماد مردم به سخنان دولتمردان بازگردد‌. بی‌تردید بی‌توجهی مردم به پیام‌هایی که مقامات و مسئولان درباره آینده اقتصاد ارائه می کنند، اتفاق خطرناک و قابل بررسی است. دولت نباید از کنار این بی اعتمادی به سادگی عبور کند چرا که در این صورت سیاست‌های ابلاغی اش نیز با همراهی مردم روبرو نمی‌شود.
 کمپین‌هایی از این دست آلارمی است که جامعه به دولت می‌دهد تا به وظایف خود به درستی عمل کند، از این منظر اگر آلارم‌ها به موقع شنیده شوند، می‌توان کارکرد چنین حرکت‌های اجتماعی را مثبت دانست.
* آلبرت بعزیان- دکترای علوم اقتصادی

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com