گران‌ترين يلداي قرن همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 6 اسفند 1399 - شماره 3984
 
امروز : شنبه ، 9 اسفند 1399

Today : Sat, February 27, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  114471 تاریخ انتشار:  1399-09-29 - 09:31 تعداد بازدید:  114
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

یک خانواده 4 نفره 5/1 ميليون تومان باید خرج کند
گران‌ترين يلداي قرن

نویسنده : غزل اسلامي

اقتصادی

■ يلدا را مجازی برگزار کنید

 امسال يلداي 4 نفري يک ميليون و نيم آب مي‌خورد. حدود يک ميليون و 200 هزار تومان هزينه ميوه، آجيل و تنقلات و 200 هزار تومان هزينه شام مي‌شود. اما اگر طبق عادت بسياري از همداني‌ها و اهالي شهرستان‌هاي اطراف، براي شام کله‌پاچه سرو کنند شب يلدا يک ميليون و 600 هزار تومان تمام مي‌شود.
امسال مردم يلداي خود را کمي متفاوت برگزار مي‌کنند. سال گذشته هزينه برگزاري چنين شب يلدايي براي خانواده 4 نفري حدود 400 هزار تومان تمام مي‌شد اما امسال حدود 4 برابر بايد هزينه کنند. اين درحالي است که طبق اظهارات بسياري از خانواده‌ها شب يلدا را تنها با خانواده خود در منزل مي‌گذرانند و با تماس تصويري با اقوام خود ارتباط برقرار مي‌کنند. با اين‌حال تمام اقلامي که هر سال در شب يلدا تهيه مي‌کردند را خواهند خرید. خانمي گفت: ما همه چيز از جمله انواع ميوه و آجيل شيرين و شور و ميوه خشک خريده‌ايم و قصد داريم فقط با پسر و عروسم اين شب را بگذرانيم اما به خاطر اينکه قيمت‌ها بسيار بالا هستند نسبت به سال هاي گذشته کمتر و بي‌کيفيت‌تر خريد کردم.
خانم جواني هم گفت: امسال خانواده خودم و همسرم میهمان ما هستند و هزينه شام و تدارک سفره يلدا بيش از 3 ميليون تومان براي من تمام شده است. او ادامه داد: البته براي خانواده‌ها هم اين شب گران تمام شده چون هم خانواده خودم و هم خانواده همسرم کادويي در حد نيم‌ست طلا مي‌آورند.
اما يکي از خانم‌ها گفت: يکي از دوستان کبودراهنگي ساکن در همدان که مي‌خواست براي دختر تازه‌عروسش شب يلدايي ببرد ليستي از انواع خوراکي‌ها تهيه کرده و براي من ارسال کرد که کم‌وکاستي‌هايش را بگويم. اين ليست آنقدر پروپيمان بود که تعجب کردم. حدود 3 ميليون تومان فقط هزينه انواع خوراکي‌ها بود. در اين ليست هر کدام از ميوه‌ها يک جعبه عنوان شده و هر آنچه به‌نظرش رسيده بود به ليست اضافه کرده و مي‌گفت کادو هم يک آرام‌پز مي‌خرم که حدود يک ميليون و 300 هزار تومان مي‌شود.
اين خانم جوان گفت: به او انتقاد کردم و گفتم در همدان چنين رسمي نداريم. چند قلم از اينها را به مقدار کم بخر. کادو دادن در شب يلدا هم رسم همداني‌ها نيست و فقط در عيد نوروز کادويی به تازه‌عروس مي‌دهند.
اما مرد جواني گفت: شب يلدا را کنار همسر و 2 فرزندم مي‌گذرانم و با پدر و مادر و خانواده برادرم نیز ارتباط تصويري مي‌گيريم. براي شب هم همسرم مرغ بريان‌شده مي‌پزد، مقداري هم ميوه و آجيل و تنقلات خريده‌ام. هرچند تلاش کردم تا حدي که فرزندانم انتظار دارند خريد کنم اما آنقدر گران بودند که بسيار کم و ساده خريد کردم؛ با اين‌حال يک ميليون و 400 هزار تومان خرج اين شب درآمد.
زن مسني هم اظهار کرد: امسال خريد کردم اما کم. چه اجباري هست آجيل کيلويي 300 هزار تومان بخريم؟ انار، تخمه و کدو حلوا خريدم اما يک کيک خانگي يلدايي هم سفارش دادم که قيمت آن 230 هزار تومان شد. درمجموع هزينه‌اي که کردم بيشتر از 320 هزار تومان نشد. شام هم برنج و مرغ می‌پزم. در شب يلدا مهم دور هم بودن و حافظ‌خواني است که چند ساعت ما را مشغول مي‌کند. يک مدتي هم ارتباط تصويري با آشنايان برقرار مي‌کنيم. اما بعضي‌ها حتي آناناس و نارگيل و شام سفارشي هم مي‌خرند. خواهرم براي اعضاي خانواده حتي لباس يلدايي هم خريده و 2 نوع شام به آشپزخانه خانگي سفارش داده، من مخالف اين تجملات براي يک شب هستم اما خواهرم مي‌گويد اين کارها خاطره خوب برايمان ايجاد مي‌کند.
 خريدها يک‌سوم سال گذشته
پنجشنبه صبح بازار سرگذر چندان شلوغ‌تر از روزهاي عادي نبود. اما بسياري از افراد به قصد شب يلدا خريد مي‌کردند. يکي از مغازه‌داران گفت: اگر بخواهم دخلم را با سال گذشته مقايسه کنم فرق چنداني نکرده چون قيمت‌ها 3 تا 4 برابر شده اما به‌جرأت مي‌توانم بگويم که خريدها به يک‌سوم رسيده است. خبر دارم که بعضي‌ها بيشتر از 2 کيلو سيب يا پرتقال و مقداري تخمه براي اين شب خريد نمي‌کنند چون توان خريد به‌شدت پايين آمده و همين را هم به‌سختي مي‌خرند.
يکي ديگر از مغازه‌داران خيابان شهدا هم بيان کرد: خريد بعضي‌ها را مي‌بينم فراموش مي‌کنم که بايد شب يلدا را مجازي برگزار کنيم. مشتري داشتم که آمد 6 کيلو موز و 3 عدد آناناس خريد. اين مقدار خريد نشان مي‌دهد حداقل 30 میهمان دارد.
با اينکه قيمت اقلام مورنياز شب يلدا نسبت به يلداي گذشته چند برابر شده اما بسياري از خانواده‌ها هرچند با افراد محدودتر و در حد خانواده خود اما همچنان اين شب را لاکچري و ميليوني برگزار مي‌کنند. ولي تعداد بيشتري از خانواده‌ها مجبور به کاهش مقدار خريد شده‌اند و براين باور هستند وقتي قيمت آجيل 2 برابر و آناناس حدود 4 برابر شده است نبايد بخرند و نيازي نيست که يلداي امسال را مانند سال‌هاي گذشته مفصل برگزار کنند زيرا شاد و خندان بودن خانواده مهم‌ترين هدف يلدا است.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com