1400-10-181400-10-28bool(false) 1400-10-181400-10-28bool(false) مردم ارزانی را لمس نمی‌کنند همدان پیام
 
 
سه شنبه - 28 دي 1400 - شماره 4230
 
امروز : سه شنبه ، 28 دي 1400

Today : Tue, January 18, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  47931 تاریخ انتشار:  1393-04-22 - 05:00 تعداد بازدید:  1806
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مردم ارزانی را لمس نمی‌کنند

اقتصادی

همدان‌پیام: با وجود آنکه هنوز مردم ارزانی را در زندگی خود لمس نمی‌کنند مقامات ارشد دولت تدبیر و امید می‌گویند تاکنون به وعده‌های اقتصادی خود به ویژه برای مهار تورم عمل کرده‌اند و نرخ تورم از مردادماه 92 یعنی زمان آغاز به کار دولت یازدهم تا پایان خردادماه امسال 9/8 درصد کاهش یافته است، با این حال هدف آنها دستیابی به نرخ تورم تک رقمی است. رئیس‌جمهور اعلام کرده است که اکنون دولت به رونق اقتصادی و شکستن رکود می‌اندیشد.
به گزارش مهر، رئیس‌جمهور در روزهای گذشته با اعلام اینکه دولت موفق شده است در عرصه اقتصادی نرخ تورم را با وجود رشد منفی اقتصاد کنترل کند، گفته است: اکنون به رونق و شکستن رکود می‌اندیشیم.
براساس آخرین گزارش رسمی بانک مرکزی، رشد تولید ناخالص داخلی کشور با نفت منفی 2/4 درصد و بدون نفت نیز منفی 3/3 درصد بوده است. بانک مرکزی دلیل عمده کاهش تولید ناخالص داخلی را کاهش ارزش افزوده فعالیت‌های نفت، صنعت، ساختمان، بازرگانی، رستوران و هتلداری و خدمات مؤسسات پولی و مالی می‌داند.
یکی از مهمترین وعده‌های دولت تدبیر و امید مهار تورم و پیشگیری از رشد فزاینده قیمت‌ها بوده است. در حال حاضر، طبق آخرین گزارش‌های رسمی ارائه شده، آهنگ رشد تورم در کشور متوقف شده و هر ماه نیز رو به کاهش است.
با این حال، مقامات ارشد دولت تدبیر و امید تأکید دارند کاهش نرخ تورم در شرایط فعلی به معنای ارزان شدن قیمت‌ها در بازار نیست، بلکه تلاش دولت این بوده تا از تکرار افزایش‌های افسارگسیخته قیمت‌ها در گذشته جلوگیری نماید.
کارشناسان اقتصادی می‌گویند: یکی از مسائلی که در سایه تورم بالا در کشور ایجاد شده، رکود در بازارهای مختلف و فعالیت‌های اقتصادی است. در حال حاضر، می‌توان رکود ایجاد شده را به وضوح در بیشتر فعالیت‌های اقتصادی از جمله بازار مسکن، ارز و سکه مشاهده کرد.
نکته حایز اهمیت درباره کاهش نرخ تورم در طول ماه‌های پس از فعالیت دولت تدبیر و امید این است که هنوز آثار کاهش نرخ تورم در معیشت و زندگی مردم وارد نشده و اکثریت قریب به اتفاق مردم، کاهشی در قیمت‌ها احساس نمی‌کنند. در عین حال، آرامش ایجاد شده در بازارهای مختلف قابل مشاهده است.
در دیدار اخیر مسئولان نظام با مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور برای تک رقمی کردن تورم در سال 95 و رساندن آن به 5 درصد وعده داده و اعلام کرده است که هم‌اکنون تورم نقطه به نقطه به 7/14 رسیده است. کاهش 31 واحدی تورم در این دوره زمانی نه کم‌نظیر بلکه بی‌نظیر بوده است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت قدم‌های بسیار خوبی در عرصه اقتصاد و کاستن از رقم تورم برداشته به گونه‌ای که اگر تورم نقطه به نقطه سال قبل 45 درصد بود، این رقم امسال به 4/14 درصد رسیده است، تصریح کرده است: دولت برنامه مدونی برای شکستن رکود و آغاز رونق اقتصادی بر اساس اصول اقتصاد مقاومتی، تدارک دیده است. همچنین دولت قدم‌های نخست را برداشته است و رکود باید شکسته شود.
بر اساس گزارش‌های رسمی بانک مرکزی نرخ تورم در زمان آغاز به‌کار رسمی دولت یازدهم در مردادماه سال گذشته 1/35 درصد بوده که در پایان خردادماه امسال به 2/26 درصد کاهش یافته است که حاکی از کاهش 9/8 درصد نرخ تورم در این 11 ماه گذشته بوده است. در عین حال نرخ تورم نقطه به نقطه بر اساس آخرین آمارهای بانک مرکزی در پایان خردادماه امسال 7/14 درصد اعلام شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com