سبزيجات و حبوبات رکورد تورم را زدند همدان پیام
 
 
شنبه - 25 آبان 1398 - شماره 3617
 
امروز : شنبه ، 2 آذر 1398

Today : Sat, November 23, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93364 تاریخ انتشار:  1398-02-22 - 08:28 تعداد بازدید:  63
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با توجه با آمار 3سال گذشته اعلام کرد
سبزيجات و حبوبات رکورد تورم را زدند

نویسنده : غزل اسلامی

اقتصادی

■  51 درصد تورم نقطه‌به‌نقطه در همدان      

■ هر افزايش قيمتي به معناي افزايش نرخ تورم نيست
■ کالاهاي بادوام بيشترين تورم يک سال گذشته را داشته است           

■ همدان رتبه سیزدهم در تورم 3سال گذشته

 


 نرخ تورم ماهانه خانوارهای استان همدان در فروردين‌ماه 4/4 درصد نسبت به اسفندماه افزایش داشته است. درصد تغییر شاخص کل فروردين 98 نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای استان  1/51 درصد می‌باشد.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان همدان با اعلام خبر بالا توضيح داد: در فروردین ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل برای خانوارهای استان نسبت به فروردين 95 به 5/175 رسید که نسبت به ماه قبل 4/4 درصد افزایش نشان می‌دهد.
محمدرضا ساغرچیان افزود: میانگین شاخص کل در کشور 9/170می باشد، که استان همدان سیزدهمین استان در این شاخص می‌باشد.
وی توضیح داد: در اين گزارش شاخص سال 95 عدد 100 قرار داده شده است.
ساغرچیان افزود: تورم يك متغيير كلان اقتصادي است كه روند تغييرات سطح قيمت‌ها را نشان مي دهد و نبايد از اين نكته غافل شد وقتي نرخ تورم اعلام مي شود به معنای تغییرات میانگین سطح عمومی قیمت همه‌ کالا و خدمات در کل استان برای همه خانوارهاست.
به گفته وي، برای محاسبه این نرخ اطلاعات مربوط به  ٤٧٥ کالا و خدمت كه هركدام با توجه به سهمي كه از كل مخارج خانوار دارند با مراجعه به حدود دو هزار منبع اطلاعاتي، يعني پاسخگوياني شامل خانوارها، مراكز فروش كالا و خدمات مصرفي و اطلاعات ثبتي، قيمت آنها اخذ مي شود.  ساغرچیان ادامه داد: اين ٤٧٥ قلم كالا شامل خوراك، نوشيدني، دخانیات، زیورآلات، پوشاك، آموزش، بهداشت، حمل و نقل و غیره مي شود و در مجموع 12هزار قیمت برای هر ماه جمع آوری می‌شود.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان همدان گفت: نكته قابل توجه اين است كه  قيمت اقلام دارايي و سرمايه‌ايي نظير طلاي آب‌شده، ارز و سکه (کالاهای سرمایه‌ای) در نرخ تورم مدنظر قرار نمي‌گيرد.
طبق گفته‌هاي وي، كالا يا خدماتي که بیشترین وزن و استفاده را دارند قطعا در نرخ تورم تأثیر بیشتری خواهند داشت. بنابراين سبد انتخابی به گونه‌ای است که اولاً همه گروه‌های کالایی را پوشش مي‌دهد، ثانیاً مورد استفاده بیشترین تعداد خانوارهای استان است و ثالثاً در سبد مصرفی خانوار تداوم مصرف دارد.
ساغرچيان بيان کرد: البته مي توان در سطوح مختلف درآمدي، كالايي، زماني و جغرافيايي نرخ تورم را محاسبه نمود. به‌طور مثال تورم دهك‌هاي مختلف، تورم خوراكي‌ها و غير خوراكي‌ها، تورم ماهانه و سالانه، تورم شهري و روستايي که انواع آن براي سياستگذاري و پژوهش های تخصصی استفاده می شود.
  وي در پاسخ به اين سوال که چرا مردم نمی‌توانند با نرخ‌های تورم اعلامی ارتباط واقعی برقرار کنند و درکشان از ارقام با نرخ‌های ارايه شده متفاوت است؟ هم گفت: معمولا هر فرد تورم را بر اساس کالاها و خدمات مصرفی شخصی خود که تعداد محدودی می‌باشد، تخمین می‌زند در حالی‌که مرکز آمار ایران تورم را بر اساس اطلاعات 475 قلم کالا و خدمت (که پوشش کاملی از سبد خانوارهای ایرانی می‌باشد) محاسبه می‌کند. مورد بعدي اين است که معمولا افراد در تخمین تورم ذهنی خود وزن و ضریب اهمیت کالاها و خدمات را مدنظر قرار نمی‌دهند ولی مرکز آمار ایران کالاها و خدمات را بر اساس وزنشان در محاسبات وارد می‌کند (بر اساس اطلاعات هزینه درآمد خانوار) که موجب می‌شود هر کدام تأثیر متفاوتی بر نرخ تورم داشته باشد.
وي ادامه داد: معمولاً افراد هرنوع گرانی و افزایش قیمت را به معنی افزایش نرخ تورم در نظر می‌گیرند در حالی که معنای نرخ تورم نرخ رشد قیمت‌هاست. یعنی هر افزایش قیمتی به معنای افزایش نرخ تورم نمی‌باشد بلکه اگر سرعت رشد قیمت‌ها افزایش یابد نرخ تورم افزایش می‌یابد. به عنوان مثال اتومبیلی را در نظر بگیرید که با سرعت ١٢٠ کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است بعد از مدتی راننده پای خود را روی ترمز می‌گذارد و سرعت به ٩٠ کیلومتر در ساعت می‌رسد. در این مثال ما با کاهش سرعت مواجه شدیم ولی کماکان اتومبیل در حال رفتن به جلو است. به عبارتی هنوز هم سرعت داریم ولی در قیاس با قبل کمتر شده است به طور مشابه هنگامی که تورم کاهش پیدا می‌کند سرعت رشد قیمت‌ها کمتر شده ولی قیمت‌ها همچنان افزایش می‌یابد. در محاسبات نرخ تورم در مرکز آمار ایران تغییرات قیمت که ناشی از تغییر مشخصات کالاست (مانند تغییر کیفیت، وزن، مارک و...) به عنوان افزایش قیمت در نظر گرفته نمی‌شود و سعی می‌شود در هر مظنه قیمت، مشخصات خاص قلم تعریف شود و در هر دوره از قلمی با همان مشخصات ثابت قیمت‌گیری شود تا افزایش واقعی قیمت‌ها نشان داده شود ولی در ذهن افراد جامعه معمولاً این نوع تغییرات قیمت (به دلیل تغییر مشخصات) به عنوان تورم در نظر گرفته می‌شود.
 ساغرچيان گفت: شاخص قیمت و نرخ تورم، یک نماگر میانگین است و سنجه‌ای برای قیمت سبد مصرفی متوسط خانوارهاست. به عبارت دیگر، چون دهک‌های مختلف درآمدی، سبدهای مصرفی متفاوتی دارند و ضریب اهمیت متفاوتی هم به کالاها و خدمات می دهند لذا تورم برای خانوارهای در دهک‌های درآمدی متفاوت، متفاوت خواهد بود.
 بيشترين تورم یک‌سال درکالاهاي بادوام
طبق جدولي که معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان همدان در اختيار خبرنگار همدان‌پيام گذاشته بيشترين تورم در 12 ماه منتهي به فروردين 98 مربوط به کالاهاي بادوام با 4/74 درصد رشد است. همين گروه کالايي در تورم نقطه به نقطه نسبت به سال 95 با 3/169 درصد رتبه هفتم را داشته است.
محصولات خوراکي طبقه‌بندي نشده در جاي ديگر، ميوه و خشکبار، مبلمان و لوازم خانگي و نگهداري معمول آنها، گوشت قرمز و گوشت ماکيان، گوشت سفيد و فرآورده‌هاي گوشتي و خوراکي‌هاي تازه به ترتيب با 2/73، 9/64، 9/60، 5/60، 6/58 و 8/54 درصد تورم در 12 ماه منتهي به ماه جاري نسبت به دوره مشابه سال قبل در رتبه‌هاي دوم تا هفتم قرار گرفته‌اند.
اما در تورم نقطه به نقطه سبزي‌ها و حبوبات با 1/232 درصد رشد نسبت به سال 95 رتبه اول در تورم را دارد. بعد از آن گوشت قرمز و ماکيان با 177 درصد رشد نسبت به سال 95 رتبه دوم را داشته است. خوراکي‌هاي تازه نيز با 7/171 درصد، دخانيات با 3/169 درصد، گوشت سفيد و فرآورده‌هاي گوشتي با 5/267 درصد و ميوه و خشکبار با 159 درصد رشد در رتبه‌هاي سوم تا ششم تورم نقطه به نقطه در فروردين سال 98 نسبت به سال 95 قرار گرفته‌اند.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com