1400-10-181400-10-28bool(false) 1400-10-181400-10-28bool(false) سیمرغ بر شانه سینماگران جوان همدان پیام
 
 
سه شنبه - 28 دي 1400 - شماره 4230
 
امروز : سه شنبه ، 28 دي 1400

Today : Tue, January 18, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  68644 تاریخ انتشار:  1394-11-26 - 05:45 تعداد بازدید:  923
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نگاهی به توزیع جوایز سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر
سیمرغ بر شانه سینماگران جوان

اقتصادی

  جشنواره‌ فیلم فجر با اهدای 9 سیمرغ به فیلم «ابد و یک روز» و 4 سیمرغ به «ایستاده در غبار» در حالی به پایان رسید که جوایز اصلی را نسل جدید یا به تعبیری نسل تازه سینمای ایران دریافت کردند.
در این مراسم که 22 بهمن‌ماه در برج میلاد برگزار شد، سیمرغ مردمی جشنواره‌ فیلم فجر در حالی به «ابد و یک روز» به کارگردانی سعید روستایی اهدا شد که این فیلم از سوی هیأت داوران در 2 بخش «سودای سیمرغ» و «نگاه نو» نیز جوایز اصلی را گرفت.
 نخستین ساخته‌ سینمایی سعید روستایی که سابقه‌ ساخت فیلم کوتاه را دارد، در بخش «سودای سیمرغ»، سیمرغ بهترین چهره‌پردازی، تدوین، نقش مکمل مرد و زن، فیلمنامه، کارگردانی و همچنین در بخش «نگاه نو» سیمرغ بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را گرفت.
«ایستاده در غبار» مهدویان نیز علاوه بر دریافت سیمرغ بهترین فیلم جشنواره؛ سیمرغ جلوه‌های ویژه میدانی، طراحی صحنه و لباس را در بخش «سودای سیمرغ» و جایزه ویژه کارگردانی را در بخش «نگاه نو» دریافت کرد.
 نخستین سیمرغ بخش سودای سیمرغ؛ جلوه‌های ویژه میدانی به ایمان کرمیان برای «ایستاده در غبار» تعلق گرفت و جلوه‌های ویژه بصری هم به سید هادی اسلامی برای فیلم «بادیگارد» اهدا شد.
سیمرغ بهترین چهره‌پردازی هم به سعید ملکان برای فیلم "ابد و یک روز" تعلق گرفت.
سیمرغ بهترین طراح صحنه و لباس به محمدرضا شجاعی برای فیلم "ایستاده در غبار" اهدا شد.
سیمرغ بهترین صدا (صداگذاری و صدابرداری) به سعید بجنوردی، محمدرضا دلپاک، حسین مهدوی برای فیلم "لانتوری" تعلق گرفت.
سیمرغ بهترین موسیقی متن به محمدرضا علیقلی برای فیلم "امکان مینا" و"دختر" تعلق گرفت که در غیاب او، رضا میرکریمی کارگردان «دختر» این سیمرغ را گرفت.
سیمرغ بهترین تدوین به بهرام دهقانی برای فیلم "ابد و یک روز" اهدا شد.
سیمرغ بهترین فیلمبرداری به پیمان شادمان‌فر برای فیلم "خشم و هیاهو" تعلق گرفت.
سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن به شبنم مقدمی برای فیلم‌های "زاپاس" و "نفس" تعلق گرفت.
سیمرغ بهترین نقش مکمل مرد به نوید محمدزاده برای فیلم "ابد و یک روز" اهدا شد.
سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن به پریناز ایزدیار برای فیلم "ابد و یک روز" تعلق گرفت.
سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد به پرویز پرستویی برای فیلم "بادیگارد" اهدا شد.
سیمرغ بهترین فیلمنامه به سعید روستایی برای فیلمنامه "ابد و یک روز" تعلق گرفت.
سیمرغ بهترین کارگردانی «سودای سیمرغ» به سعید روستایی برای کارگردانی فیلم "ابد و یک روز" اهدا شد.
جایزه ویژه هیأت داوران جشنواره‌ فیلم فجر به هومن سیدی برای «خشم و هیاهو» تعلق گرفت.
سیمرغ بهترین فیلم به حبیب والی‌نژاد برای تهیه‌کنندگی فیلم "ایستاده در غبار" اهدا شد.
در مراسم اختتامیه‌ فیلم فجر، با حضور حجت‌ا... ایوبی، علی جنتی و محمد حیدری سیمرغ «نگاه‌ملی» جشنواره‌ فیلم فجر به «نفس» نرگس آبیار و سیمرغ مردمی جشنواره‌ فیلم فجر به «ابد و یک روز» سعید روستایی تعلق گرفت.
در بخش ابتدای مراسم؛ برگزیدگان انیمیشن معرفی شدند؛ضمن تقدیر از مجید اسماعیلی برای ساخت انیمیشن « پادشاه آب»، از حامد کاتبی برای «در مسیر باران» تقدیر شد.
جایزه ویژه بهترین انیمیشن به محمدامید همدانی برای انیمیشن «فهرست مقدس» تعلق گرفت.
بهترین فیلم «هنر و تجربه»؛ «نیمرخ‌ها» زنده‌یاد ایرج کریمی و بهترین کارگردانی این بخش، سروش محمدزاده برای فیلم «چهارشنبه» معرفی شدند.
در بخش «نگاه نو» سیمرغ بهترین کارگردانی به سعید روستایی برای کارگردانی «ابد و یک روز» اهدا شد. و جایزه‌ ویژه کارگردانی این بخش به محمدحسین مهدویان برای فیلم «ایستاده در غبار» تعلق گرفت.
سیمرغ بهترین فیلم بخش «نگاه نو» هم به «ابد و یک روز» به تهیه‌کنندگی سعید ملکان اهدا شد.
 برگزیدگان جشنواره‌ فیلم فجر چه گفتند؟
سعید روستایی که سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را برای فیلم «ابد و یک روز» دریافت کرده بود در میان تشویق و کف و سوت حاضران روی صحنه رفت و با قدردانی از سعید ملکان تهیه‌کننده این فیلم گفت:‌ قدم نخست اطمینانی بود که آقای ملکان به ما داشت، زیرا2 سال بود که هیچ کس این فیلمنامه را باز نمی‌کرد که حتی آن را بخواند.
همچنین محمدحسین مهدویان که جایزه ویژه هیأت داوران را برای فیلم «ایستاده در غبار» دریافت کرده بود با تبریک به سعید روستایی گفت: از پدر، مادرم و همسرم بسیار سپاسگذارم و امیدوارم متوجه باشیم که هنرمندانی مثل ابراهیم حاتمی‌کیا،‌ هر روز متولد نمی‌شوند. امیدوارم قدر بزرگان سینما را بدانیم. حیف است که ایشان اینجا نیست و با رخصت از بزرگان سینما به ویژه حاتمی‌کیا این جایزه را می‌گیرم.
در بخش سودای سیمرغ سید هادی اسلامی که جایزه بهترین جلوه‌های بصری را برای فیلم «بادیگارد »دریافت کرده بود در سخنان کوتاهی گفت:‌ برخلاف مهدویان، سیمرغم را به ابراهیم حاتمی‌کیا تقدیم می‌کنم.
محمدرضا شجاعی که به خاطر طراحی صحنه و لباس فیلم «ایستاده در غبار» سیمرغ بلورین این بخش را دریافت کرده بود نیز از حاتمی‌کیا و حمید نعمت‌ا... تشکر کرد که نخستین کارهایش را در سینما با آنها تجربه کرده است.
در ادامه جایزه بهترین موسیقی متن به محمدرضا علیقلی برای 2 فیلم «امکان مینا» و «دختر» اهدا شد، اما چون خود او در برنامه نبود رضا میرکریمی کارگردان فیلم «دختر» جایزه‌اش را دریافت کرد.
سپس بهرام دهقانی که به خاطر تدوین فیلم «ابد و یک روز» جایزه این بخش را دریافت کرده بود با ابراز خرسندی از حضور هنرمندان جوان در سینما افزود: خوشحالم که سعید روستایی و هم‌نسلانش اجازه نمی‌دهند، سینما در ایران بمیرد یا ضعیف شود.
در این 120 سالی که از عمر سینما می‌گذرد، مشکلات زیادی به کمک این هنر حل شده است و امیدوارم در ایران نیز چنین شود.
به گزارش ایسنا،‌ شبنم مقدمی برگزیده بازیگری نقش مکمل زن نیز با گرامیداشت یاد و خاطره پدرش که پارسال درگذشته است، گفت: دفعه پیش که سیمرغ روی شانه‌ام نشست، پدرم هنوز در قید حیات بود اما امروز یک سال است که او را ندارم و این جایزه را به روح او تقدیم می‌کنم که بسیار از او آموختم و همچنین جایزه‌ام را به مادرم هم تقدیم می‌کنم که حالا برای ما باید هم پدر باشد و هم مادر.
در ادامه نوید محمدزاده جایزه بازیگری نقش مکمل مرد را گرفت، او که در میان تشویق حاضران روی صحنه حاضر شد چندین دقیقه پشت تریبون مکث کرد و بدون حرف صحنه را ترک کرد.
پریناز ایزدیار برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن نیز از گروه سازنده فیلم «ابد و یک روز» تشکر کرد و گفت: آنقدر هیجان دارم که می‌ترسم سیمرغم را بیندازم.
پرویز پرستویی که به خاطر بازی در فیلم «بادیگارد» سیمرغ بلورین بهترین بازیگری نقش اول مرد را دریافت کرد، در سخنانی گفت: من پرویز پرستویی بازیگر نقش حیدر فیلم بادیگارد هستم. خالق بادیگارد ابراهیم حاتمی‌کیاست. خوشحالم که با هدایت و رهبری او توانستم ایفاگر نقشی باشم که اعضای هیأت داوران آن را شایسته سیمرغ بلورین دانستند.
وی افزود: سیمرغم را اول به ابراهیم حاتمی‌کیا تقدیم می‌کنم و بعد به رسم ادب آن را به اساتید محترمی که در این سالن حضور ندارند و 5 تن سینمای ایران هستند تقدیم می‌کنم؛ عزت‌ا... انتظامی، علی نصیریان، جمشید مشایخی، محمدعلی کشاورز و داود رشیدی.
همچنین سعید روستایی که در ادامه برنامه سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را برای فیلم «ابد و یک روز» دریافت کرد، جایزه‌اش را به پیمان معادی بازیگر این فیلم که کاندیدای دریافت سیمرغ بود، اهدا کرد. هومن سیدی که سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیأت داوران را دریافت کرد، نیز از غافلگیری‌اش در دریافت این جایزه سخن گفت و افزود: واقعاً توقع‌اش را نداشتم. به این برنامه آمده بودم تا فقط دست بزنم. این جایزه را به نیابت از حدود 50 نفر از اعضای گروه می‌گیرم و به ویژه از سعید سعدی تهیه‌کننده فیلم که مثل کوه پشت کارگردان است، تشکر می‌کنم.
در ادامه برنامه سیمرغ بهترین فیلم با "نگاه ملی" به نرگس آبیار برای فیلم «نفس» اهدا شد و این کارگردان هنگام دریافت جایزه‌اش گفت: می‌خواستم مثل بسیاری دیگر از همکارانم از گروه سازنده فیلم تشکر کنم.
 «نفس» فیلمی درباره معصومیت و رویاها و آرزوهای از دست رفته است. شاید دیدن آن نیازمند کمی آرامش باشد تا مردم در فضایی آرام‌تر و در مقطعی پس از جشنواره فجر آن را ببینند و درک کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com