دفاع مدیریت شهری از اسکای‌مال در جمع دانشجویان همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 6 اسفند 1399 - شماره 3984
 
امروز : شنبه ، 9 اسفند 1399

Today : Sat, February 27, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  114529 تاریخ انتشار:  1399-09-30 - 13:52 تعداد بازدید:  65
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دفاع مدیریت شهری از اسکای‌مال در جمع دانشجویان

اقتصادی

  ساخت پروژه‌ای با عنوان اسکای‌مال همدان این روزها تبدیل به یکی از پرچالش‌ترین پروژه‌هاي همدان شده است، پروژه‌ای که قرار است با مشارکت یک شرکت دولتی و یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی، در همدان ساخته شود.
آن‌طور که سرمایه‌گذار عنوان کرده پروژه با سرمایه‌گذاری 700 میلیارد تومانی در بیش از 90 هزار مترمربع زمین ساخته شده که نهایتا زیربنای تجاری آن 215 هزار متر مربع تعیین شده است.
این روزها جریان دانشجویی و فعالان عرصه مطالبه‌گری در استان با انتشار اسناد مربوط به این پروژه مدعی هستند که ساخت آن در مکان فعلی برای شهر مقرون به‌صرفه نبوده و شهروندان و مدیریت شهری بزرگ‌ترین بازندگان در این سرمایه‌گذاری خواهند بود.
به همین مناسبت جریان دانشجویی استان در جلسه‌ای با حضور برخی اعضای شورای شهر و شهردار همدان به بررسی ابعاد این موضوع پرداخته و پرسش‌های مهمی را بیان کردند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، در این جلسه مسئول خواهران قرارگاه شهید همدانی درباره گودبرداری پروژه اسکای‌مال اظهار کرد: این پروژه علاوه‌بر ایجاد آلودگی‌های صوتی برای بیماران بخش اعصاب و روان، مشکلات ترافیکی و عفونی و حتی امکان ریزش ناگهانی بیمارستان و دیواره زندان به‌دلیل گودبرداری به عمق 32 متر ایرادات و ابهاماتی دیگری نیز دارد.
ظهرابی تصریح کرد: باوجود گودبرداری در عمق 32 متر، دیده شدن آب در عمق 6 متر و برخورد با تخته‌سنگ بسیار سخت در عمق 20 متر آیا هنوز هم این تصمیم صحیح است که در این مکان با چنین مشکلاتی پروژه بنا شود؟
وی بیان کرد: باوجود نامه شهرداری منطقه یک و اعلام گزارش تخلف برای پروژه، چرا این پروژه بدون پروانه کلید خورده و اگر هجمه‌های رسانه‌ای وجود نداشت آیا همچنان چراغ خاموش درحال اجرا بود؟
ظهرابی اظهار کرد: در کنار همه این مسائل مطابق تبصره 3 و 4 ماده 5 که شهرداری و مشاور طرح موظف به ارائه گزارش‌ها و پیوست‌های این پروژه هستند، آیا مسائل و مشکلات ترافیکی این پروژه بررسی‌شده؟ حتی باوجود درنظر گرفتن پارکینگ برای این مکان با حجم عظیمی از خودرو و ترافیک سنگین در آن معابر مواجه می‌شویم.
وی با طرح این پرسش که آیا برای رفع مشکلات پروژه اسکای‌مال برنامه‌ای دارید؟ افزود: حتی اگر قرار باشد این مشکل با تعریض خیابان حل شود این هزینه را کدام شخص یا نهادی متحمل می‌شود.
ظهرابی گفت: پس از اعتراضات مردمی، دادستان همدان مورخ 11 مردادماه 99 به پرونده ورود کرده و شرایطی را تعیین می‌کند می‌خواهیم بدانیم که کدام‌یک از این شرایط عملی شده است.
■ مرتضی امیری دبیر جامعه اسلامی دانشگاه علوم پزشکی نیز در این جلسه با اشاره به پروژه اسکای‌مال اظهار کرد: آیا از وضع بیماران و کارکنان بیمارستان سینا خبر دارید؟ شب‌هایی بوده که پرستاران ICU و بخش کرونای بیمارستان سینا تا صبح خاک می‌خوردند.
وی افزود: حداقل اگر می‌خواستید این پروژه را ادامه بدهید بیمارستان اکباتان را تجهیز و بیماران سینا را به آنجا منتقل می‌کردید و در پروژه اسکای مال اندکی هم به کادر درمان و بیماران توجه می‌کردید.
محمدباقر مددی عضو قرارگاه شهید همدانی نیز در این جلسه بیان کرد: از مسئولان می‌خواهیم در مقابل مطالبه‌گری و انتقادهایی که گاهي شاید ناپخته و دور از واقعیت باشد، صبوری کنند و نکات مثبت را از گفته‌های ما دریافت کنند.
وی با اشاره به اینکه درباره پروژه اسکای مال تحقیقاتی انجام و نقش مجموعه‌هایی نظیر دادگستری و مؤسسات بررسی‌شده است، افزود: در هفته پایانی سال گذشته 90 میلیارد تومان به‌عنوان اعتبار تغییر کاربری برای این پروژه درنظر گرفته شد که نامه‌ای هم توسط ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری به شورای شهر ارسال و در آنجا تصویب و سپس برای شهردار ارسال شد.
مددی در ادامه بابیان اینکه قسط بندی 90 میلیارد تومان نیز انجام شد، گفت: درصورتی‌که اگر به سال 99 می‌رسید از لحاظ درآمدی حدود 60 تا صد میلیارد تومان برای شورای شهر درآمد بیشتر داشت و حال پرسش ما این است که چرا تخصیص اعتبار با این سرعت و تخفیف انجام‌شده است؟
وی با تأکید بر اینکه اگر این پروژه مجوز دارد باید طرح تکمیلی و پیوستی در خصوص مسائل ترافیکی داشته باشد، بیان کرد: در منطقه‌ای که قرار است این پروژه ساخته شود تنها 3 ورودی هنرستان، میرزاده عشقی و پاستور و 2 خروجی هنرستان و میرزاده عشقی وجود دارد.
مددی با اشاره به اینکه طبق گفته‌ها قرار است روزانه 40 هزار بازدید از این مکان انجام شود و آیا منطقه از لحاظ ترافیکی پاسخگو هست؟ عنوان کرد: بعدها با ترافیکی همانند خیابان‌های خواجه رشید، بلوار مدنی و آرامگاه مواجه می‌شویم و در این‌صورت شورای شهر و شهرداری چقدر باید برای رفع این مشکل هزینه کنند.
وی بابیان اینکه در آن منطقه امکان ایجاد تقاطع غیرهم‌سطح نیز وجود ندارد و تعریض خیابان‌ها نیز زمان‌بر است، تصریح کرد: در آن‌صورت مردم باید مدت زیادی با ترافیک درگیر باشند و همین‌الان هم در منطقه کوچه امام‌زاده خاتونیه با توجه به شرایط به وجود آمده و ترافیک تبدیل به یک خیابان اصلی است.
مددی خطاب به اعضای شورای شهر مطرح کرد: با توجه به جایگاه حقوقی شورای شهر و حکومت مردم بر مردم شما را به‌عنوان نماینده خودمان در مسائل شهری معرفی کردیم اما اگر نمی‌توانید با پروژه اسکای‌مال مخالفت کنید پس جایگاه شورای شهر چه می‌شود؟
وی در ادامه اظهار کرد: مثلاً ستاد اقتصاد مقاومتی مجوز گودبرداری پروژه اسکای‌مال را می‌دهد این گودبرداری آغاز و انجام می‌شود و در شورای شهر هم ‌زمانی که در این‌باره رأی‌گیری می‌شود 6 نفر موافق و 5 نفر مخالف هستند.
این عضو قرارگاه شهید همدانی افزود: در کنار این پروژه بیمارستان سینا با بیماران اعصاب و روان هم قرار دارد مشکل این است که نه‌فقط هنگام ساخت پروژه بلکه پس از ساخت نیز باید درنظر گرفت که چطور می‌شود این  ۲ پروژه در کنار هم باشند.
مددی با اشاره به اینکه این گودبرداری برای آزمایش خاک است ضمن اینکه در شورای شهر مطرح شد که چسبندگی این خاک تقریباً صفر است، گفت: اگر این آزمایش خاک ناموفق باشد در زمانی که تا عمق 32 متری گودبرداری شده پر کردن آن زمین امکان‌پذیر نیست.
وی بابیان اینکه مقداری در کار شورای شهر دخالت می‌شود، بیان کرد: می‌خواهیم بدانیم اگر شورای شهر به این نتیجه رسید که با این پروژه مخالفت کند آیا از لحاظ حقوقی این توان را دارد یا اینکه با یک نامه از دادگستری و جلساتی در طول یک هفته کارها و تقسیط انجام می‌شود.
■ محمدجواد چراغی دبیر قرارگاه شهید همدانی درباره پروژه اسکای‌مال با اشاره به اینکه گودبرداری این پروژه غیرقانونی است، اظهار کرد: در ستاد تسهیل گمانه‌زنی به آزمایش خاک مطرح‌شده است، حال اینکه به روش‌های دیر گودبرداری می‌کنند که خاک را آزمایش کنند مسأله دیگری است.

 پروژه با مجوزاجرایی می‌شود
شهرد3.ار همدان نیز پس از شنیدن اظهارات دانشجویان درباره پروژه اسکای‌مال با اشاره به اینکه هرزمانی که دانشجویان اراده کنند درباره مسائل مدیریت شهری پاسخگو هستم، عنوان کرد: درباره پروژه اسکای‌مال نمی‌شود در حد چند جمله یا چند دقیقه صحبت کرد و بایستی در جلسه جداگانه شما پرسش کنید و من هم به‌عنوان شهردار توضیح بدهم.
عباس صوفي با تأکید بر اینکه پروژه اسکای‌مال مجوز گرفته و مجوزاتش کاملاً قانونی است، اظهار کرد:چون این پروژه مجوز داشت کارش را آغاز ‌کرد ولی مسائل و مشکلاتی در روند اجرای پروژه قرار دارد که دستگاه‌های نظام‌مهندسی، شهرداری و مسکن و شهرسازی باید پاسخگو باشند.
صوفی با اشاره به اینکه درباره پروژه اسکای‌مال هر آنچه مربوط به شهرداری است پاسخ می‌دهیم، افزود: با احترام به انتقادات و نظرات در مورد این طرح باید بگوییم که این کارها نیز در جهت توسعه شهر است.
سخنگوی شورای شهر همدان نیز خطاب به دانشجویان حاضر در جلسه گفت: باید برای هر اتفاق و طرحی در سطح شهر، هر یک ماه یا هر ۳ ماه یک‌بار مطالبه کنید، طرح جامع شهری ۳ سال و اسکای‌مال چند سال است که مطرح‌شده اما چرا سال‌های گذشته مطالبه نشده است؟
وی بیان کرد: برای مطالبه در مورد طرح جامع دانشجویان وقت جلسه را تعیین و سریع اقدام کنند چون اگر این طرح بسته شود یک هزار و 500 هکتار به این شهر اضافه می‌شود و آن‌وقت است که به قول دانشجویان نسل آینده همه ما را لعن خواهد کرد.
کاووسی‌امید با اشاره به اینکه گودبرداری پروژه اسکای‌مال مصوبه شورا نبوده، عنوان کرد: مصوبه گودبرداری مربوط به کمیسیون ماده 5 با ریاست استاندار است و در این مورد باید از ایشان پرسش کنید.
■ ابراهیم مولوی نایب‌رئیس شورای شهر همدان نیز درخصوص پروژه اسکای‌مال با اشاره به اینکه بخش کوچکی از این پروژه مربوط به مدیریت شهری و شهرداری است، اظهار کرد: زمین این مجموعه برای اداره کل زندان‌ها و زمین زندان سابق همدان بوده و در آن مقطع به وزارت ارتباطات و مخابرات فروخته‌شده و سند به نام دولت به نمایندگی شرکت مخابرات است یعنی برای شخص نیست.
وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری آمده و قراردادی منعقدشده است، افزود: درخواست سرمایه‌گذار در کمیته فنی موردبررسی قرارگرفته و در کمیسیون ماده 5 با ریاست استاندار است تصویب‌شده است.
نایب‌رئیس شورای شهر همدان بابیان اینکه درخصوص بررسی موانع تولید این طرح هم موردتوجه قرار گرفت، گفت: ستاد تسهیل مجوز گودبرداری داده و در صحن شورا نیز با ده درصد یعنی 30 هزار مترمکعب گودبرداری موافقت شده است.
مولوی با تأکید بر اینکه گودبرداری آغاز شد اما در مقطعی به‌دلیل اعتراض ساکنان هنرستان به آلودگی صوتی شبانه ایجادشده کار تعطیل شد، بیان کرد: مجدد با دستور رئیس دادگستری توسط دادستان، پلیس راهور و نیروی انتظامی خاک‌برداری به‌صورت مقطعی برنامه‌ریزی شد.
وی با اشاره به اینکه این پروژه از کف زمین 5 طبقه است و 4 طبقه منفی دارد و روند کاری تا به امروز کاملاً قانونی بوده است، عنوان کرد: شما دانشجویان اهل تحقیق و مطالعه هستید، چرا باید جوانان همدانی برای کارگری به تهران برود.
نایب‌رئیس شورای شهر همدان بابیان اینکه اگر مشکل منطقه اجرای این پروژه است که بحث آن جداست که باید بیشتر روی این مسأله مانور داده شود، مطرح کرد: همانند تهران، شیراز و خلیج‌فارس می‌شد این پروژه در خارج از شهر و کنار بلوارهای اصلی اجرا شود اما اینجا زمین برای دولت بود.
مولوی با تأکید بر اینکه از موافقان صد درصدی پروژه اسکای مال بودم، تصریح کرد: گودبرداری پروژه اسکای مال غیرقانونی نیست.
■ يک عضو ديگر شورای شهر همدان در این جلسه بیان کرد: در پلان معماری این پروژه 6 پلان منفی با ارتفاع‌های متفاوت درنظر گرفته‌شده است.
نرگس نورا...زاده با اشاره به اینکه پیوست ترافیکی پروژه اسکای مال برای هفته آینده ارائه می‌شود، افزود: ما 3 نوع پیوست قبل، حین و پس از اجرای پروژه داریم و پروژه‌ها برای اجرای صحیح باید هر ۳ را داشته باشند.
نورا... زاده بابیان اینکه پروژه اسکای مال پیوست پیش از اجرا را نداشته اما پیوست حین و پس از اجرا را می‌تواند داشته باشد، گفت: اما در این‌صورت به‌هیچ‌وجه نمی‌شود صورت‌مسأله را پاک یا پروژه را تغییر داد.
وی بیان کرد: زمانی که در کمیسیون ماده 5 تصویب شد که در حین اجرای پروژه پیوست‌های ترافیکی و فرهنگی این طرح ارائه شود یعنی اینکه صورت‌مسأله به قوت خود پابرجا است و باید اشکالات ترافیکی را با ارائه راهکار برطرف کرد.
نورا... زاده با تأکید بر اینکه جز مخالفان پروژه بودم و در هیچ مرحله‌ای به آن رأی ندادم، تأکید کرد: این بخش از مشکلات ترافیکی اسکای مال که توسط شما دانشجویان مطرح شد تنها بخش کوچکی از مشکلات این پروژه است درحالی‌که اگر استدلال‌های مکان‌یابی این پروژه مطرح شود متوجه مشکلات بیشتری می‌شوید.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com