1400-10-181400-10-28bool(false) 1400-10-181400-10-28bool(false) ایـران مـرغ ارگـانيك ندارد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 28 دي 1400 - شماره 4230
 
امروز : سه شنبه ، 28 دي 1400

Today : Tue, January 18, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  63354 تاریخ انتشار:  1394-06-30 - 05:45 تعداد بازدید:  1445
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پرورش مرغ حداقل 45 روز زمان می‌خواهد
ایـران مـرغ ارگـانيك ندارد

اقتصادی

باوجود آنکه محصول ارگانیک به دلیل فرایند پیچیده‌ در ایران امکان تولید ندارد، عرضه مرغ‌ سبز با قیمتی متفاوت از مرغ‌های معمولی در بازار همدان نمود یافته و فروشندگان ادعا می‌کنند مرغ آنها ارگانیک است.
در واقع گوشتی با نام «مرغ سبز» و یا «مرغ ارگانیک» عرضه و ادعا می‌شود که در تولید و پرورش این مرغ‌ها از هیچ‌گونه آنتی‌بیوتیکی استفاده‌ نشده است، البته استفاده از آنتی‌بیوتیک و داروهای شیمیایی در صنعت مرغداری نامناسب است و پسماند این داروها در بدن مرغ می‌تواند اثرات نامطلوبی بر سلامت انسان‌ها به‌ عنوان مصرف‌کنندگان این محصولات داشته باشد.
همین امر موجب شده تا متأسفانه عده‌ای با سوءاستفاده از نام‌های «مرغ سبز» یا «مرغ ارگانیک» اقدام به فروش گوشت مرغ با قیمت بالاتری ‌کنند که این مسأله خود آسیب به شمار می‌رود و مردم هم با بی‌اطلاعی از موضوع نسبت به خرید گوشت مرغ اقدام می‌کنند، به این امید که گوشت سالم‌تری خریداری کرده‌اند.
در اين ميان رئيس اتحاديه مرغ گوشتي همدان هم در نشست خبري 2 ماه پيش خود اعلام كرد كه هيچ مرغ ارگانيكي در همدان و كشور وجود ندارد و فقط «الماس سبز» است كه هنوز ارگانيك بودن آن هم ثابت نشده است.
 مرغداری‌ها به توانایی تولید مرغ‌های ارگانیک نرسیده‌اند
حالا کارشناس امور دام و طیور جهاد کشاورزی همدان هم در گفت‌وگو با مهر گفته كه در ایران مرغی به نام مرغ ارگانیک تولید نمی‌شود.
کمال سعادتی با بیان اینکه مرغ ارگانیک نباید هیچ‌گونه دارویی از جمله انواع آنتی‌بیوتیک‌ها را در طول دوران رشد دریافت کرده باشد؛ اما هم‌اکنون مرغداری‌های ایران به توانایی تولید مرغ‌های ارگانیک نرسیده‌اند، بيان کرد: مرغ سبز هم همان مرغ بدون آنتی‌بیوتیک است؛ یعنی به آن انواع داروهای آنتی‌بیوتیک داده نشده است.
وی با بيان اینکه مرغ‌های سبز هیچ نوع آنتی‌بیوتیکی دریافت نمی‌کنند، افزود: این مرغ‌ها در طول دوره پرورش 3 بار به‌وسیله دامپزشکی آزمایش می‌شوند و اگر نتایج آزمایش‌ها نشان دهد در هر 3 نوبت بدن مرغ‌ها فاقد داروهای نامبرده باشد مجوز عرضه به‌ عنوان مرغ سبز را ارائه می‌کند.
کارشناس امور دام و طیور بیان کرد: اگر وجود هرگونه آنتی‌بیوتیک یا داروهای ضد کوکسی‌دیوز در بدن این مرغ‌ها ثابت شود دیگر نشان مرغ سبز برای فروش به آنها داده نمی‌شود.
سعادتی با تأکید بر اینکه دوره پرورش مرغ در کشور ۴۵ روز است، اظهار کرد: مرغ سبز باید حداقل در یک بازه زمانی ۴۵ روزه دوران رشد خود را بدون استفاده از هیچ‌گونه دارویی طی کرده باشد.
 دوره زمانی استاندارد برای تولید مرغ سبز ۴۲ روزه است
وی با بیان اینکه دوره زمانی استاندارد برای تولید مرغ سبز ۴۲ روزه است، افزود: معمولاً در مرغداری‌های عادی طول دوره تا ۵۰ روز نیز می‌رسد؛ این در حالی است که آنچه پس از ۴۲ روز به وزن مرغ تولیدی افزوده می‌شود چربی و مواد غیرقابل ‌هضم و فاقد ارزش غذایی است.
کارشناس امور دام و طیور با اشاره به اینکه هزینه تولید مرغ سبز و مرغ‌های عادی تقریباً برابر است، بیان کرد: مصرف بی‌رویه‌ آنتی‌بیوتیك‌ها برای درمان بیماری‌های طیور و یا به ‌عنوان محرك رشد به دلیل ایجاد مقاومت در باكتری‌ها در سالیان اخیر مورد توجه قرار گرفته است.
سعادتی با تأکید بر اینکه متأسفانه فرهنگ مصرف مردم کشور این‌گونه است که مرغ‌های درشت را می‌پسندند و این موضوع موجب می‌شود طول دوره پرورش طولانی شود و میزان آنتی‌بیوتیک مصرفی نیز افزایش یابد، گفت: مرغ‌هایی که طولانی‌تر از این مدت پرورش می‌یابند و درشت‌تر می‌شوند احتمال وجود مقادیر بیشتر آنتی‌بیوتیک در گوشت آنها زیاد است.
 قیمت مرغ سبز بیشتر از مرغ‌های معمولی است
وی با اشاره به اینکه طبق قیمت‌های بازار قیمت مرغ سبز بیشتر از مرغ‌های معمولی است، بیان کرد: این افزایش قیمت به 2 دلیل است نخست اینکه به علت مدیریت پرورش این مرغ‌ها بسیار حساس و دقیق هستند و در ۴۵ روزی که قرار است پرورش پیدا کنند به ‌هیچ‌وجه نباید بیمار شوند تا مرغداران مجبور به استفاده از آنتی‌بیوتیک برای درمان باشند و دیگر اینکه به دلیل تولید و تقاضای کم‌مصرف این مرغ‌ها، قیمت آنها بیشتر می‌شود.
کارشناس امور دام و طیور با بیان اینکه مردم اطلاعات کمی در مورد مرغ سبز و مزیت‌های آن نسبت به سایر مرغ‌ها دارند، افزود: با افزایش سطح تحصیلات و همچنین رشد اقتصادی جامعه نقش سلامت و به خصوص نقش غذای سالم بیش‌از پیش اهمیت پیدا می‌کند در نتیجه تولید محصولات غذایی سالم تضمین کیفیت شده و شناسه‌دار باید در اولویت قرار گیرد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان نیز در گفت وگو با مهر با بیان اینکه مرغ با نام «مرغ سالم» تولید می‌شود اما چیزی به اسم مرغ ارگانیک وجود ندارد، اظهار کرد: برخی افراد برای سودجویی از اسامی مانند مرغ سبز و یا مرغ ارگانیک استفاده می‌کنند.
محمد نظرپور با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند که مرغ بدون هورمون تولید یا به فروش می‌رسانند در حالی‌که در روند پرورش طیور از هیچ‌گونه هورمونی استفاده نمی‌شود، ادامه داد: امکان استفاده از هورمون برای مرغ‌ها وجود ندارد، زیرا هورمون باید تزریق شود و امکان تزریق هورمون برای تک‌تک مرغ‌ها وجود ندارد و اگر هم داشته باشد بسیار هزینه‌بر و زمان‌بر است.
وی با بیان اینکه در هیچ کجای کشور و استان همدان از هیچ هورمونی برای پرورش مرغ استفاده نمی‌شود، ادامه داد: اگر در پرورش مرغ از هورمون استفاده شود هم به مرغدار و هم به مصرف‌کننده ضرر می‌رسد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با تأکید بر اینکه در خصوص مصرف آنتی‌بیوتیک نیز برای مرغدار هیچ منعی وجود ندارد، بیان کرد: اگر مرغداری علاقمند به استفاده از داروها زیر نظر دامپزشکی باشد ایرادی ندارد.
نظرپور با بیان اینکه اکثر واحدهای پرورش مرغ گوشتی در استان همدان فعال هستند، گفت: ۵۰۴ واحد پرورش مرغ گوشتی با ظرفیت 8 میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی در هر دوره در استان همدان فعالیت دارد.
وی با بیان اینکه افزون بر یک ‌میلیون مترمربع مساحت مرغداری‌های استان همدان است، افزود: کشور از مرغداری اشباع و بیش از نیاز کشور مرغداری ساخته‌ شده است.
 توان تولید ۷۰ هزار تن مرغ گوشتی در سال در استان وجود دارد
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان با تأکید بر اینکه توان تولید ۷۰ هزار تن مرغ گوشتی در سال در استان همدان وجود دارد، بیان کرد: 6/3 درصد تولید مرغ گوشتی کشور در استان همدان انجام می‌شود و استان رتبه دهم تولید را دارد.
نتیجه اینکه مصرف گوشت مرغ به‌ عنوان یک کالای اساسی و مهم در سبد غذایی بسیاری از شهروندان ایرانی قرار دارد و ترویج فرهنگ مصرف مرغ سبز و تلاش برای آوردن این نوع مرغ روی سفره مردم می‌تواند گامی مهم در راستای تحقق سلامت افراد و ارتقای فرهنگ استفاده از غذای سالم در بین مردم باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com