1400-10-181400-10-28bool(false) 1400-10-181400-10-28bool(false) بزرگان اسلام مانند خوارزمی و بوعلی‌سینا را به جوانان معرفی کنید همدان پیام
 
 
سه شنبه - 28 دي 1400 - شماره 4230
 
امروز : سه شنبه ، 28 دي 1400

Today : Tue, January 18, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  58479 تاریخ انتشار:  1394-02-21 - 05:45 تعداد بازدید:  2641
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس جمهور سنگال در اجلاس كومیاك:
بزرگان اسلام مانند خوارزمی و بوعلی‌سینا را به جوانان معرفی کنید

اقتصادی

مکی سال، رئیس جمهور سنگال در دهمین اجلاس كومیاك با عنوان «نقش جوانان و رسانه‌ها در صلح و ثبات جهان اسلام» گفت: بزرگان اسلام مانند خوارزمی و بوعلی سینا را به جوانان مسلمان معرفی كنید.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا به نقل از  مهر، دهمین اجلاس کمیته دایمی اطلاعات و امور فرهنگی سازمان کنفرانس اسلامی موسوم به «کومیاک» با موضوع «نقش جوانان و رسانه‌ها در صلح وثبات جهان اسلام» در روزهای 8 و 9 اردیبهشت‌ماه برگزار و آیین افتتاحیه آن نیز با حضور رئیس جمهور وزرای امور خارجه و فرهنگ سنگال و دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی، وزرا و نمایندگان عالی‌رتبه بیش از ۳۵ کشور مسلمان از جمله اندونزی، مصر، ترکیه، کویت، پاکستان، عمان، قطر، سودان، الجزایر، مراکش، مالی، تاجیکستان و... انجام شد.
از جمهوری اسلامی ایران نیز سلطان سالکی، کاردار موقت و حسن ذاکری، رایزن فرهنگی کشورمان در سنگال، در این اجلاس حضوری فعال در بخش‌های مختلف داشتند. در مراسم افتتاحیه دهمین اجلاس کومیاک، مکی‌سال رئیس جمهور سنگال و ایاض امین‌مدنی دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی سخنرانی كردند.
رئیس جمهور سنگال، محور سخنان خود را به مبارزه با خشونت و ترور و لزوم وحدت بین مسلمانان و نیز تقویت ایده گفت‌وگوی بین تمدن‌ها و فرهنگ‌ها و مسأله فلسطین اختصاص داد.
وی با اشاره به موضوع اجلاس، ضمن تشریح تمدن دیرین اسلامی، روی آوردن به خشونت به نام دفاع از اسلام و جهاد را حرکتی انحرافی دانست و افزود: باید قابلیت‌های علمی و فرهنگی اسلام و بزرگان اسلامی که میراث دینی و فرهنگی ما را شکل می‌دهند از جمله خوارزمی، ابوعلی سینا و غزالی را با بهره‌گیری از رسانه‌ها به جوانان خود معرفی كنیم تا بتوانند براساس این داشته‌ها مسیر آینده را که اهتمام به علم و دانش و حکمت است، طی كنند.
وی همچنین بر حقوق حقه ملت فلسطین تأکید و اعلام كرد كه همچون همیشه در قالب کمیته فلسطین، در دفاع از مردم فلسطین در مقابل اسرائیل غاصب خواهد ایستاد. در ادامه ایاض امین‌مدنی، دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی نیز اعمال گروه‌های تروریستی مانند القاعده، الشباب و بوکوحرام را محکوم و عملكرد آنان را برخلاف اسلام و عامل بروز اسلام‌هراسی در بین جهان ارزیابی كرد.
وی همچنین تنها راه‌حل مشکلات جهان اسلام را تقویت رویکرد گفت‌وگو بین ادیان، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها عنوان و اعلام كرد که همه کشورهای مسلمان، خواهان همزیستی مسالمت‌آمیز با یکدیگر هستند.
دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی در ادامه سخنان خود ضمن تشریح اوضاع فلسطین از تشکیل دولت مقتدر فلسطینی با مرکزیت مسجدالاقصی حمایت كرد و پیشنهاد داد تا براساس شرع مبین اسلام که بر زیارت 3 مکان مقدس مسجدالحرام، مسجدالنبی و مسجدالاقصی تأکید كرده، با کمک رسانه‌ها و با همکاری مستقیم دولت فلسطین و دولت‌های اسلامی، اعزام تورهای زیارتی در سطح گسترده به مسجدالاقصی برنامه‌ریزی شود.
به گفته ایاض امین مدنی، این امر باید به عنوان حقی مسلم از رژیم صهیونیستی مطالبه و مقدمه‌ای برای تثبیت قدس شریف به عنوان مرکزیت دولت فلسطین شود.
وی همچنین از دولت‌های عضو خواست که در زمینه همکاری مشترک رسانه‌ای برای تقویت و نشان دادن اسلام موجه، تلاش بیشتری كنند.
پس از مراسم رسمی افتتاحیه، اجلاس وارد دستورکار شد و کشور سنگال به عنوان رئیس و ایران، مصر و فلسطین، به عنوان نواب رئیس انتخاب شدند.
امبای نیک، وزیر فرهنگ و ارتباطات سنگال، ریاست جلسه را برعهده گرفت و پس از آن بحث و بررسی بر روی بیانیه پایانی و قطعنامه‌ها و مصوبات اجلاس آغاز شد که مطالب مطروحه در خصوص مسأله فلسطین و همکاری‌های فرهنگی کشورهای عضو  با اکثریت آرا به تصویب رسید.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com