1400-10-181400-10-28bool(false) 1400-10-181400-10-28bool(false) همدان میراث‌دار تاریخ همدان پیام
 
 
سه شنبه - 28 دي 1400 - شماره 4230
 
امروز : سه شنبه ، 28 دي 1400

Today : Tue, January 18, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92694 تاریخ انتشار:  1398-02-08 - 08:44 تعداد بازدید:  3014
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

به همت مرکز اسناد غرب کشور در کتابخانه ملی ایران "نمایشگاه تاریخ" گشایش یافت
همدان میراث‌دار تاریخ

نویسنده : مریم مقدم

اقتصادی


 نمایشگاه تاریخ محلی منطقه غرب کشور(همدان) در موزه کتاب و میراث مستند ایران روز گذشته در کتابخانه ملی ایران گشایش یافت.
در این نمایشگاه بیش از ۱۰۰ اثر مستند و با ارزش که محل نگهداری دائم آنها مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور در همدان می باشد به نمایش درآمده است .
این نمایشگاه روز گذشته، شنبه هفتم اردیبهشت ماه ساعت ۱۵  با حضور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مدیران منطقه‌ای و چهره‌های برجسته علمی و فرهنگی همدان گشایش یافت.
نمایشگاه مذکور به عنوان دومین رویداد از سلسله نمایشگاه‌های تاریخ محلیِ موزه کتاب و میراث مستند، به معرفی و نمایش میراث تاریخی و دستاوردهای متعدد مکتوب از جمله نسخ خطی، اسناد، نشریات، عکس‌ها، نفایس، آثار مشاهیر و ...  استان همدان خواهد پرداخت. همچنین برگزاری کارگاهای آموزشی با موضوعات آشنایی با تاریخ و فرهنگ عامه‌ی همدان از برنامه‌های جنبی این نمایشگاه  بود.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان همدان در این آیین گفت : مدیریت مرکز اسناد به عنوان نخستین مدیریت منطقه ای در شهریور ماه سال 1371 به مرکزیت همدان با تحت پوشش قرار دادن استان های غربی ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان و همدان تاسیس شد. مدیریت منطقه غرب با توجه به تحت پوشش داشتن شهرهای مرزی متعدد، قومیت های مختلف و قدمت تاریخی استان های غرب کشور بخصوص همدان، از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
تکلو با بیان اینکه این نمایشگاه فرصتی برای به نمایش گذاشتن داشته های مستند تاریخی همدان است گفت:  منطقه غرب منابع دست اول استانهای غرب کشور را در خود جای داده است.
به گفته وی در مرکز اسناد  همدان ۳۸۴۰ اسناد و ۳۲۰ عنوان کتابهای سنگی و ۱۲ هرار قطعه عکسهای دیداری و اسناد شنیداری از  ۶ استان  درحال نگهداری است.
تکلو  گفت: در مقایسه با دیگر استانهای غرب کشور همدان بیشترین آمار را در انعکاس اسناد دارد به گونه ای که ۴۹۶ ساعت مصاحبه در مرکز اسناد  همدان انجام شده است و استان رتبه اول واسپاری کتاب در کشور را در به خود اختصاص داده است.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان همدان افزود : در فهرست نویسی اسناد هم همدان رتبه اول و در حوزه اسناد احیایی رتبه دوم را دارا می باشد .
نجفقلی حبیبی مصحح کتاب قانون نیز در این آیین  گفت: قانون مشتمل بر ۵ کتاب است و برای کتاب اول ۹ سال تمام وقت کار کرده‌ام و نسخ خطی را جمع آوری کردم و از سویی دیگر کتاب‌های چاپی که دارای اشکالات بود را نیز بررسی و انطباق دادم و این امر با دقت و حساسیت بسیاری انجام شد. وی گفت : همدان قلب تاریخ ایران و قانون افتخار ایران است.
پرویز اذکایی نویسنده پیشکسوت فرهنگی شهیر  همدان که مطالعات وی  به طور عمده در تاريخ و فلسفه مى‌باشد نیز در این آئین حضور داشت.
وی  در رشته‌هاى کتاب‌شناسى و رجال‌شناسى و تاريخ علم نيز داراى تأليفات است. از او بيش از 400 عنوان اثر طبع و منتشر شده كه عبارت از 40 کتاب، 70 رساله علمى مفصّل و مابقى گفتارهاى بلند و كوتاه در دايرة المعارف‌ها و نشريات معتبر است. اذكايى در سال 1381 به خاطر تحقيق و تعليق «آثار الباقية» جايزه و عنوان بهترين کتاب سال را از آن خود كرد اذکایی در وصف همدان اشعاری خواند
وی بر انتخاب نام مادستان برای استان به مرکزیت  همدان که سالها پیش پیشنهاد آن را به مدیران ارشد استان داده است در این آئین تاکید کرد.
"همدان میراث‌دار تاریخ"، عنوان این نمایشگاه است که از تاریخ ۷ لغایت ۱۵ اردیبهشت ۹۸ همه روزه از ساعت ۸ الی ۱۶ میزبان علاقمندان خواهد بود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com