یارانه پرمصرف‌ها ۷ برابر کم‌مصرف‌ها همدان پیام
 
 
سه شنبه - 2 بهمن 1397 - شماره 3395
 
امروز : چهارشنبه ، 3 بهمن 1397

Today : Tue, January 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه شیراز97
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84386 تاریخ انتشار:  1397-03-08 - 05:45 تعداد بازدید:  66
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بی‌عدالتی در افزایش تعرفه برق
یارانه پرمصرف‌ها ۷ برابر کم‌مصرف‌ها

اقتصادی

 تعرفه برق خانگی طی سالهای ۹۳ تا ۹۵ سه مرتبه به میزان ۲۴درصد ، ۱۰درصد و ۱۰درصد افزایش یافته است اما در هیچیک از این افزایش‌ها، تفاوتی بین مشترکان کم‌مصرف و پرمصرف اعمال نشده است.
صابر آزاد، کارشناس ارشد حوزه انرژی با بیان اینکه بررسی روند افزایش قیمت برق طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که وزارت نیرو طی سال‌های ۹۳ تا ۹۵ در بخش خانگی سه مرتبه تعرفه‌های برق را به میزان ۲۴درصد، ۱۰درصد و ۱۰درصد افزایش داده است، گفت: وزارت نیرو در هر سه مرتبه تفاوتی بین مشترکان کم‌مصرف و پرمصرف قائل نشد.
وی ادامه داد: در سال جاری نیز این وزارتخانه مجددا با تصویب هيأت وزیران افزایش ۷درصدی قیمت برق را برای همه مشترکین از اردیبهشت ماه اجرایی نمود. این امر بر خلاف اقتصاد مقاومتی است زیرا در  بند ۳ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ و توسط مقام معظم رهبری به دستگاه‌های کشور ابلاغ شد، آمده است: «استفاده از ظرفیت اجرای هدفمندسازی یارانه ها در جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره ­وری، کاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص­ های عدالت اجتماعی».
وی ادامه داد: بنابراین با توجه به این بند به صراحت بر رعایت عدالت و کاهش شدت انرژی تاکید شده است. اما تجربه سال های اخیر نشان می‌دهد افزایش یکسان قیمت های انرژی برای تمام مشترکان انجام شده و این رویکرد میزان شدت انرژی را کاهش نخواهد داد.
آزاد به مهر گفت: در سه سال اخیر میزان تعرفه برق و گاز خانگی چند مرتبه و به صورت یکسان برای همه مشترکان افزایش یافت اما میزان سرانه مصرف انرژی کشور کنترل نشد. بر خلاف برق و گاز خانگی، دولت توانست روند مصرف آب کشور را تا حد قابل توجهی کنترل کند زیرا در حوزه آب، درصد افزایش قیمت به صورت یکسان نبود و مشترکین پرمصرف مشمول افزایش تعرفه بیشتری شدند. به موجب این سیاست هوشمندانه، میزان آب مصرفی تهران در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۰ حدود 72/1 درصد کاهش یافت در صورتی که جمعیت کشور در این سالها زیاد هم شده بود.
به گفته این کارشناس ارشد حوزه انرژی، در راستای برقراری عدالت اجتماعی توجه به این نکته ضروری است که در صورت افزایش قیمت با درصد یکسان برای همه مشترکان، همچنان پرمصرف‌ها در مقایسه با کم‌مصرف‌ها از یارانه انرژی بیشتری استفاده خواهند کرد که این امر کاملا خلاف عدالت اجتماعی و در نتیجه بر خلاف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.
آزاد تاکید کرد: با توجه به نمودار فوق مشخص است که یارانه برق مشترکین پرمصرف بیش از ۷ برابر یارانه برق مشترکان کم‌مصرف است. با توجه به دلایل فوق لازم است که قیمت برق مشترکان پرمصرف بیش از مشترکان کم‌مصرف افزایش یابد تا اهداف اقتصاد مقاومتی در این حوزه محقق و رضایت عمومی مردم نیز حاصل شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com