خطرات نگه‌داری دارایی به صورت نقدی همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 خرداد 1397 - شماره 3199
 
امروز : سه شنبه ، 1 خرداد 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84262 تاریخ انتشار:  1397-02-20 - 05:45 تعداد بازدید:  50
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خطرات نگه‌داری دارایی به صورت نقدی

اقتصادی

دارایی های نقدی مثل پول نقد و یا اوراق قابل فروش عمدتا بازده مالی کمتری دارند و این موضوع صاحبان این دست دارایی‌ها را در مقابل دو خطر عمده آسیب‌پذیر می‌کند: یکی خطرکاهش قدرت خرید و دیگری هزینه فرصت که در ادامه به توضیح موارد مذکور می‌پردازیم.
 انواع دارایی نقدی
در بازار اقتصادی نوین پول نقد بارزترین صورت دارایی نقدی است و میزان نقدینگی یک دارایی وابسته به امکان تبدیل آن دارایی به پول نقد است. برای مثال یک حساب پس‌انداز دارایی بسیار نقدی است چرا که به راحتی قابل تبدیل به پول نقد است.
از سایر دارایی‌های نقدی می‌توان به اوراق قابل فروش، گواهی سپرده و یا بازپرداخت مالیات اشاره کرد. دارایی‌های غیر نقدی نیز می‌توانند شامل بسیاری از موارد از جمله اوراق قرضه بلند مدت دولتی، املاک و یا کلکسیون آثار هنری باشند.
 خطرکاهش قدرت خرید
دارایی های نقدی در معرض کشمکشی طولانی مدت با تورم قرار دارند. وقتی نرخ تورم از مبلغ مانده حساب بانکی پیشی بگیرد به تبع آن قدرت خرید فرد با مانده حسابش پایین می‌آید. با این توضیحات می توان خطرکاهش قدرت خرید را خطر از دست رفتن نسبی ارزش پول به خاطر تورم دانست.
به عنوان مثالی ساده، حساب پس‌اندازی را درنظر بگیرید که هیچ سودی به آن تعلق نمی‌گیرد. فردی همین امروز صد هزار تومان پول نقد را در این حساب پس‌انداز می‌کند و تا سال بعد و همین روز این مبلغ به صورت دست نخورده در این حساب فرضی باقی می‌ماند. حالا اگر نرخ تورم فرضی امسال را پنج درصد درنظر بگیریم قدرت خرید فرد از صد هزار تومان حال حاضر به نود و پنج هزار تومان در سال بعد و همین روز تقلیل می‌یابد. به این ترتیب با وجود اینکه فرد طی یک سال هیچ مبلغی از حسابش برداشت نکرده است ارزش دارایی‌اش کاهش یافته است.
 هزینه فرصت
اقتصاددانان این مفهوم را اینطور توضیح می‌دهند که ارزش واقعی یک فعالیت اقتصادی همان مبلغی است که در ازای فرصت مشابهش که از آن صرف نظر شده از دست می‌دهید به عبارت دیگر ارزش واقعی صد هزار تومانی که برای مثال به منظور خرید یک تلویزیون صرف می‌کنید در واقع معادل هر چیز دیگری است که با آن مبلغ می‌شد خرید. این مفهوم هزینه فرصت و یا قیمت سایه گفته می‌شود.
برای درک بهتر این موضوع فردی را درنظر بگیرید که صد هزار تومان پول در حسابش پس‌انداز کرده است. ارزش واقعی این پول پس‌انداز در واقع سهام‌های مختلفی است که فرد می‌توانست در بورس خریداری کند و یا اقساطی از وامش که می‌توانست زودتر از موعد پرداخت کند و خود را از فشار این قرض برهاند. به بیان بهتر هر فردی با مبلغ هر چند ناچیزی که در اختیار دارد می‌تواند خیلی کارها جز پس‌انداز کردن انجام دهد و به این ترتیب ارزش دارایی‌اش را حفظ کند.
* ملیکا مجیدی کیا


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com