1401-05-161401-05-26bool(false) دام‌هايي كه به خارج مي‌روند همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 26 مرداد 1401 - شماره 4385
 
امروز : چهارشنبه ، 26 مرداد 1401

Today : Wed, August 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  75296 تاریخ انتشار:  1395-10-11 - 05:45 تعداد بازدید:  1436
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دلیل کمبود گوشت در استان چیست؟
دام‌هايي كه به خارج مي‌روند

اقتصادی

 پس از ايجاد چالش در بازار گوشت به دلیل خارج شدن دام از استان به خارج از كشور و افزايش قیمت‌ها، شواهد چنين نشان مي‌دهد كه قیمت آن حتی با رفع چالش نیز ارزان نخواهد شد، هر چند كه صحبت از ارزاني آن مي‌شود.
فارس در این‌باره نوشته: ‌بازار گوشت از گذشته‌های دور تاکنون یکی از مهمترین و اساسی‌ترین مسائل مهم بازار را داشته و اخلال در آن باعث ایجاد مشکلاتی شده است که هر یک از حکومت‌ها نیز در ادوار مختلف تاریخ راهی برای مقابله با آشفتگی در آن در پیش گرفتند.
این روزها نیز پس از مدت‌ها بازار با اخلال به وجود آمد و فروش گوشت تقریباً متوقف شده بود، قیمت‌ها به گفته رئیس اتحادیه قصاب‌ها حدود 10 تا 12 درصد به دو دلیل خروج دام از استان توسط دلالان و البته زمستان و سردی هوا افزایش یافت. اتفاقی که مسئولان استان برای آن جلسه فوق‌العاده گذاشتند و راهکارهایی ارائه دادند، اما پس از این جلسه مشخص شد که اگر مشکلات بازار نیز رفع شود، قیمت‌ها حداقل تا پایان سال کاهشی نخواهند داشت و تنها باید منتظر ماند تا در فصل بهار با افزایش دام‌ها در بازار، شاهد کاهش قیمت باشیم.
 قاچاق دام به خارج از کشور
نایب‌رئیس اتاق اصناف همدان در گفت‌وگو با فارس دلیل ایجاد اختلال در بازار گوشت را خارج شدن گوسفند از استان دانست و اظهار کرد: در استان همدان کمبود دام وجود ندارد اما دلالان با خرید دام آن را به صورت قاچاق از کشور خارج می‌کنند.
محمد ارغوان با بیان اینکه استاندار همدان با جدیت برای حل این معضل ورود کرده است، افزود: هر صبح دلالان در محل کشتارگاه دام‌ها را با وجود برف و باران نیز به وسیله خودروهای سنگین خریداری و خارج می‌کنند.
وی با بیان اینکه به دلیل قاچاق دام به خارج از کشور، قیمت‌ها افزایش یافته، تصریح کرد: به همین دلیل صرفه اقتصادی کشتار از بین رفته و قصابان نمی‌توانند کالاهای مورد نیاز را تأمین و در اختیار شهروندان قرار دهند.
نایب‌رئیس اتاق اصناف همدان با اشاره به اینکه تدابیر لازم برای جلوگیری خروج دام از استان باید اندیشیده شود، ادامه داد:‌ همچنان مسئولان در حال بررسی موضوع با حضور اتحادیه قصابان هستند.
وی با بیان اینکه مسئولان ارشد استان به خوبی در مسأله ورود کردند و جلسات فوق‌العاده‌ای برای حل مسأله برگزار شده که همچنان نیز ادامه دارد؛ خاطرنشان کرد:‌ بدون تردید این مشکل بزودی برطرف خواهد شد و آرامش در بازار برقرار می‌شود.
 مشکل تولید دام در استان همدان نداریم
معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی استان همدان اما می‌گوید به اندازه کافی در استان دام وجود دارد و دام تولید شده در استان مازاد بر تولید است و حتی به خارج از استان نیز فروخته می‌شود.
محمد نظرپور با اشاره به اینکه به اندازه نیاز مردم گوشت و مواد پروتئینی در استان پرورش می‌یابد، اظهار کرد: در میدان دام میزان عرضه آن قابل مشاهده است و می‌تواند دید که مشکلی در این حوزه وجود ندارد.
وی با تأکید بر اینکه در شرایط معمولی حدود 20 درصد دام وارد استان و همین حدود نیز خارج می‌شود، افزود: مراوده ورود و خروج دام را داریم و این موازنه به سمتی است که میزان مازاد دام از استان خارج می‌شود.
 خروج دام اخلال در بازار ایجاد کرد
رئیس اتحادیه قصابان همدان اما ضمن تأیید این نکته که خروج دام از همدان باعث اخلال در بازار گوشت شده، اظهار کرد: با کاهش دام به طوری طبیعی قمیت آن افزایش می‌یابد و برای قصاب امکان خرید و توزیع آن دیگر وجود ندارد. اکبر جمعه با بیان اینکه کشتار روزانه هزار رأس گوسفند به 400 تا 500 رأس رسیده است، افزود: این میزان کاهش توان خرید قصاب را کاهش می‌دهد در نتیجه نمی‌تواند به قیمتی که در بازار عرف شده، عرضه کند.
وی با بیان اینکه گوشتی که امروز در بازار عرضه می‌شود، 3 روز پیش کشتار می‌شود، تصریح کرد: دلیل بروز بحران کشتار نشدن دام در روز‌های گذشته است که امروز دامن بازار را گرفته است.
رئیس اتحادیه قصابان همدان با بیان اینکه با کمک مسئولان شهر و استان در حال مدیریت وضعیت موجود هستیم، ادامه داد: باید نوع خروج دام از استان مدیریت شود به طوری که دام سرریز و مازاد خارج شود و ابتدا نیاز داخل تأمین گردد.
وی با تأکید بر اینکه باید میدان دام را به محل کشتارگاه منتقل کرد، خاطرنشان کرد: در این صورت روند تأمین و توزیع گوشت تسهیل شده و مشکلات امروز بسیار کاهش خواهد یافت. جمعه اختلاف قیمت دام در خارج و داخل همدان را عاملی برای ایجاد انگیزه فروش دام به خارج از استان دانست و گفت:‌ برای بروز مشکلات این چنینی در حال حاضر و آینده باید این معضل را حل و راهکاری اساسی برای آن ارائه داد.
رئیس اتحادیه قصابان همدان اظهار کرد: در حال حاضر قیمت گوشت گوساله و گوسفند درجه یک طبق نرخ‌نامه بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت از قرار هر کیلو نرمه گوساله 36 هزار تومان، گوسفندی درجه یک نیز از 45 تا 48 هزار تومان و مخلوط بی‌استخوان 32 تا 34 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.
وی با بیان اینکه بر اساس جلسات برگزار شده در استانداری همدان کشتار از صبح روز دوشنبه 6 دی‌ماه آغاز شده است، افزود: مشکلات با مسئولان ارشد استان مطرح شد که برای حل هر یک دستورات لازم به معاونت امور دام جهادکشاورزی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت و معاون اقتصادی استاندار همدان از سوی مقامات ارشد صادر شد.
جمعه با اشاره به اینکه شرایط و ضوابط لازم برای ممانعت از خروج بی‌رویه دام از استان توسط دام پزشکی تدوین خواهد شد، تصریح کرد: تا آخر هفته جاری سعی می‌شود که شرایط به حالت عادی بازگردد.
وی با بیان اینکه قیمت‌ها 10 تا 12 درصد افزایش یافته است، ادامه داد:‌ البته زمستان هم در افزایش قیمت‌ها تأثیر داشته است و به نظر نمی‌رسد که تا پایان اسفندماه بتوانیم شاهد کاهش قیمت باشیم.
رئیس اتحادیه قصابان استان همدان تأکید کرد: شاید در فروردین‌ماه سال آینده به دلیل ورود دام بیشتر به بازار با کاهش قیمت مواجه شویم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com