الان ديگر نه وقت انتقام گرفتن از دولت است و نه وقت متلك انداختن به دولتمردان همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 خرداد 1397 - شماره 3199
 
امروز : سه شنبه ، 1 خرداد 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84261 تاریخ انتشار:  1397-02-20 - 05:45 تعداد بازدید:  59
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

واكنش به خروج ترامپ از برجام
الان ديگر نه وقت انتقام گرفتن از دولت است و نه وقت متلك انداختن به دولتمردان

اقتصادی

با عنايت به فرمايشات مقام معظم رهبري، امروز نوبت آن است تا دولت و ملت به طور يكدست و متعهد، منافع ايران را بدون اتكا به بيگانگان به پيش ببرند و اجراي اقتصاد مقاومتي و قوي كردن اقتصاد را بيش از پيش در دستور كار قرار دهند تا ضربه‌پذيري كشورمان را در برابر تهديدهاي دشمنان به حداقل برسانند.
با توجه به اتفاقاتي كه ديشب رخ داد، مجبور شدم تا قلم به دست گرفته و چند نكته مهم را به رشته تحرير درآورم تا شايد مفيد به فايده بوده و در جهت وفاق و همبستگي ملت مورد بهره‌برداري دوستان قرار گيرد.
پس از گذشته حدود 3 سال از پايان مذاكرات هسته‌اي گروه 5+1 در وين در سال 1394 و آغاز برجام و پس از گذشت‌ ماه‌ها تهديد ترامپ به خروج از برجام كه اين تهديد را به پتكي مبدل كرده بود و هر روز بر سر ما و اروپاييان مي‌كوبيد تا شايد بتواند امتيازاتي را از ما به نفع خود بگيرد و برخلاف اعتقاد من، كه تصور مي‌كردم ترامپ تهديد خود را قطره‌چكاني اجرا كند، متأسفانه رئيس‌جمهور آمريكا شب گذشته بدترين و شديدترين گزينه را انتخاب كرد و با امضاء فرماني در برابر رسانه‌ها نه‌تنها از برجام خارج شد، بلكه تمام تحريم‌هاي تعليق شده پيشين را مجدداً بر عليه كشورمان بازگرداند!!! كه البته حركت غلط و ناشيانه ايشان، واكنش تند و منفي رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا سركار خانم موگريني و مقامات ارشد فرانسه، آلمان و انگليس و همچنين كشورهاي روسيه و چين را به دنبال داشت و در مقابل عملكرد ترامپ، تأكيد همگان بر حفظ برجام بود.
هرچند كه اينجانب از ابتدا به برجام نقد جدي داشتم و به كرّات اِشكالات و نقاط ضعف آن را به دولت محترم گوشزد و يادآوري كرده بودم و صد البته كه دولتمردان معزز هم ارزشي به نقد و انتقاد بنده قائل نشدند، اما خواستم اين واقعيت را عرض كنم علي‌رغم نقدي كه طي 3 سال گذشته داشتم اما نه‌تنها امروز از بابت خروج ترامپ از برجام خوشحال نيستم، بلكه صراحتاً اعلام مي‌كنم كه امروز نه وقت انتقام گرفتن از دولت است و نه وقت متلك انداختن به دولتمردان!!
زيرا طرف مقابل و جبهه مخالف خود را كه اينك دچار كسالت و مريضي شده را در گوشه رينگ بوكس گير انداختن و به آن مشت زدن، رسم جوانمردي نيست هرچند كه سياست اين چيزها سرش نمي‌شود و شايد چنانچه طرف مقابل جاي ما بود و ما ناتوان در گوشه رينگ افتاده بوديم نه‌تنها ما را مشت‌باران مي‌كرد، بلكه اجازه نفس كشيدن هم به ما نمي‌داد اما منافع ملي به ما حكم مي‌كند كه با هم احساسي رفتار كنيم و نه سياسي و اتحاد و همبستگي ملت و ايران و ايراني را حفظ كنيم.
ضمناً تا ديشب همه مردم، فعالان اقتصادي و صاحبنظران سياسي و اقتصادي ايران و جهان منتظر تصميم ترامپ بودند كه بالاخره از برجام خارج مي‌شود يا نه اما پس از خروج آمريكا از توافقنامه هسته‌اي (برجام)، از امروز همه به دنبال دو پاسخ مهم ديگر هستند:
1- واكنش شديدي كه آقاي روحاني و به كرّات و با شدّت و حدّت از آن سخن مي‌گفت كه ترامپ را شديداً پشيمان خواهد كرد، چيست؟ و كي از حرف به عمل مبدل خواهد شد تا اثرات آن را به عينه ببينيم؟
2- اثرات مثبت و منفي خروج آمريكا از برجام براي ايران و اقتصاد كشورمان چه خواهد بود؟
با عنايت به فرمايشات مقام معظم رهبري، امروز نوبت آن است تا دولت و ملت به طور يكدست و متعهد، منافع ايران را بدون اتكا به بيگانگان به پيش ببرند و اجراي اقتصاد مقاومتي و قوي كردن اقتصاد را بيش از پيش در دستور كار قرار دهند تا ضربه‌پذيري كشورمان را در برابر تهديدهاي دشمنان به حداقل برسانند و در برابر تحريم‌ها اقتصاد كشورمان را با قدرت در داخل و عرصه جهاني به پيش ببرند.
* محمدرضا سبزعليپور
 رئيس مركز تجارت جهاني ايران


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com