1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) دست‌اندازهای کارآفرینی همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85325 تاریخ انتشار:  1397-07-17 - 06:00 تعداد بازدید:  112
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در نشست «معضلات کارآفرینی در حوزه کشاورزی» در همدان بررسی شد
دست‌اندازهای کارآفرینی

اقتصادی

 با توجه به پتانسیل استان همدان در کارآفرینی و کسب رتبه 11 کشوری در این زمینه، نشست تخصصی برای بررسی معضلات این موضوع در دفتر خبرگزاری ایسنا برگزار شد که برخی از مشکلات مطرح شده با حوزه کشاورزی مرتبط بود. در اين جلسه کارآفرين، نماينده بخش خصوصي و مسئولان و کارشناسان دولتي حضور داشتند.
 درد و دل کارآفرین برتر استان در حوزه کشاورزی
کارآفرین برتر استان در حوزه کشاورزی در نشست تخصصی «بررسی معضلات کارآفرینی در حوزه کشاورزی» گفت: توقع و انتظاری از هیچ نهادی برای کمک و تسهیلات نداشتم، قصدم اشتغالزایی برای منطقه محروم کبودراهنگ بود چرا که این تشکیلات پتانسیل اشتغالزایی مستقیم برای 20 نفر را دارد.
حامد اسلامی با بیان اینکه نخستین الزام جهادکشاورزی که برای اخذ مجوز تعیین شده، داشتن دفترچه زنبورداری است، ادامه داد: برای درخواست صدور مجوز، مکاتبات با معاونت امور ‌دام انجام شد که در پاسخ گفته شد امضا نمی‌کنم، جوان هستی و حداقل باید 10 سال سابقه داشته باشی و در نهایت گفتند طبق آئین‌نامه، باید 1000 کندو داشته باشی.
وی گفت: پارک علم و فناوری شرکت ما را ثبت و برای دریافت اعتبارات روستایی به بانک معرفی کرد، از این ارگان وامی به ما تعلق گرفت که تمام آن به پیمانکار داده شد.
اسلامی گفت: تا کنون هیچ مجوزی برایم صادر نشده و فقط موافقت‌نامه‌های اصولی دامپزشکی و نظام مهندسی را گرفته‌ام. استاندار و رئیس سازمان جهادکشاورزی استان از طرح و ایده ما استقبال کرده اما در عمل هیچ کاری در جهت تسهیل اخذ مجوز نکرد.
 کارآفرینان باید طرح توجیهی داشته باشند
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد‌کشاورزی استان همدان با تأکید بر مشخص بودن فرآیند صدور مجوز برای طرح‌های کارآفرینی در حوزه کشاورزی، از عملکرد برخی کارآفرینان و عدم توجه به موارد قانونی از سوی آنها انتقاد کرد.
محمدرضا شهسواری در رابطه با مراحل اخذ مجوز، اظهار کرد: فرآیند سرمایه‌گذاری مسیری طولانی با 6 مرحله است و کسی که قصد سرمایه‌گذاری دارد ابتدا باید طرحی در ذهن خود داشته سپس آن را روی کاغذ پیاده و طرح توجیهی را آماده کند تا برای کارشناسان ادارات مربوطه هم ذهنیتی ایجاد شود.
وی ادامه داد: با استفاده از طرح توجیهی مشخص می‌شود سرمایه‌گذار چه ایده‌ای دارد، چه چیزی قرار است تولید شود، چقدر و کجا تولید می‌شود، ارزیابی مالی انجام می‌گیرد، طرح با شرایط استان و کشور سنجیده می‌شود تا مشخص شود اجرای آن ممکن است یا نه؟
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد‌کشاورزی استان همدان افزود: مجموعه‌ای که مجوز را صادر می‌کند، طرح توجیهی را بررسی می‌کند و در صورت نبود مشکل مجوز اولیه را برای اجرا صادر می‌کند.
وی تصریح کرد: در این مرحله مشخص می‌شود سرمایه‌گذار طرح را کجا اجرا می‌کند، مختصات محل به سازمان جهادکشاورزی و نظام مهندسی معرفی می‌شود و بعد از مشخص شدن نقشه، ادارات باید استعلامات لازم را انجام دهند تا مشخص شود این نقطه هیچ مشکلی ندارد و سرمایه فرد به خطر نمی‌افتد سپس هنگامی‌که تمام استعلامات تأیید شد، زمین برای تغییر کاربری به امور اراضی معرفی می‌شود.
شهسواری در ارتباط با عملکرد امور اراضی بیان کرد: در اداره امور اراضی با توجه به تبصره‌های موجود اگر فعالیت موردنظر مرتبط با کشاورزی نباشد فرد موظف به پرداخت عوارض است و اگر پیشه مرتبط به کشاورزی باشد عوارضی به آن تعلق نمی‌گیرد.
وی افزود: بعد از تأیید مجوز تغییر کاربری، محل و نحوه فعالیت معلوم شده و به نوعی نقشه کار مشخص می‌شود و هنگامی‌که پروانه ساخت صادر شد طرح وارد فاز اجرایی خواهد شد و فرد می‌تواند کار خود را آغاز کند و پس از اجرا بحث سرمایه‌گذاری بررسی می‌شود و اقدامات معرفی به بانک و وام صورت می‌گیرد.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد‌کشاورزی استان همدان با انتقاد از اقدامات موازی و غیرهماهنگ پارک علم و فناوری تصریح کرد: متأسفانه این نهاد بدون هیچ استعلامی طرح‌های کشاورزی را به بانک معرفی می‌کند و ما را مقابل عمل انجام شده قرار می‌دهد.
وی درباره طولانی بودن روند صدور مجوز اظهار کرد: در بحث طرح‌های خاص ممکن است با طولانی شدن روند بررسی طرح مواجه شویم چرا که ممکن است ضابطه یا بخشنامه‌ای در ارتباط با طرح مذکور وجود نداشته باشد البته بخشنامه‌ها کاملا منفی نبوده بلکه برای نظم دادن به کارها ضروری است.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان همدان در پایان خاطرنشان کرد: می‌توان امیدوار بود با اجرای کامل سامانه پنجره واحد مشکلات و قوانین زائد کنار گذاشته شود چرا که در این سامانه تمام هماهنگی‌ها و استعلامات لازم انجام شده و روال اداری با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
 به مشکلات کارآفرینان توجه کنید
رئیس خانه کشاورزی استان همدان نیز در رابطه با عدم استقبال کارآفرینان برای مصاحبه، تشریح کرد: علت عمده این موضوع ترس از عدم همکاری مسئولان و ایجاد مشکل برای آنان است.
ابوالقاسم سوزنچی با اشاره به مشکلات و موانع اداری، بیان کرد: مشکل کارآفرینان پیچیدگی سیستم ادرای است.
وی با انتقاد از طولانی شدن زمان صدور مجوز برای طرح‌های خاص گفت: برای این طرح‌ها هم باید مانند بقیه در یک‌روز مجوز اولیه صادر شود چرا که فرد کارآفرین باید برای مراحل بعدی اخذ مجوز مستندات جمع‌آوری و ارائه کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com