۱۵ درصدی که ۸ سال طول کشید همدان پیام
 
 
دوشنبه - 7 مهر 1399 - شماره 3863
 
امروز : سه شنبه ، 8 مهر 1399

Today : Mon, September 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111793 تاریخ انتشار:  1399-06-25 - 09:18 تعداد بازدید:  67
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صفحه ویژه خبر گزاری ها امروز "خبرگزاری فارس همدان"
۱۵ درصدی که ۸ سال طول کشید

اقتصادی

سال ۹۹ پرونده مسکن مهر همدان بسته می‌‌‌‌‌شود؟!

 پانزده درصد از پروژه مسکن مهر دولت نهم برای دولت یازدهم و دوازدهم باقی مانده بود که درحال‌حاضر بخش زیادی از آن انجام شده و اگر مردم آورده خود را تأمین کنند تا پاییز امسال پرونده مسکن مهر در همدان بسته خواهد شد.
مسکن‌مهر، پروژه‌ای که سال ۸۶ به‌منظور خانه‌دار شدن اقشار متوسط و البته ضعیف جامعه کلید خورد، طرحی عظیم که بذر امید صاحبخانه شدن را دل مردم کاشت، این پروژه بزرگ و سراسری علاوه‌بر تحقق رویای خانه‌دار شدن تا حدودی تب و تاب بازار مسکن را کنترل کرد و از افسارگسیختگی قیمت‌ها تا میزان چشمگیری جلوگیری شد.
اما با به پایان رسیدن عمر دولت نهم و دهم این طرح نیمه‌کاره ماند اگرچه در استان همدان در این بازه زمانی ۸۵ درصد از پروژه مسکن مهر تحویل داده شد و تنها ۱۵ درصد برای دولت یازدهم و دوازدهم باقی مانده بود که درحال‌حاضر این میزان نیز تقریبا به اتمام رسیده است ولی انتظار می‌رفت به نسبت جمعیت استان پروژه مسکن مهر تداوم یابد تا زوج‌های جوان و صدالبته جاماندگان این طرح صاحبخانه شوند و افسارگسیخته قیمت‌ مسکن که روزانه نه! بلکه ساعتی دچار تغییر می‌شود تا حدی مهار شود.
ناگفته نماند تداوم نداشتن پروژه مهمی چون مسکن مهر در سال‌های گذشته خانه‌دار شدن قشر ضعیف را به رؤیایی محال تبدیل کرده است، اگرچه گرانی نامتعارف مسکن در همدان دلایلی گسترده و قابل توجه دارد که در این مقال نمی‌گنجد اما بدون تردید توقف طرح مسکن مهر نیز در این افسارگسیختگی تأثیر بسزایی داشته است.
 افتتاح ۲۸ هزار واحد مسکن مهر در استان
مدیرکل مسکن و راه شهرسازی همدان در این باره با بیان اینکه ۲۹ هزار و ۳۴۵ واحد مسکن مهر در سطح استان اجرایی شده که ۲۸ هزار و ۲۶ واحد افتتاح و ۹۲۸ واحد باقی مانده است، اظهار کرد: از این میزان ۲۰۷ واحد در فاز تفاهمنامه سه‌جانبه، ۵۴۸ واحد در تعاونی‌ها و ۱۷۳ واحد به‌صورت خودمالکین بوده است.
داریوش حسینی با بیان اینکه ۲۱۹ واحد از پروژه‌های مشکل‌دار حقوقی در سطح استان وجود دارد، افزود: پروژه‌های بدون متقاضی و زیر ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در شهرهای بیش از ۲۵ هزار نفر جمعیت ۴۴۰ واحد است.
وی تصریح کرد: درحال‌حاضر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت یک‌هزار و ۵۰۳ واحد نیمه‌کاره وجود دارد که متولی ساخت آن بنیاد مسکن بوده که طبق آخرین تصمیم‌گیری بنا شده به مسکن ملی تبدیل ‌شود.
 طرح اقدام مسکن ملی آلترناتیو مسکن مهر
مدیرکل مسکن و راه شهرسازی استان همدان با بیان اینکه درصورت تمایل امکان استفاده متقاضیان از مساکن مهر در قالب طرح اقدام ملی مسکن وجود دارد، گفت: در طرح اقدام ملی مسکن قرار شد آن تعداد از مسکن‌‌های مهر نیمه‌تمام که پیشرفت فیزیکی دارند و قیمت تمام شده آن برای مردم کمتر است، برای واگذاری آماده شود.
وی با تأکید بر اینکه یک‌هزار و ۷۰۰ واحد از مساکن مهر شهرهای ملایر، فامنین و کبودراهنگ آماده واگذاری است، بیان کرد: در طرح اقدام ملی مسکن، راه و شهرسازی در ساخت دخالتی ندارد و تنها تأمین‌کننده زمین است و ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مسکن در ساخت ورود می‌کنند.
حسینی گفت: فارغ از پروژه‌های زیر ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی و پروژه‌های درگیر مسائل حقوقی یک طرح ۱۲۰ واحدی در شهرستان همدان تمام شده و فقط مباحث آسفالت مانده که پیمانکار موظف به آسفالت‌ریزی است.
وی ادامه داد: یک طرح ۴۳۲ واحدی در شهرستان ملایر که در گذشته به‌دلیل مشکلات حقوقی سازنده راکد مانده بود و با پیگیری‌های صورت گرفته در سال ۹۶ به بعد مجدد پیمانکار کار را به دست گرفته و امروز در واحد از این پروژه ۲۴۰ خانواده‌ها مستقر شدند.
حسینی یادآور شد: این پروژه به‌صورت تعاونی بوده و اگر مردم همکاری و آورده خود را تأمین کنند تا پاییز ماه سالجاری پرونده مسکن مهر در استان همدان بسته خواهد شد.
 تکمیل و تحویل کامل مسکن مهر در نهاوند
رئیس اداره راه و شهرسازی نهاوند نیز در این‌باره با بیان اینکه تمام واحدهای مسکن مهر شهرهای زیر صد هزار نفر که شامل شهر نهاوند است تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است، اظهار کرد: مسکن مهر شهرستان نهاوند در 2 بخش شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و بالای ۲۵ هزار نفر اجرایی شده است.
حسین متین تصریح کرد: در شهر نهاوند درمجموع ۲ هزار و ۹۷۴ واحد تحویل مردم شده که تعداد یک‌هزار و ۳۸۵ واحد به‌صورت سه‌جانبه، ۴۳۵ واحد به‌صورت شرکت‌های تعاونی مسکن و یک‌هزار و ۱۵۴ واحد به‌صورت مسکن مهر خودمالکین بوده است.
وی با اشاره به اینکه تمام واحدهای مسکن مهر در شهر نهاوند بجز واحدهای مسکن مهر۱۴۰ واحدی باروداب و بخشی از واحدهای ۱۴۴ واحدی مسکن مهر جهاد پیش از سال ۹۲ تحویل متقاضیان شده است، افزود: مسکن مهر باروداب نیز عملیات اجرایی آن پیش از سال ۹۲ آغاز شده بود و پس از سال ۹۲ تکمیل و تحویل متقاضیان شده است.
رئیس اداره راه و شهرسازی نهاوند با تأکید بر اینکه تعدادی از واحدهای مسکن ۱۴۴ واحدی مهر جهاد پیش از سال ۹۲ تکمیل شده و بخش دیگری پس از این سال تکمیل و سال گذشته به متقاضیان واگذار شد، ادامه داد: در فاز مسکن مهر شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر در 3 شهر تابعه شهرستان اجرا شده که شامل ۲۵۸ واحد مسکن مهر در شهر گیان، ۲۷۶ واحد در شهر برزول، ۲۱۰ واحد در شهر فیروزان و یک‌هزار و ۱۳۸ واحد نیز به‌صورت خودمالکین عقد قرار داد شده است.
 مردم استقبال نکردند
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر شهرستان تنها مساکن مهر خودمالکین تکمیل و تحویل متقاضیان شد و سایر مساکن به‌دلیل استقبال نکردن مردم به‌صورت نیمه‌تمام مانده است.
متین به دلایل استقبال نکردن از مساکن مهر ۹۹ ساله در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت اشاره کرد و گفت: دلیل استقبال نکردن مردم از مساکن مهر ۹۹ ساله، استقبال آنها از مساکن خودمالکین بود که با توجه به همزمانی ارائه تسهیلات مسکن مهر خود مالکین با مساکن مهر ۹۹ ساله مردم از این واحدها استقبال نکرده و در نتیجه آنها به‌صورت نیمه‌کاره رها شده‌اند.
وی یادآور شد: به‌منظور تکمیل واحدهای مذکور طبق رایزنی‌های صورت گرفته قرار بر این بوده که عرصه مساکن با کارشناسی روز برآورد قیمت شده و به داوطلبان برای ساخت مساکن ملی واگذار شود تا ضمن رونق تولید مسکن، نسبت به احیای پروژه‌های نیمه‌تمام دولت در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر اقدام شود.
 معرفی ۹ هزار نفر برای دریافت تسهیلات مسکن
رئیس اداره راه و شهرسازی ملایر با بیان اینکه از ابتدای ساخت مسکن مهر در شهرستان ملایر ۹ هزار و ۱۴۵ واحد برای دریافت تسهیلات یارانه‌ای به بانک مسکن معرفی شدند، گفت: از این تعداد ۸۰۱ واحد آن مختص شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت شامل جوکار، سامن، زنگنه و ازندریان و مابقی واحدها مختص شهر ملایر بود.
احمد مرشدی با اشاره به اینکه در شهر ملایر نیز واحدهای مسکن مهر شامل ۴۵۲ واحد سه‌جانبه و ۲ هزار و ۷۰۲ واحد تعاونی و ۵ هزار و ۱۹۰ واحد مربوط به خودمالکین است، بیان کرد: تنها 2 پروژه تعاونی مسکن که یکی از آنها به تعداد ۳۰۰ واحد است با توجه به مشکلاتی چون نبود متقاضی با مشکل مواجه شده بود و درحال‌حاضر نیز این پروژه درحال اقدام برای مسکن ملی است.
وی در ادامه به پروژه ۱۴۰ واحدی خانه کارگر که تا بخش اسکلت‌بندی پیش رفت اشاره کرد و افزود: این پروژه حدود ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و درحال تبدیل به طرح اقدام برای مسکن ملی است.
رئیس اداره راه و شهرسازی ملایر با تأکید بر اینکه در بخش امکانات و زیرساخت‌های مسکن مهر نیز تلاش شده امکانات را برای ساکنان منطقه فراهم کنیم، تصریح کرد: در این زمینه 2 مدرسه ساخته شد و یک مسجد نیز ساخته شده که نیمه‌کاره است، اقدامات بعدی برای تکمیل آن با پیگیری‌ درحال اجراست.
 ساخت ۲۱۹۶ مسکن مهر در تویسرکان
رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان تویسرکان با اشاره به آغاز عملیات اجرایی پروژه مسکن مهر در سال ۸۸ در این شهرستان اظهار کرد: تویسرکان جزو اولین شهرهای بود که مسکن مهر در آن کلید خورد.
علی‌ محمد‌اصغری با بیان اینکه مساکن مهر تویسرکان در سال ۹۰ تحویل و متقاضیان در آن اسکان یافتند، گفت: تویسرکان در تسریع و تحویل مسکن مهر به متقاضیان واجد شرایط در سال ۹۰ رتبه نخست استان را از آن خود کرد و مسکن مهر در این شهرستان نسبت به شهرهای و حتی در شهرهای مجاور استان زودتر مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
وی واحدهای مسکن مهر ساخته شده با استفاده از تسهیلات مسکن مهر در تویسرکان را ۲ هزار ۱۹۶ واحد اعلام کرد و افزود: از مجموع مساکن مهر در تویسرکان یک‌هزار و ۳۸۷ واحد خودمالکی است.
رئیس اداره راه و شهرسازی تویسرکان با اشاره به اینکه متقاضیان خودمالک از تسهیلات ۲۰ یا ۲۲ میلیون تومانی مسکن مهر بهره بردند، ادامه داد: ۸۰۹ واحد از مجموع واحدهای مسکن مهر ساخته شده در تویسرکان در قالب تعاونی یا سه‌جانبه تعریف شده و پروژه مسکن مهر فاز یک با ۲۵۰ عضو و پروژه مسکن مهر فاز ۲ با ۱۰۸ عضو واقع در شهرک قائم در قالب تعاونی ساخته شده و تحویل متقاضی داده شده است.
وی به ساخت و تحویل پروژه مسکن مهر صد واحدی نیروی انتظامی و پروژه مسکن مهر فرهنگیان در قالب تعاونی اشاره کرد و گفت: پروژه‌های مسکن مهر ۱۲ واحدی کمیته امداد، ۴۸ واحدی طلاب، ۹۰ واحدی ولیعصر(عج) در بلوک ۱۱ و ۱۳ و پروژه ۴۲ واحدی شاهد در قالب تفاهمنامه سه‌جانبه ساخته شد.
محمد‌اصغری با بیان اینکه از تعداد ۸۰۹ واحد مسکن مهر عموما فروش اقساطی انجام گرفته است، یادآور شد: تنها فروش اقساطی تعدادی از پروژه ۲۵۰ واحدی انجام نشده که باید در اسرع وقت مراجعه کنند.
وی با تأکید بر اینکه زمین به‌صورت اجاره ۹۹ ساله در اختیار متقاضیان مسکن مهر قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: متقاضیان برای گرفتن سند مالکیت تک‌برگی اعیانی باید با تسویه حساب با ادارات راه و شهرسازی و دستگاه‌های مرتبط اقدام کنند، البته برخی سند را دریافت کرده‌اند.
 ۶۶ واحد مسکن هنوز تحویل داده نشده
سرپرست اداره راه و شهرسازی شهرستان رزن با بیان اینکه مسکن مهر قروه ۲۱۸واحد است که از این تعداد۱۲۰واحد تحویل متقاضیان شده است، اظهار کرد: مسکن مهر شهر دمق ۸۰ واحد است که از این تعداد ۶۶ واحد ساخته شده نیمه‌کاره و تحویل متقاضیان نشده است.
مهرداد مرادحاصلی خاطرنشان کرد: مسکن مهر در شهرستان رزن ۱۳۶ واحد بود که همگی ساخته و تحویل متقاضیان شده است.
با توجه به افزایش روزافزون قیمت مسکن و زمین در اقصی نقاط استان، نگاه‌ها مجددا به سوی مسکن مهر معطوف شده تا شاید بتواند گره از کار برای قشری که قدرت خرید و رهن خانه را ندارند بگشاید، اگرچه روند ساخت مسکن مهر متوقف شده اما دولت سعی کرده در این بحران مسکن با تعریف طرح جدید اقدام مسکن ملی جایگزینی برای آن ارائه دهد که هنوز به ثمر نرسیده است.
ناگفته نمایند هنوز انتقاداتی به مسکن مهر وارد است، به‌طوری‌که همچنان نبود فضای سبز، آموزشی و مذهبی معضل بزرگ این طرح در برخی از نقاط به‌شمار می‌رود. در کنار این کمبودها برخی از پیمانکاران به تعهدات خود از جمله آسفالت‌ریزی معابر عمل نکردند.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com