گرانفروشي در بازار ظروف يکبار مصرف همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93616 تاریخ انتشار:  1398-02-26 - 09:14 تعداد بازدید:  52
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گرانفروشي در بازار ظروف يکبار مصرف

اقتصادی

ظروف يکبار مصرف در برخي مناسبت‌ها و ماه‌ها مانند ماه‌هاي رمضان، محرم و صفر مصرف بيشتري دارند. همين موجب مي‌شود تا قيمت‌ها با افزايش روبه‌رو شوند. هرچند که نرخ مصوب اتحاديه ابلاغ شده باشد اما بسياري از فروشندگان آن را رعايت نکرده و گران‌فروشي را پيشه مي‌کنند.
نرخ مصوب ظروف يکبار مصرف مشخص است اما در بسياري مواقع مردم موقع خريد آنها با قيمت‌هاي نجومي مواجه مي‌شوند. رئيس اتحاديه چینی و بلور استان همدان نيز بر اين موضوع صحه گذاشته و گفته که مغازه‌داران 10 درصد بالاتر از نرخ مصوب اين اقلام را به دست مشتري مي‌دهند اما مشاهدات ميداني خبرنگار همدان‌پيام اين را تأييد نمي‌کند بلکه قيمت‌ها موقع خريد بالاتر از آن‌چيزي است که وي اعلام کرده است.
هرچند که طبق قوانين نظارتي و تعزيرات حکومتي نرخ هماني است که از سوي اتحاديه مصوب و اعلام شده و در صورت مشاهده گرافروشي و يا وجود شکايت مردمي با آن برخورد خواهد شد. اما گرانفروشي در ظروف يکبار مصرف به حدي عادي شده که حتي رئيس اتحاديه هم در رسانه‌ها آن را عنوان کرده و گفته که مغازه‌داران 10 درصد گرانتر مي‌فروشند.
سال‌هاي زيادي است که خطر عادي شدن گرانفروشي بر سر بازار همدان سايه انداخته و اکنون به معضلي تبديل شده که حتي بازرسان هم نمي‌توانند با آن به درستي برخورد کنند.
در بسياري مواقع ديده شده که هرگاه شکايتي به يکي از مراجع نظارت بر اصناف منتقل مي‌شود در ماه‌هاي بعد همان مغازه‌دار با جسارت بيشتر به گرانفروشي ادامه مي‌دهد.
اين تهديدي است که تاکنون بازار همدان با آن مواجه بوده و مردم نيز از آن ناراضي هستند.
 رئیس اتحادیه چینی و بلور استان همدان درباره قیمت اقلام مورد نیاز در ماه مبارک رمضان به ايسنا گفته که لیوان کاغذی بسته‌ای 6 الی 7 هزار تومان، لیوان‌های پلاستیکی 500 عددی با درنظر گرفتن کیفیت و وزن آن از 16 الی 25 هزار تومان، کاسه‌های آش کوچک دانه‌ای 180الی 240 تومان و سطل‌های مخصوص حلیم دانه‌ای 250 الی 530  تومان توسط اتحادیه به بازار ابلاغ شده است، که قیمت ظروف گیاهی با اختلاف بسیار ناچیزی در مقایسه با قیمت‌های ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در بازار عرضه می‌شود. اما طبق گزارش‌های رسيده، قیمت‌های موجود در بازار 10 درصد با قیمت اتحادیه تفاوت داشته و مغازه‌داران طبق تعرفه بازار با 10 درصد بیشتر در بازار عرضه می‌کنند.
اصغر یاوری‌یگانه در ادامه گفته: افزایش 20 درصدی قیمت توسط اتحادیه چینی و بلور در فروردین 98 امری طبیعی است و هرساله در آغاز سال جدید با توجه به افزایش حقوق کارگران و کارمندان، اتحادیه چینی و بلور نیز نرخ جدید را اعلام کرده که این میزان در سال جدید با توجه به شرایط اقتصادی 20 درصد بوده است.
وی سپس به افزایش کاذب قیمت اقلام یکبار مصرف در سال گذشته اشاره کردو و ادامه داده: در سال گذشته شاهد روند صعودی قیمت‌ها به صورت کاذب بودیم که نزول قیمتی در پی آن بازار را متشنج کرد اما در سال جدید شاهد ثبات بازار هستیم. به‌ طوري‌که در ماه مبارک رمضان هیچ‌گونه افزایش قیمت در بازار ظروف یکبار مصرف نداشته و قیمت‌ها از فروردین 98 به صورت رسمی توسط اتحادیه به مغازه‌داران اعلام شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com