3مسئول فنی ایمنی بر معادن نظارت دارند همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 خرداد 1397 - شماره 3199
 
امروز : سه شنبه ، 1 خرداد 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84243 تاریخ انتشار:  1397-02-19 - 05:45 تعداد بازدید:  41
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس خانه معدن استان در تشریح ایمن‌سازی معادن:
3مسئول فنی ایمنی بر معادن نظارت دارند

اقتصادی

 یکی از اقشار زحمتکش در حوزه کار و کارگری، فعالان معدنی هستند که اغلب حوزه کاری‌ آن‌ها جزء مشاغل سخت و زیان‌آور نیز محسوب می‎شود. کار کردن در دل کوه یا اعماق زمین می‌تواند سلامتی و ایمنی افرادی که مشغول به کار کردن هستند را تهدید کند از همین رو استانداردهایی تدوین شده و بهره‌برداران از معادن را ملزم به رعایت قوانین و مقرراتی کرده تا از نیروی انسانی به عنوان مهترین عامل و سرمایه کشور حفاظت کند.
البته مسأله تنها به اینجا ختم نمی‌شود بلکه نیروی کار نیز باید مسائل مربوط به خود را رعایت کند تا در صورت بروز حادثه کمترین آسیب متوجه کارگران شود؛ در گفت‌و‌گو با فعالان این حوزه آنچه امروز برای کارگران و کارفرمایان حائز اهمیت است مسائل ایمنی نیست چراکه شرایط بهتر از گذشته شده و اغلب ضوابط توسط فعالان این حوزه رعایت می‌شود.
بیشترین دغدغه در حوزه معدن مسائل اقتصادی و پرداخت حقوق و دستمزد است که بسیاری معتقدند مقدار تعیین شده دستمزد نمی‌تواند کفاف زندگی خانواده کارگر را بدهد اما از سوی دیگر کارفرما هم نمی‌تواند بیش از این برای خود تعهد ایجاد کند و به قول حمیدرضا رهبر، رئیس انجمن کارفرمایان همدان نقش سوپرمن را بازی کند؛ با این وجود مسأله ایمنی کارگران معادن در استان را با دست اندرکاران این حوزه به بحث و بررسی گذاشتیم که ماحصل آن از نظر شما می‌گذرد.
 کارشناسان در حوادث سهم سهل انگاری‌ها را مشخص می‌کنند
دبیر اجرایی خانه کارگر استان همدان با بیان اینکه معادن با خطراتی مشخص روبه‌رو است و قانون موارد مربوط به آن را مشخص کرده است، اظهار کرد: بنابر همین مسأله ضوابط و استانداردهای بین‌المللی برای حفظ سلامتی کارگران باید در نظر گرفته شود. چنگیز اصلانی افزود: کارگرانی که در معادن مشغول به کار هستند نیز باید ضوابط ایمنی را رعایت کنند و همواره به کارفرما نیز نسبت به رعایت این نکات تذکر داده می‌شود و اگر این موارد رعایت نشود، مجازات‌هایی نیز در قانون پیش بینی شده است. وی تأکید کرد: اگر اتفاقی برای نیروی کار افتاده باشد و در بررسی‌ها مشخص شود که کارفرما مقصر نیست و نیروی کار موارد را رعایت نکرده است، قانون سرانجام کار را تعیین تکلیف کرده است.
دبیر اجرایی خانه کارگر در همدان با اشاره به اینکه همه باید قوانین را رعایت کند، به فارس گفت: حوادث همیشه در کمین افراد است و باید ضوابط توسط کارگر و کارفرما رعایت شود، اگر اتفاقی رخ دهد و کارشناسان تعیین کنند چه کسی مقصر است قانون رعایت خواهد شد.
 کارگر و کارفرما باید موارد ایمنی را توامان رعایت کنند
معاون اکتشاف و امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با بیان اینکه ایمنی مهمترین مسأله در معادن به حساب می‌آید، اظهار کرد: این مسأله به قدری حائز اهمیت است که یک اداره مستقل در وزارتخانه برای نظارت به آن تشکیل شده است.
محمد خاکی با بیان اینکه متأسفانه استفاده از کلاه ایمنی برای کارگران خوشایند نیست، افزود: حتی برخی از افراد به اجبار هم تن به استفاده از لوازم و تجهیزات ایمنی نمی‌دهند به همین دلیل است که باید بیشتر نسبت به خطرات احتمالی آشنا شوند.
وی با اشاره به اینکه کارشناسان همواره نظارت خود را اعمال می‌کنند، تصریح کرد: برخی از معادن این اقدامات را انجام می‌دهند اما هستند گروهی که این شرایط را رعایت نکند ولی بیشتر به فرهنگ مجموعه بازمی‌گردد که چقدر خود را نسبت به استفاده از تجیهزات ایمنی ملزم می‌دانند.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با اشاره به اینکه بیشتر معادن استان روباز هستند، گفت: البته برخی از معادن از حساسیت ویژه‌ای برخوردار هستند که موارد ایمنی بیشتری نیز باید رعایت شود.
مدیرکل تأمین اجتماعی استان همدان با بیان اینکه کارگران معادن تا سقف پنج نفر مشمول معافیت سهم کارفرماست، اظهار کرد: البته این مهم به نوع معدن که سطحی باشد و یا زیرزمینی؛ بستگی دارد و تعداد معافیت‌ها با توجه به این خصوصیات مشخص می‌شود. محمد عسگری افزود: در بیمه سخت و زیان‌آور هر یک سال کار کردن، معادن یک سال و نیم سابقه بیمه محسوب می‌شود.
 حضور مسؤلان فنی و ایمنی در معادن
رئیس خانه معدن استان همدان هم با اشاره به اینکه از زمانی که استاندارد HSE مطرح شده، بحث ایمنی در معادن نیز پررنگ‌تر شده است، تصریح کرد: همه مواردی که برای تأمین ایمنی در معدن باید رعایت شود، تحت استانداردهایی اجرا می‌شود.
رحیمی مرتضایی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از مشکلاتی که رخ می‌دهد به دلیل رعایت نکردن کارگران برای استفاده از تجهیزات ایمنی بازمی‌گردد، ادامه داد: در مجموع وضعیت ایمنی در معادن بهتر از گذشته شده است.
وی با اشاره به اینکه در معادن بزرگ استان علاوه بر مسئول فنی، مسئول ایمنی نیز حضور دارد، خاطرنشان کرد:  مسئول ایمنی نیز از اعضای نظام مهندسی معدن که دوره‌های HSE را گذارنده باشد انتخاب می‌شود و تمام مسائل مربوط به حوزه کاری افرادی که کار می‌کنند را گوشزد می‌کند.
رئیس خانه معدن استان همدان با بیان اینکه وظیفه بهره‌بردار ایجاد زمینه‌های رعایت ایمنی است، گفت: این الزامات تأمین لوازم و تجهیزات ایمنی را شامل می‌شود تا رعایت شرایط فنی تا وقتی کارگر موارد ایمنی را رعایت کرد، دچار مشکل نشود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com