ارزانی مسکن امکان ندارد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93500 تاریخ انتشار:  1398-02-24 - 08:42 تعداد بازدید:  44
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان همدان:
ارزانی مسکن امکان ندارد

اقتصادی


پیش‌بینی برای ارزان شدن مسکن وجود ندارد چرا که با توجه به شرایط موجود در کشور امکان برگشت قیمت در مسکن نخواهیم داشت.
رئیس انجمن انبوه سازان استان همدان با بیان اینکه هر افزایش قیمت در بازار مسکن همانند قله‌ای است که هرچه این قله بلندتر باشد مدت رکود بیشتر خواهد بود، افزود: رکود در این دوره متأثر از وضعیت کلان کشور است.
محمدصادق پارسامهر با اشاره به اینکه هرگاه وضعیت درآمدی دولت از نفت خوب باشد ارز به بازار تزریق شده و پروژه‌های عمرانی رونق می‌گیرد، بيان کرد: دولت در چند سال گذشته برنامه شاخصی برای مسکن اتخاذ نکرده و این یکی از دلایل آشفتگی بازار مسکن است.
پارسامهر با بیان اینکه نیاز کشور به مسکن، تولید سالانه یک میلیون واحد است، تأکید کرد: متأسفانه سالانه حدود 500 تا 600 هزار واحد ساخته شده و هر ساله این کمبود روی هم انباشته می‌شود.
وی یادآور شد: از زمستان سال گذشته افزایش قیمت در بازار مسکن رخ داد به‌طوریکه قیمت مسکن در همدان بین 45 تا 50 درصد افزایش یافت و امسال نیز از اردیبهشت مسکن وارد رکود شده است.
رئیس انجمن انبوه سازان استان همدان با تأکید بر اینکه عدم قدرت خرید مردم یکی از دلایل رکود بازار مسکن است، به ايسناگفت: عدم پرداخت وام مسکن مناسب از دیگر دلایل رکود بازار مسکن است به‌طوریکه میزان پرداخت تسهیلات مسکن با توجه به تورم افزایش نیافته است.
وی با اشاره به اینکه دولت برنامه ای برای مسکن اتخاذ نکرده است، بیان کرد: وزیر فعلی مسکن و شهرسازی بر روی بافت فرسوده مانور داده که عملاً شعار بوده و کاری تا کنون صورت نگرفته بنابراین می‌توان گفت دولت در حوزه مسکن برنامه مشخصی ارائه نداده است.
پارسامهر با بیان اینکه 632 انبوه ساز در انجمن انبوه سازان استان همدان عضویت دارند، اظهار کرد: سرمایه اعضای انجمن انبوه سازان استان همدان در حال حاضر 5000 میلیارد ریال است.
رئیس انجمن انبوه سازان استان همدان با اشاره به اخذ 846 پروانه توسط انبوه سازان همدان، گفت: در سال 97؛ 846 پروانه با زیربنای 713 هزار و 538 مترمربع در شهر همدان صادر شده است.
وی تصریح کرد: پروانه‌های اخذ شده مربوط به 4108 واحد بوده که از این تعداد 3803 واحد مسکونی، 166 واحد تجاری و 49 واحد اداری است و برای این واحدها 4545 پارکینگ تأمین شده است.
پارسامهر با اشاره به پرداخت 104 میلیارد تومان عوارض به شهرداری همدان توسط انبوه سازان، یادآور شد: با توجه به اینکه براساس تعریف وزارت مسکن و شهرسازی هر 65 مترمربع ساخت و ساز یک اشتغال را ایجاد می‌کند می‌توان نتیجه گرفت 713 هزار و 538 مترمربع ساخت و ساز در همدان 977 شغل ایجاد کرده است.
وی با تأکید بر اینکه دولت برای هر اشتغال باید 100 میلیون تومان هزینه کند، افزود: با پویا شدن صنعت ساختمان 250 شغل فعال خواهد شد.
وی با اشاره به ساخت 713هزار و 538 مترمربع مسکن در سال 98، ادامه داد: هر مترمربع احداث بنا دو میلیون و 500 هزار تومان هزینه دارد که در سال 98 این میزان ساخت و ساز 1700 میلیارد تومان سرمایه در گردش دربخش مسکن خواهد داشت.
رئیس انجمن انبوه سازان استان همدان با بیان اینکه اخذ پروانه‌های ساخت وساز مصیبت بزرگی برای انبوه سازان است، یادآور شد: انبوه سازان از شهرداری همدان مطالبه‌ای ندارند و فقط تنها خواسته آنها تسهیل و روانسازی صدور پروانه های ساختمانی و پایانکار است.
پارسامهر ضمن تشکر از شهردار و معاون شهرسازی شهرداری همدان در راستای تسهیل و روانسازی روند صدور پروانه و پایانکار، از انتخاب مهندس توسط نظام مهندسی ساختمان انتقاد کرد و گفت: انتخاب مهندس به اجبار بوده و شناسنامه فنی ملکی هزینه زیادی دارد و از طرفی تأمین اجتماعی نیز بابت بیمه کارگران مبلغ زیادی اخذ می‌کند.
وی با بیان اینکه قیمت مسکن در همدان افزایش 50 درصدی دارد، ادامه داد: زمین که یکی از نهاده‌های اولیه مسکن است، افزایش قیمت داشته و همچنین قیمت فولاد و آهن‌آلات و تجهیزات ساختمانی با افزایش 100 درصدی قیمت روبرو شده که این موارد به طور مستقیم بر روی قیمت مسکن تأثیر گذاشته است.
وی درباره افزایش قیمت مسکن در شهرک‌های همدان نیز یادآور شد: قیمت زمین در شهرک‌های همدان به متری 2 تا 3 میلیون تومان رسیده که باعث افزایش قیمت مسکن شده در حالیکه سود انبوه‌ساز از فروش یک مسکن فقط 20 تا 25 درصد است.
پارسامهر درباره قیمت‌گذاری برای مسکن، عنوان کرد: مسکن محصولی است که از چند آیتم با قیمت‌های متفاوت تشکیل شده و قیمت‌گذاری برای اینگونه محصولات سخت است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com