جوانانی که عکس کارت ملی خود را قبول ندارند همدان پیام
 
 
يكشنبه - 5 بهمن 1399 - شماره 3958
 
امروز : دوشنبه ، 6 بهمن 1399

Today : Sun, January 24, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
36مین حضور مرکز چاپ و بسته بندی همدان_صنایع غذایی ماشین آلات و وابسته شیراز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  68161 تاریخ انتشار:  1394-11-14 - 05:45 تعداد بازدید:  2352
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

جوانانی که عکس کارت ملی خود را قبول ندارند

اقتصادی

 چند وقتی است که چالشی جدید جای خود را در میان برخی جوانان باز کرده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ امروزه تغییرات چهره برخی جوانان به حدی چشمگیر است که بسیاری را درگیر عکس‌های قدیمیشان کرده آن چنانکه که از عکس کارت ملیشان ناراضیند و حتی در مواردی آن را پنهان می‌کنند و درصدند تا در صف نخست دفاتر پیشخوان قرار بگیرند و هر چه زودتر از دست عکس‌هایی که اصلاً شبیه چهره کنونیشان نیست، خلاص شوند.
 تغییر تا کجا؟
ایران رتبه نخست را در عمل جراحی بینی دارد و گاهی انواع این عمل‌های زیبایی تا جایی پیش می‌رود که برخی جوانان برای خودنمایی و بیشتر دیده شدن بارها جان خود را به دست تیغ می‌دهند و این تغییرات عجیب و غریب سبب شده تا آنان اعتماد به نفس خود را برای نشان دادن چهره‌شان در گذشته از دست بدهند و اینجاست که بیشتر از پیش نقش خانواده، دانشگاه، محیط زندگی و ... در ایجاد شخصیت متعادل یک جوان پر رنگ‌تر می‌شود. نازنین 25 ساله با عمل جراحی بینی و پروتز گونه و لب می‌گوید: روزی دوستم مریم بر حسب تصادف عکس کارت ملی‌ام را دید، آنقدر عکسم زشت است که به شوخی گفت اگر در آن سن می‌دیدمت، اصلاً با تو دوست نمی‌شدم من اعتراف می‌کنم که از نشان دادن کارت ملی‌ام خجالت می‌کشم.
ناصر قاسم‌زاد، روان‌شناس، در این باره می‌گوید: خودنمایی در پسران و دختران اقتضای سن‌شان بوده و طبیعی است. برای مثال اگر دختری خود را آراسته نکند و زیبا نگه ندارد باید تعجب کرد اما بخشی از این خودنمایی، رسیدگی به چهره و از بین بردن عیوب سلامت فرد را نشان می‌دهد و بخشی دیگر اگر با انجام عمل‌های زیبایی متعدد از حالت تعادل خارج شود بیماری محسوب می‌شود که فرد باید مشکلات درونی خود را حل کند.
این روزها موجی جدید، در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده و عکس‌های قدیمی کارت ملی افراد در کنار ظاهر کنونی‌شان دست به دست می‌چرخد اما با کمی دقت می‌توان فهمید که هیچ شخصی حاضر نیست ظاهر ایده‌آلی که اکنون از نظر خود دارد را در کنار چهره سابقش نشر دهد تا تفاوت‌هایش اسباب خنده و تمسخر را به پا کند و حال سوالی که پیش می‌آید این است که دستان پشت پرده فضای مجازی کیستند که این گونه هویت افراد را نشانه گرفته و آنان را به چالش کشانده است و دغدغه خاطر امروزی جوانانی شده که با دلایل خود درصدد تعویض عکس کارت ملی خود هستند.
 تعویض عکس با گذر زمان یا عمل زیبایی نامعمول !؟
نباید منکر تفاوت‌هایی که چهره را بر اثر مرور زمان پخته‌تر می‌کند، شد چراکه عکس‌دار کردن کارت ملی در سن بالای 15 سالگی تا حدودی فاصله با چهره کنونی هر شخص دارد و از طرف دیگر نیز نمی‌توان انجام همه عمل‌های زیبایی و علاقه فطری انسان‌ها به زیبایی را زیر سوال برد چرا که برخی از این عمل‌ها، لازم و ضروری است و نباید همه را به چشم تغییرات غیرمنطقی دید اما هستند برخی افراد که با انجام عمل‌های نامتعارف زیبایی آنچنان چهره‌شان مصنوعی می‌شود که حتی برای خودشان هم غریبه هستند چه برسد برای کسانی که قرار است آنها را با عکسشان تطبیق دهند. باکانی، مسئول یک دفتر پیشخوان، با اشاره به اینکه پسران هم پای دختران اقدام به تعویض عکس می‌کنند، می‌گوید: اکثراً افرادی که عمل‌های زیبایی متعددی انجام داده‌اند، برای تغییر عکس کارت ملی و شناسنامه به ما مراجعه می‌کنند که روزانه تعدادشان به حدود 15 مورد می‌رسد.
نمی‌توان تنها کم سنی در عکس را ملاک گرایش جوانان به تغییر عکس کارت ملی دانست چرا که با این وجود تا آستانه 50 سالگی حداقل هر 5 سال یک‌بار باید این کار را انجام بدهند و دایماً در حال تعویض بودند.
معمولاً جوانانی که تغییرات فاحشی نداشته‌اند اگرچه دوست دارند عکس جدیدی از زمان حال خود بگذارند اما دغدغه خاطر آنچنانی برای تعویض عکس ندارند اما بالعکس آنچه بیشتر برخی از آنان را به چالش تعویض عکس کارت ملی کشانده است، انجام عمل‌های متعدد زیبایی است که وضوح آن در جامعه و در شبکه‌های مجازی به چشم می‌خورد.
 دختران و پسران رنگارنگ با چهره‌های مصنوعی که وسواس فکری در زمینه تغییر چهره و خودنمایی رهایشان نمی‌کند و هر کدامشان تفاوت عمده‌ای دارند چرا که تنها و تنها خاص بودن چهره را ملاک برتری خود دانسته و از این رو پیشی می‌گیرند تا هر چه زودتر عکسشان را به خود فعلی‌شان نزدیکتر کنند و اعتماد به نفس از دست رفته نشان دادن عکس کارت ملی را دوباره به خود بازگردانند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com