صنل را ثبت کنید تا نهاوند را بشناسند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 28 شهريور 1398 - شماره 3573
 
امروز : جمعه ، 29 شهريور 1398

Today : Fri, September 20, 2019




ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  60536 تاریخ انتشار:  1394-04-15 - 05:45 تعداد بازدید:  11550
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صنل را ثبت کنید تا نهاوند را بشناسند

گردشگری

نهاوند- کوروش قپانوری- خبرنگار همدام پیام: یکی از شهرهای قدیمی است که تاریخش به هزاران سال پیش برمی‌گردد. مردم این دیار به قدمت وتاریخ  خود می‌بالند. اگربه این شهرزیبا سری زده باشید حتماً برای خرید سوغات به بازار رفته‌اید هنگامی که سؤال کنید  سوغات نهاوند چیست؟ جواب خواهید شنید، (خمیر صنل ) اسم این شیرینی مانند شکلش بسیار عجیب است اما خمیرصنل یک شیرینی کاملاً بومی وسنتی است که فقط درنهاوند تولید می‌شود . این خمیر  فرمول مخصوص خودش رادارد این فرمول نسل به نسل  به نهاوندی‌ها  رسیده و هیچ کس از تاریخ دقیق  اختراع خمیر صنل اطلاع دقیقی  ندارد. اما ابوتراب رئوفی، حاج رضا مقدم و ‌یوسف ابوالفتحی ازبهترین و قدیمی‌ترین  افرادی هستند که این شیرینی مخصوص را در نهاوند تولید می‌کنند و امروز نهاوندی‌ها آن را به عنوان سوغاتی شهرشان به مسافران معرفی می‌کنند. یوسف ابوالفتحی که چندسالی است بازنشسته شده می‌گوید این شیرینی برای درمان برخی بیماری‌ها مفید است و یک نوع شیرینی گرم است.
گفت وگویی کوتاه  با این استادکار بازنشسته درخصوص خمیرصنل انجام داده‌ایم که خواندنش خالی از لطف نیست.
 آیا خمیر صنل فقط در نهاوند تولید می‌شود؟
 بله این شیرینی فقط وفقط درنهاوند تولید می‌شود هیچ کجای دنیا مانند خمیر صنل شیرینی  ساخته و دیده نشده شاید مشابه‌ای داشته باشد که بعید می‌دانم.
 چندسال تجربه درست کردن خمیر صنل را دارید؟
 من 57 سال درقنادی‌های نهاوند خمیر صنل درست کردم و به  دست مردم دادم  نخستین استادم مرحوم ابوتراب رئوفی بود که راز ساخت خمیر صنل را از این استاد آموختم.
  راز ساخت خمیر صنل و مواد تشکیل ‌دهنده‌اش را برای ما توضیح می‌دهید؟
 حتماً خیلی هم خوشحال می‌شوم دیگران هم با مواد وساخت خمیر صنل آشنا شوند. مواد تشکیل‌ دهنده خمیرصنل آرد بوداده، روغن، شکر، بیسکویت، زنجبیل، جوز ودارچین است. ابتدا شکر با روغن جوشیده شود سپس بیسکویت را اضافه کرده وجوز و زنجبیل را اضافه کرده و بعد آرد بو داده را اضافه می‌کنیم تا در دستگاه خوب مخلوط شود و در  پایان هم به خمیر صنل شکل می‌دهیم وهمه با هم نوش جان می‌کنیم. آیا برای بیماری هم مفید است؟ بله مواد گیاهی که دراین شیرینی سنتی به کار می‌رود خواص دارویی هم دارند و برای برخی بیماری‌ها خوب است، خمیر صنل گرم است.
 تاریخ دقیق ساخت خمیر صنل را می‌دانید؟
 ببینید این شیرینی خیلی قدیمی است ولی 74 سال پیش حدوداً سال 1320ساخت خمیر صنل صنعتی شد و به عنوان یک سوغات در نهاوند رسمیت پیدا کرد و به مسافران ومیهمانان معرفی شد.
  آیا رازی برای بهتر وخوشمزه‌تر شدن خمیر صنل وجود دارد؟
بله شما اگر درخمیر صنل  بیسکویت را بیشتر کنید بسیار خوشمزه وخوش‌ طعم خواهد شد. نهاوند به جز خمیر صنل شیرینی دیگری هم دارد؟ درنهاوند گز آردی شیرینی نخودی وحلوای گردویی هم تولید می‌شود قدمت زیادی هم دارند اما این شیرینی‌ها درسایر نقاط کشور هم درست می‌شوند و مانند خمیر صنل مختص نهاوند نیستند.
  آیا خمیر صنل ثبت ملی شده است؟
 خیر، فکر نکنم کسی دنبال ثبت این شیرینی اصیل نهاوند باشد اما باید تبلیغ کنیم و این شیرینی را به همه دنیا معرفی کنیم خمیرصنل باید به تمام ایران صادرشود این همان اتفاقی است که می‌توان به واسطه آن نهاوند را به همگان شناساند. در یک نگاه باید به تصمیم‌گیران ثبت آثار معنوی و سوغات در فهرست ملی  گفت، ‌صنل را ثبت کنید تا نهاوند را بشناسند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
حمید گودرزی - 1395-08-25
نام درست این شیرینی خمیر صندل است و وجه تسمیه ی آن به این دلیل صندل است که یکی از ادویه های بکار رفته در آن پودر چوب صندل میباشد . متاسفانه چیزی که در حال حاضر به عنوان خمیر صندل عرضه میشود فاقد ادویه جات لازم هست و عطر و طعم اصلی را ندارد . من در صفحه ی فیسبوکم قبلا موارد لازم و دستور درست کردن آنرا به اشتراک گذاشته ام
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com