1399-10-171399-10-27bool(false) مقاوم‌سازی توریسم با تجربه کرونا همدان پیام
 
 
شنبه - 27 دي 1399 - شماره 3952
 
امروز : شنبه ، 27 دي 1399

Today : Sat, January 16, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110683 تاریخ انتشار:  1399-05-09 - 07:00 تعداد بازدید:  119
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سازمان جهانی گردشگری ارائه کرد
مقاوم‌سازی توریسم با تجربه کرونا

گردشگری
 
 پس از بازیابی سفر و گردشگری با بهره‌گیری از مدیریت بحران کرونا و کاهش اثرات ناشی از آن و ایجاد محرک‌های تسریع‌دهنده در جهت بازیابی و بهبود گردشگری باید با استفاده از راهکارها و تدابیر اساسی و راهگشا برای آینده بازار گردشگری به آمادگی کامل دست یافت و موتور محرک گردشگری را بار دیگر به سمت دستیابی به رشد اقتصادی و توسعه پایدار سوق داد، تا همچنان یکی از مهم‌ترین عوامل ارزآور و اشتغال‌زا برای کشورها باقی بماند. 
سازمان جهانی گردشگری به‌منظور حمایت از بازار گردشگری در برابر آسیب‌ها و خسارت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، ۲۳ راهکار مهم و اساسی در 3 موضوع «مدیریت بحران کرونا و کاهش اثرات»، «ایجاد محرک‌ها و تسریع در بازیابی و بهبود» و«آماده شدن برای فردا» مطرح کرده است. 
باتوجه به آغاز فعالیت دوباره بازار گردشگری و اجرای برنامه‌های مدیریت بحران و بازیابی و بهبود گردشگری، درحال‌حاضر آینده‌نگری و آمادگی در جهت رشد و توسعه توریسم از مهم‌ترین اقدامات پیش روی سازمان‌های بین‌المللی، دولت‌ها و بخش‌های خصوصی به‌شمار می‌رود. 
با توجه به ظرفیت بازار توریسم در بهبود‌یافتگی، این بخش می‌تواند بار دیگر به‌عنوان بخش کلیدی اقتصادهای ملی و در سطح گسترده‌تر، برنامه توسعه پایدار معرفی شود. بحران کرونا فرصتی بی‌نظیر را برای شکل‌بخشی به این بازار فراهم کرده است تا به‌واسطه فراگیری، پایداری و اولویت دادن به مسئولیت‌پذیری رشد بهتری داشته باشد و برای ساختن آینده بازار گردشگری باید توجه ویژه‌ای به ایجاد تاب‌آوری و ارتقای پایدار در همه سطوح صورت پذیرد. 
به‌منظور دستیابی به این امر، عملی کردن 7 راهبرد ضروری است تا مشاغل و کسب و کارهای آسیب‌دیده درجهت رشد چشمگیر اقتصادی و افزایش اشتغال گام بردارند. با تنوع‌بخشی به بازارها، محصولات و خدمات گردشگری می‌توان مانع وابستگی به یک فعالیت یا بازار واحد شد. با درنظر گرفتن بازارهای داخلی به‌عنوان ستون فقرات بخش گردشگری، در بخش بین‌المللی نیز می‌توان گردشگران خارجی صادراتی را بخشی از برنامه‌های ارتقای صادرات به‌شمار آورد. با توجه ویژه به تغییرات اساسی در تقاضا، سلایق و ترجیحات مصرف‌کننده ناشی از بحران کرونا می‌توان به ایجاد ظرفیت توسعه محصولات جدید گردشگری در گروه‌ها و جوامع آسیب‌پذیر به‌منظور حمایت از مناطق روستایی و جوامع محروم و ارتقا و تسهیل طرح‌های گردشگری اجتماعی برای سالمندان، خانواده‌ها، جوانان و افراد دارای معلولیت دست یافت. 
این امر می‌تواند به تقویت ارتباطات و تسهیل در سفر و رقابتی‌تر شدن سفرهای داخلی و بین‌منطقه‌ای منجر ‌شود. باتوجه به کلیدی بودن تصمیمات و راهبردهای مبتنی بر شواهد در لحظه‌های بحران باید به سرمایه‌گذاری در داده‌ها، تجزیه و تحلیل و مشارکت‌هایی که امکان نظارت نزدیک و کوتاه‌مدت بر توسعه گردشگری و اثرات آن فراهم می‌کند، پرداخت. با سرمایه‌گذاری در سیستم‌های هوش بازار و تحول دیجیتالی می‌توان به ایجاد رصدخانه‌های گردشگری پایدار محلی برای اندازه‌گیری تمامی ابعاد گردشگری و به اشتراک گذاشتن اطلاعات بخش گردشگری با همکاری ذی‌نفعان مربوطه و استقبال از تحولات دیجیتالی و تقویت اکوسیستم نوآوری در بخش‌های دولتی و خصوصی دست ‌یافت. به‌منظور تقویت حاکمیت گردشگری در همه سطوح باید سازوکارهایی ملی برای مدیریت گردشگری و درگیری کامل بخش خصوصی و جوامع محلی ایجاد کرد و یک رویکرد «حاکمیت جامع» را در جهت توسعه گردشگری ترویج داد. توسعه و تقویت سازمان‌های مدیریت مقصد برای توسعه مؤثر و پایدار گردشگری در سطح محلی، منوط به ارتقای پلت‌فرم‌های ارتباطی شهروندان برای اطمینان از شنیده شدن صداها و درگیر کردن انجمن‌های صنفی گردشگری و جامعه مدنی است. 
بحران‌های جهانی نیازمند راه حل‌های جهانی است که با تاب‌آوری و اطمینان از سازوکارها و سیستم‌های اضطراری ملی به آمادگی لازم برای بحران پساکرونا دست یابد. 
در این راستا دولت‌ها باید از طریق سازمان جهانی گردشگری یک مکانیزم واکنش جهانی برای بحران توریسم ایجاد کنند که این امر می‌تواند از طریق بازبینی تمام دروس آموخته شده، از جمله لزوم بهبود ریسک و آمادگی در برابر بحران در هر دو بخش خصوصی و دولتی، سیستم‌ها و سازوکارهای اضطراری ملی، تدوین برنامه‌های اضطراری گردشگری و استقبال کامل از اصول آمادگی و مدیریت بحران در بخش گردشگری، بازبینی قوانین و مقررات موجود برای تعیین رابطه بین مصرف‌کنندگان، عرضه‌کنندگان، واسطه‌ها و همچنین سیاست‌های بیمه‌ای برای کمک‌رسانی بهتر در زمان استثنایی و توزیع موثرتر، اطمینان از پیروی و رعایت مقررات بین‌المللی بهداشت تحقق یابد. 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com