1397-04-211397-04-31bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
 
يكشنبه - 31 تير 1397 - شماره 3245
 
امروز : يكشنبه ، 31 تير 1397

Today : Sun, July 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
یادداشت
پدیده شوم احتکار و ضعف نهادهای نظارتی


 در شرایط ناپایدار پس از خروج آمریکا از برجام و نوساناتی که در بازار ارز و طلا و به دنبال آن به هم خوردن تعادل در بازار، بار دیگر شاهد پدیده شوم احتکار هستیم که در کنار اتفاقات نامیمونی چون خرید نامتعارف سکه و وارد کردن خودرو می تواند پیامدهای بدی برای اقتصاد کشور داشته باشد.
این حرکت نابخردانه که بر اساس آموزه های دینی نیز کاملا حرام و  نوعی دستبرد زدن به بیت المال است، در حالی توسط برخی افراد سودجو و فرصت طلب  صورت می گیرد که بیش از هر زمان نیاز به همکاری و همراهی به ویژه از ناحیه فعالان اقتصادی هستیم.
البته این اقدام توسط برخی از افراد که دستی در اقتصاد و بازار دارند، صورت گرفته است وگرنه عمده فعالان اقتصادی به خوبی شرایط را درک کرده و از چنین حرکت هایی دور هستند. اما اقدام عده ای قلیل نیز می تواند وضعیت اقتصادی را با تلاطم و نوساناتی مواجه و اقشار آسیب پذیر را در تهیه کالاهای مورد نیاز خود دچار مشکل  کند.
نکته قابل تأمل‌تر اما ضعف در نظارت ها و برخوردهای ناکافی با این افراد است. در حالی که نهادهای نظارتی در چنین شرایطی بیشتر باید وارد میدان شده و زمینه های هر گونه سودجویی از جمله انبار کردن کالاهای مورد نیاز مصرف کننده و احتکار را از بین ببرند.
چه بسا این پدیده در سطح استان نیز هر چند به شکل موردی و پراکنده مشاهده گردد. از این رو انتظار می رود دستگاههای نظارتی در استان با جدیت بیشتر موارد را شناسایی و برخوردهای لازم با افراد و گروههایی که دست به چنین اقدامی می زنند، داشته باشند.
به طور قطع بروز مشکلات اقتصادی در جامعه ریشه در عوامل درونی و بیرونی دارد  که در جای دیگری باید به آن پرداخته شود و به ویژه مسئولان و دست‌اندرکاران امر پاسخگوی افکار عمومی باشند و اطلاع رسانی لازم صورت گیرد، اما اینکه عده ای از فضای به وجود آمده سوء استفاده کنند و بخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند، نه تنها با منافع ملی و مصالح نظام ناسازگار است، بلکه باید با اینگونه اقدامات به موقع برخورد شود تا مشکل دیگری به مشکلات فعلی افزوده نشود.
به هرحال نگرانی هایی که مردم بابت احتکار اموال و کالاها دارند باید جدی گرفته شود و نهادهای نظارتی با اقدامات بیشتری در این زمینه داشته باشند تا نه تنها از شیوع این پدیده جلوگیری شود، بلکه اساسا زمینه هرگونه اقدام نابخردانه که منجر به بروز مشکل در بازار می شود، از بین برود و ریشه این پدیده شوم خشکانده شود. 


1397-04-31 - 09:08      ادامه مطلب
اين داستان همان علاج واقعه بعد از وقوع است خوشبختانه نهضت مبارزه با گرانفروشي و احتكار، كم‌كمك دارد در جامعه شكل مي‌گيرد و چنانچه همه مردم اين قضيه را جدي بگيرند، به يك فرهنگ درست تبديل مي‌شود. در همين ارتباط است كه تمام تيتر اول اخبار مطبوعات ريز و درشت كشورمان اين روزها حكايت از عزم جزم رؤساي سه قوه جمهوري اسلامي براي ريشه‌كن ساختن عادت غلط احتكار و گرانفروشي دارد.


1397-04-30 - 05:45      ادامه مطلب
رويكرد تعاملي تسريع پيشرفت تويسركان هفته گذشته همدان‌پيام ميهمان حبيب موميوند، فرماندار تويسركان بودند. آنچه كه در اين ديدار موميوند راز موفقيت خود در شهرستان مي‌دانست، چيزي جز تعامل مثبت و سازنده با نماينده عملگراي اين حوزه، محمدمهدي مفتح نبود.
نماينده فعلي تويسركان و نماينده اسبق رزن در مجلس شوراي اسلامي جزو نمايندگان باسابقه مجلس است كه بيش از 20 سال در حوزه قانونگذاري فعاليت كرده است و همچنين از محبوبيت در استان و شهرستان حوزه انتخابيه برخوردار است؛ زيرا مفتح در انتخابات اسفند سال 93 مجلس براي بار دوم از حوزه انتخابيه تويسركان با بيشترين آرا به مجلس راه يافت. فردي كه ترجيح مي‌دهد بدون هياهوهاي رسانه‌اي و حاشيه‌سازي‌هاي معمول در مجلس و در حوزه انتخابيه براي مردمي كه به او اعتماد كرده‌اند، كار كند و اين رمز موفقيت و اعتماد چندين‌باره مردم به وي مي‌باشد.
كمتر نمايند‌اي در مجلس وجود دارد كه بتواند 6 دوره نمايندگي را تجربه كند و همچنان پرتوان و پر انرژي به كار خود ادامه دهد. مفتح بعد از محمدرضا باهنر كه 7 دوره نماينده بود، ركورددار است.
ويژگي ديگر مفتح شيوه اعتدالي وي است علي‌رغم تعلق داشتن اين چهره به طيف اصولگرايي مفتح تعامل خوبي با طيف‌هاي سياسي مختلف دارد و بويژه در دوره‌ دولت روحاني اين تعامل سازنده با مسئولان دولتي همواره برقرار بوده است و وي با نوبخت، معاون رئيس‌جمهور و رئيس برنامه و بودجه و وزرا ارتباط كاري خوبي دارد كه از قبل اين تعامل سازنده شهرستان تويسركان بودجه‌هاي خوبي دريافت كرده و در راه پيشرفت قدم‌هاي مطمئني برداشته است. از طرفي اين نماينده اين ارتباط بسيار خوبي با مسئولان شهرستاني و استاني نيز دارد و اين امر نيز يكي از دلايل موفقيت و محبوبيت مفتح است. از طرفي موميوند با سابقه 25 ساله مديريتي از حدود يكسالي كه فرمانداري تويسركان را به عهده گرفته است با برقراري يك رابطه خوب و سازنده با نماينده شهرستان توانسته در جوّي آرام و بدون حاشيه‌سازي‌هاي افراد و گروه‌ها و رسانه‌ها به موفقيت‌هايي خوبي در خدمت به اهالي شهرستان شريف تويسركان و پايتخت گردوي ايران به دست آورد.
اين دو چهره كمتر اهل رسانه‌اي شدن هستند و معتقد هستند كه به عمل كار برآيد به سخنداني نيست و به دور از شعار و حرف مشغول خدمت صادقانه به مردم شريف تويسركان هستند. البته اين به معناي بي‌توجهي اين دو چهره عملگرا به اهالي رسانه نيست. كما اينكه انجام اين ديدار به درخواست موميوند بود كه همدان‌پيامي‌ها ميهمان شهرستان تويسركان شدند. در دستورات ديني ما هم آمده است كه بايد مردم را با رفتار و كردار خويش به خوبي‌ها و مسائل ديني دعوت كرد. «كونوا دعاه الناس بغير السنتكم» مردم را به غير از زبان (عمل) دعوت كنيد.
اين روزها برخي نمايندگان و يا مديران بيش از آنكه عمل كنند و خدمت حرف مي‌زنند و شعار مي‌دهند و يا وعده‌هاي آنچناني و غيرعملي به مردم مي‌دهند. وعده‌هايي كه گفته‌اند هزار وعده خوبان يكي وفا نكند.
و يا درگير حاشيه‌سازي‌هاي بي‌مورد مي‌شوند كه وقت و توان آنان را مي‌گيرد و از خدمتگزاري صادقانه به مردم عزيز بازشان مي‌دارد ولي مديراني چون موميوند شيوه تعامل مؤثر و مثبت با نماينده شهرستان و ساير مديران بالا دستي را سرلوحه كار خود قرار داده‌اند كه نتايج خوبي نيز براي مردم شهرستان به دنبال داشته است و قطعاً در آينده نيز بيش از پيش در پيشرفت تويسركان تأثيرگذار خواهد بود و اين تعامل دوطرفه بين مفتح و موميوند، الگوي مناسبي براي ساير مديران و نمايندگان نيز مي‌تواند باشد.
 


1397-04-28 - 05:45      ادامه مطلب
ضرب الاجل استاندار رو به پایان است مدیران گزارش دهند


 چندی پیش استاندار همدان در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتي با ابراز ناخرسندي از بي‌تفاوتي برخي دستگاه‌ها در جذب اعتبارات، گفته بود: "مدير دستگاهي که نتواند اعتبار معين شده را تا تاريخ 31 تيرماه جذب کند، خدا را گواه مي‌گيرم او را از رتبه و مسئوليت استاني برکنار مي‌کنم".  نیکبخت در همان جلسه تأکید نمود که "با تمام نداري‌ها دولت اين اعتبارات را در اختيار دستگاه‌ها قرار داده، اما اگر اعتبارات جذب نشود اين چنين مديراني به درد استان نمي خورند".


1397-04-28 - 05:45      ادامه مطلب
برخي مشكلات اجتماعي كه «د‌‌ُم» مي‌‌شوند‌‌ و مي‌مانند‌‌ برخي مشكلات اجتماعي علاوه بر اينكه با هويت نامعلوم خود‌‌ قلب و روح آد‌‌مي را مي‌آزارد‌‌، خود‌‌ به خود‌‌ به زائد‌‌ه اضافي و د‌‌م ماند‌‌ني تبد‌‌يل مي‌شود‌‌ و بد‌‌ون اينكه هيچ فرد‌‌ حقيقي و حقوقي موافق و راضي به آن باشد‌‌، همه جا هست و به ظاهر هم كاري نمي‌شود‌‌ يا به راحتي نمي‌شود‌‌ با آن كرد‌‌.
 اين زائد‌‌ه‌هاي د‌‌ُم‌مانند‌‌ اجتماعي يكي مثل نان خشكي‌ها و ضايعات جمع‌كن‌ها كه هميشه و همه جا و د‌‌ر خلوت‌ترين روز و ساعت آد‌‌م‌ها با وانت‌بارها و جيغ‌وبيغ‌هاي مزاحم خود‌‌ روي اعصاب مرد‌‌م راه مي‌روند‌‌ و يكي هم همين فروشند‌‌ه‌هاي به ظاهر كاسب و «د‌‌اد‌‌زن»‌ها د‌‌ر بازارهاي شلوغ كه نان حنجره قوي و صد‌‌اي بلند‌‌ خود‌‌ براي جلب مشتري را مي‌خورند‌‌ و اغلب به اصطلاح‌هاي من‌د‌‌رآورد‌‌ي و چاله‌ميد‌‌اني، الفاظ حرمت‌شكنانه و آشكار متلك بار اين و آن مي‌كنند‌‌ و به نوعي مزاحم نواميس مي‌شوند‌‌. البته چنين قاعد‌‌ه غلط و نانوشته‌اي د‌‌ر جامعه ما د‌‌ستاورد‌‌ بيكاري‌ها و اقتصاد‌‌ نابسامان است كه مشاهد‌‌ه مي‌شود‌‌ تعد‌‌اد‌‌ فروشند‌‌گان د‌‌وره‌گرد‌‌ و چرخ به د‌‌ست و وانت‌بارسوار با احتساب جمعيت پاد‌‌وهاي سبزه‌ميد‌‌ان و سرگذر همد‌‌ان و بلكه تمام شهرهاي ايران، بيشتر از جمعيت مصرف‌كنند‌‌ه و مشتري و رهگذران كوچه و بازار مي‌باشد‌‌ و متأسفانه هيچ اراد‌‌ه‌اي هم تاكنون د‌‌ر صد‌‌د‌‌ ساماند‌‌هي و هد‌‌فمند‌‌سازي فعاليت اينگونه مشاغل صد‌‌ د‌‌رصد‌‌ رابطه‌اي و مزاحم برنيامد‌‌ه است. حد‌‌اقل اين است كه مغازه‌د‌‌اران و صاحب‌كاران بازار سبزه‌ميد‌‌ان و سرگذر را با قاطعيت مي‌توان مجاب ساخت تا افراد‌‌ي كه به كار مي‌گمارند‌‌، صلاحيت‌هاي لازم را د‌‌اشته باشند‌‌ و د‌‌ر خلال د‌‌اد‌‌زد‌‌ن‌هاي خود‌‌، حريم رهگذران و مشتريان را نگه د‌‌ارند‌‌.
چند‌‌ وقت پيش د‌‌ر بازار شبانگاهي سرگذر يك خانم سن‌وسال‌د‌‌ار و محترم كه به زحمت چرخ‌د‌‌ستي خود‌‌ را حمل مي‌كرد‌‌، عاجزانه از كارگر د‌‌اد‌‌زن يك ميوه‌فروشي كه با بساط خود‌‌ نيمي از گذرگاه را هم سد‌‌ كرد‌‌ه بود‌‌، مي‌خواست تا بغل گوش او تا چند‌‌ لحظه‌اي كه مشغول جد‌‌ا كرد‌‌ن ميوه (خيار) مي‌باشد‌‌، كمي آرام‌تر د‌‌اد‌‌ بزند‌‌، اما آن جوان غافل و كم‌جنبه با وقاحت تمام زل زد‌‌ه بود‌‌ توي چشم آن خانم و صد‌‌اي خود‌‌ را لحظه به لحظه بلند‌‌تر مي‌كرد‌‌. يك بند‌‌ه خد‌‌ايي هم كه شاهد‌‌ اين صحنه تأسف‌انگيز بود‌‌، مي‌گفت: «اگر بخواهيم د‌‌ر حمايت اين خانم به صاحب مغازه و اين آقاي د‌‌اد‌‌زن اعتراض كنيم، بايد‌‌ شكم خود‌‌ را براي نيش چاقوي آنان آماد‌‌ه سازيم.»
خب چنين فضا و چنين استنباطي از تعامل مرد‌‌م اصلاً زيبند‌‌ه جامعه اسلامي و فرهنگ غني ايراني نيست و چنانچه اصلاح نشود‌‌، به يك غد‌‌ه سرطاني تبد‌‌يل خواهد‌‌ شد‌‌.
وانت‌باري‌ها و نان خشكي‌ها را هم مي‌توان با نصب شماره و پلاك و مجوزهاي معمول، مجاب ساخت كه د‌‌ر هر ساعت از روز و د‌‌ر كوچه و پس‌كوچه‌هاي نسبتاً آرام، مزاحم استراحت خانواد‌‌ه‌ها نشوند‌‌. گويا همين سال قبل بود‌‌ كه با اطلاع‌رساني‌هاي بسيار قانون حقوق اجتماعي و ضرورت اجراي آن توسط د‌‌ولت اعلام شد‌‌، وليكن به نظر مي‌آيد‌‌ قانون حقوق اجتماعي بي‌سروصد‌‌ا به حال خود‌‌ رها شد‌‌ه است.
 


1397-04-26 - 09:36      ادامه مطلب
حمایت از سرمایه گذاری جدیت در رفع موانع توسعه است


 تأکید فرماندار تویسرکان بر حمایت از سرمایه گذاران که در نشست اختصاصی با همدان پیام عنوان شد، نگاههای امیدوارانه  به آینده شهرستان را تقویت می کند. نگاههایی که مومیوند  با بیان این نکته که تویسرکان در مسیر توسعه قرار دارد، بر آن صحه گذاشته است.
ارتباط سرمایه گذاری با توسعه، موضوعی روشن و غیر قابل انکار است که کارشناسان و فعالان اقتصادی بارها بر آن تأکید نموده و چاره بسیاری از مشکلات ئ گره های کور در اقتصاد را ورود جدی سرمایه گذاران و فعال شدن بخش خصوصی دانسته اند.
تویسرکان و بسیاری دیگر از شهرستان های استان که به نوعی در حال توسعه محسوب می شوند، با موانع ریز و درشتی در مسیر پیشرفت مواجه هستند که این موانع با سرمایه گذاری رفع می شود.
فرماندار تویسرکان با دقت نظر و شناخت کامل از مسائل و چالش ها و توجهی که به اهمیت سرمایه گذاری به عنوان یکی از عوامل توسعه اقتصادی، دارد با صراحت و قاطعیت از ارائه تسهیلات لازم در زمینه سرمایه گذاری گفته و بر حمایت از سرمایه گذاران تأکید نموده است.
این رویکرد چناچه حفظ و تقویت شده، در عرصه عمل نیز شاهد بروز و ظهور آن باشیم صد البته که روند توسعه شهرستان با استعداد تویسرکات سرعت خواهد گرفت.
این رویکرد حتی می تواند به عنوان یک نمونه در سایر نقاط استان نیز اشاعه پیدا کرده، نوعی همت همگانی در جهت حمایت از سرمایه گذاری های خرد و کلان شکل بگیرد.
توجه به چنین موضوع مهمی و دعوت رسمی از سرمایه گذاران جهت نقش آفرینی در اقتصاد شهرستان تویسرکان توسط مدیر سیاسی شهرستان علاوه بر اینکه برگرفته از نگاه توسعه گرا بوده و  نشان از نوعی دغدغه توسعه دارد، با همکاری و همراهی بخش های مختلف در شهرستان می تواند زمینه ساز شرایطی باشد که رشد و توسعه تویسرکان ر ا تسهیل نماید.
به هرحال اهمیت سرمایه گذاری در رشد اقتصادی از یکسو د شرایط ومقتضیات شهرستان های در حال توسعه ای مثل تویسرکان ایجاب می کند که اهتمام خاصی به این مقوله گردد تا در سایه این سرمایه گذاری ها فضای کسب و کار بهبود یافته،  شاهد رونق اقتصادی باشیم.


1397-04-25 - 05:45      ادامه مطلب
همدان را كوچك نكنيم

 رويداد 2018 براي همدان فرصت بسيار مغتنمي است تا بتوانيم ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي پايتخت تاريخ و تمدن ايران‌زمين را در تمامي زمينه‌ها از جمله فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي به رخ جهانيان بكشيم و به درستي عظمت و بزرگي اين استان كه به بلنداي الوند هميشه سرافراز است را نشان دهيم.


1397-04-25 - 05:45      ادامه مطلب
افزایش 9/6 درصدی تولید آب در همدان

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان با اشاره به افزایش 9/6 درصدی تولید آب نسبت به هفته گذشته گفت: به دلیل گرمای هوا و افزایش مسافران در تعطیلات عید فطر این میزان مصرف آب افزایش یافته است.


1397-04-04 - 05:45      ادامه مطلب
توسعه گردشگری استان را جدی بگیریم

یکی از زیرساخت ها مهم استان در حوزه گردشگری است که البته جزء اولویت های توسعه نیز محسوب می شود.


1397-04-04 - 05:45      ادامه مطلب
ضعف اطلاع رسانی استانداری و بی‌اعتمادی به خبرنگاران

 چندی است صدای رسانه در استان کوتاه شده و کمتر مدیر و مسئولی به این رکن حتی توجه می‌کند. انتظار از دولت دوزادهم بیش از این بود که خود منجر به صدای کوتاه رسانه شود و قلم روزنامه‌نگاران را  لرزان کند.


1397-03-30 - 05:45      ادامه مطلب
1
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com