1401-02-161401-02-26bool(false) الزام نهادهای فرهنگی به برگزاری مسابقات فرهنگی و کتابخوانی همدان پیام
 
 
دوشنبه - 26 ارديبهشت 1401 - شماره 4311
 
امروز : دوشنبه ، 26 ارديبهشت 1401

Today : Mon, May 16, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  3594 تاریخ انتشار:  1390-09-07 - 16:36 تعداد بازدید:  352
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

زنگ امر به معروف و نهی از منكر در مدارس همدان نواخته شد
الزام نهادهای فرهنگی به برگزاری مسابقات فرهنگی و کتابخوانی

فرهنگی

همدان‌پیام: محرم ماه آغازین سال قمری به دلیل اتفاق بزرگی که در آن رخ داد تا ابد در تاریخ خواهد ماند و زمانی ویژه و خاص برای برخی جلسات و مراسم می‌باشد.
حضرت سیدالشهدا(ع) با بیان علت قیام و مبارزه خود برای همه ملت‌های دنیا راهی را نشان داد که اگر کمی چشم دل باز کنیم آنچه نادیدنی است آن بینیم.
قیام عاشورا و شهادت و تشنگی و غریبی و بی‌کسی همه در راهی یک هدف و آن هم امر به معروف و نهی از منکر شکل گرفت.
به همین بهانه و با هدف شناخت کامل و روشن قیام امام حسین(ع) دهه اول محرم که سراسر عشق است و نماد بندگی با عنوان احیای امر به معروف و نهی از منکر نام گرفته است و دستگاه‌های مختلف اجرایی و فرهنگی در این مدت به برگزاری مراسم مختلف مشغول می‌شوند.
زنگ احیای امر به معروف و نهی از منکر در مدارس یکی از این مراسم است که به منظور نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر در میان دانش‌آموزان در ابتدای ماه محرم انجام می‌شود و هدف از این مراسم شناخت کامل دانش‌آموزان از فریضه امر به معروف و نهی از منکر و فرهنگ عاشورايي و درس بزرگ اين روز تاريخي است كه بايد در اين راستا معلمان پرورشي كارهاي فرهنگي مختلفي در مدارس انجام دهند تا دانش‌آموزان با اين فرهنگ در زندگي آشنا شوند.
روز گذشته در همین زمینه همزمان با آغاز ماه محرم و هفته امر به معروف و نهی از منكر زنگ «امر به معروف و نهی از منكر» با حضور مسئولان استانی روز یكشنبه در دبیرستان حضرت فاطمه (س) همدان نواخته شد.
مدیر كل آموزش و پرورش استان همدان در این آیین با بیان فضیلت امر به معروف و نهی از منكر اظهار داشت: آمران به معروف و ناهیان از منكر باید به كار خود علم و آگاهی داشته باشند و غفلت از فریضه مهم امر به معروف و نهی از منكر موجب كمرنگ شدن باورهای اعتقادی می‌شود.
عباس حسنی محتشم با بیان اینكه طرح تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت در حال شكل گرفتن است، گفت: طرح ملی نهضت حفظ قرآن در سطح كشور یكی از مصداق‌های عینی امر به معروف و نهی از منكر است.
وی خاطرنشان کرد: تغییر نظام آموزش و پرورش یكی از رویكردهای امر به معروف و نهی از منكر است و بهترین مكان و كانون برای اجرای این فریضه مهم مدرسه است و يكي از فلسفه‌هاي حضور معلمان پرورشي و زنگ پرورشي در مدارس آشنا شدن دانش‌آموزان با فرهنگ عاشورا، شهادت و ايثار است. حسني محتشم گفت: در ايام محرم و عاشورا دانش‌آموزان در هيأت‌هاي مذهبي جوان شركت مي‌كنند؛ چرا كه قشر جوان علاقه و انگيزه زيادي به ابا عبدا... الحسين(ع) دارد.
وي يادآور شد: در كتاب‌های درسي دانش‌آموزان براي هر مقطعي متناسب با سن آنها فرهنگ شهادت و ايثار و از خودگذشتگي گنجانده شده است كه در اين راستا با مفاهيم و واژه‌هاي حسيني آشنا مي‌شوند و در راستاي طرح تحول نظام بنيادين آموزش و پرورش، فرهنگ‌هاي محرم و عاشورايي به صورت مضاعف مورد توجه قرار خواهد گرفت.
قابل توجه است که در این آیین جانشین فرمانده سپاه انصارالحسین (ع) همدان، معاون فرماندار همدان و رئیس سازمان دانش‌آموزی و جمعی از مسئولان حضور داشتند.
■ زنگ احیای امر به معروف و نهی از منکر در دبیرستان برزین نیز توسط مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 به صدا درآمد.
محمود کتابی هدف از برگزاری این مراسم نمادین را نشان دادن اهمیت و اهداف قیام سیدالشهدا (ع) عنوان کرد و اظهار داشت: کربلا به لحاظ بزرگی حادثه آن بسیار با اهمیت است؛ چرا که می‌توان واقعه کربلا را به عنوان یک دانشگاه بزرگ تعلیم و تربیتی برشمرد. وی گفت: امر به معروف و نهی از منکر به عنوان دو فریضه واجب دینی هرگز نباید در جامعه کمرنگ شود، بلکه توجه و عمل به این فرضیه نیازمند یک نظارت عمومی است تا به واسطه آن بتوانیم از منکرات موجود در جامعه جلوگیری و امر به معروف را گسترش دهیم.
کتابی‌ خاطرنشان کرد: مسابقه جمله‌نویسی کوتاه در خصوص امر به معروف و نهی از منکر و نقش آن در تعلیم و تربیت به شکل ساده و زیبا برگزار می‌شود و دانش‌آموزان می‌توانند جملات خود را به سامانه پیام کوتاه به اداره آموزش و پرورش ارسال کنند.
وی همچنین از برگزاری مسابقه کتابخوانی مختص فرهنگیان با احتساب دو جلد کتاب حماسه حسینی به قلم شهید مطهری و متن دعای عرفه امام حسین (ع) خبر داد و گفت: دیشب کتابی را فهرست‌وار مطالعه می‌کردم با عنوان “نمی‌دانستم با رعایت حجاب زیبایی‌ام پایدارتر می‌شود” و به دانش‌آموزان دختر دوره متوسطه خواندن این کتاب را توصیه می‌کنم. شایان ذکر است، به منظور تعالی فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر برای اولیای دانش‌آموزان نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته شده که از جمله آن می‌توان به برگزاری همایش بزرگ 700 نفری امر به معروف و نقش آن در تربیت فرزندان اشاره کرد. مراسم زنگ احیای امر به معروف و نهی از منکر در دبیرستان دخترانه برزین با عهد رئیس آموزش و پرورش ناحیه دو همدان با دانش‌آموزان این دبیرستان مبنی بر حفظ حجاب به اتمام رسید.
برگزاری این آیین در دبیرستان برزین شور و شوقی مضاعف به دانش‌آموزان داد؛ به طوری که پس از اتمام مراسم دانش‌آموزان نمازخانه دبیرستان را ترک نمی‌کردند.  همچنین روز گذشته جلسه شورای احیای امر به معروف و نهی از منکر همدان در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد. در این جلسه فرماندار همدان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان همدان را ملزم به برگزاری مسابقات فرهنگی و کتابخوانی کرد و خواستار انجام این امور به طور جدی شد.
حسن قهرمانی مطلق همچنین استفاده از توانمندی‌های سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی را نسبت به اشاعه فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر قابل توجه دانست و گفت: با نصب پوستر و حدیث‌های مختلفی از اهل بیت علیهم السلام درباره گسترش فرهنگ و شناساندن فریضه امر به معروف و نهی از منکر می‌توان گام‌های موثری برداشت.
فرمانده سپاه ناحیه همدان نیز در این جلسه عنوان کرد: تاکنون 29 مورد منکر و 17 مورد معروف را در استان شناسایی کرده‌ایم و امیدواریم راهکارهای مناسبی برای ترویج امر به معروف و نهی از منکر شناسایی کنیم.
محمدرضا غلامی پاک با تاکید بر استفاده مناسب از ظرفیت‌های موجود در همدان برای تبلیغات محیطی فرهنگ عاشورایی و امر به معروف و نهی از منکر گفت: از این توانمندی در همدان استفاده نمی‌شود، در صورتی که می‌توان با استفاده از اینگونه شیوه‌های تبلیغاتی فرهنگ عاشورایی و امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه ترویج داد و به شهروندان شناساند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com