سامانه ثبت‌نام اربعین دوباره باز شد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 9 آذر 1401 - شماره 4470
 
امروز : پنجشنبه ، 10 آذر 1401

Today : Wed, November 30, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  119715 تاریخ انتشار:  1400-06-27 - 12:00 تعداد بازدید:  200
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پاسخ به پرسش‌های پرتکرار درباره اربعین در گفت‌وگو با رئیس سازمان حج‌وزیارت همدان
سامانه ثبت‌نام اربعین دوباره باز شد

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری

 سامانه ثبت‌نام اربعین (سماح) برای تکمیل ظرفیت در برخی استان‌ها بار دیگر باز شد.
شرط نخست سفر اربعین، تزریق 2 دز واکسن کرونا است که بنابر اعلام وزارت بهداشت، از بین متقاضیانی که ثبت‌نام اولیه را انجام داده‌اند، تاکنون اطلاعات واکسیناسیون ۴۹هزار و ۳۷۶ هزار زائر اربعین ثبت و تأیید شده است، بنابراین سازمان حج‌وزیارت که از روز چهارشنبه، ۲۴شهریورماه پیش ثبت‌نام سفر اربعین را متوقف کرده بود، بار دیگر این سامانه را برای تکمیل ظرفیت برخی استان‌ها باز کرد.
در اطلاعیه‌ای که در سامانه سماح منتشر شده، آمده است: «با توجه به تکمیل نشدن ظرفیت برخی از استان‌ها و فرصت اندک باقی‌مانده برای ثبت‌نام، مقرر شد سامانه تا تکمیل ظرفیت از متقاضیان ثبت‌نام به عمل آورد.»
اخبار متعدد موجب طرح پرسش‌های پرتکرار متقاضیان درباره ثبت‌نام اربعین 1400 شد.
 محسن ساغرچی، رئیس سازمان حج‌وزیارت استان همدان در گفت‌وگوی اختصاصی همدان‌پیام به این پرسش‌ها چنین پاسخ داد:

 آیا مهلت ثبت‌نام اربعین 1400در سامانه سماح به پایان رسیده است؟
پیش‌ثبت‌نام در سامانه سماح در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه 22 و 23شهریورماه انجام گرفته و برای استان‌هایی که تاکنون دارای ظرفیت خالی هستند از ساعت 24مورخ 25شهریورماه 1400 امکان ثبت‌نام در سامانه فراهم شد.

  آیا تأییدیه 2دز واکسن توسط سامانه سماح انجام گرفته است؟
اطلاعات مربوط به تأییدیه تزریق 2 دز واکسن از طریق سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی دریافت و امکان ادامه فرایند ثبت‌نام زائرین در سامانه سماح میسر خواهد بود، بنابراین از متقاضیانی که تاکنون موفق به تزریق واکسن نشده‌اند و یا یک دز واکسن تزریق کرده‌اند تقاضا می‌شود که از ثبت‌نام خودداری نمایند.

 ثبت‌نام نهایی برای چه افرادی انجام می‌گیرد و روند آن چگونه است؟
ثبت‌نام نهایی فقط برای واجدین شرایطی که در مرحله پیش‌ثبت‌نام سامانه سماح شرکت کرده و تأیید شده باشند انجام می‌گیرد؛ ثبت‌نام نهایی تا ساعت 24 چهارشنبه 24 شهریورماه ادامه دارد.

  روند ثبت‌نام نهایی به چه صورت خواهد بود؟
کسانی که پیش‌ثبت‌نام کرده و پس از تأییدیه وزارت بهداشت و طی مراحل، باید در بازه زمانی باقی مانده به سامانه مراجعه کنند و ثبت‌نام خود را کامل کنند؛ سپس یکی از دفاتر زیارتی نزدیک محل سکونت خود را انتخاب کرده و گذرنامه را برای صدور روادید تحویل دهند.

 چرا سیستم سامانه سماح برای کسانی که 2 دز واکسن خود را تزریق کرده‌اند باز نمی‌شود؟
سامانه سماح به سامانه واکسیناسیون وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی متصل است و در صورت تأییدیه آن وزارتخانه، پذیرش متقاضی و طی سایر مراحل دنبال می‌شود. عزیزان در صورت بروز چنین مشکلی باید از طریق اداره بهداشت شهرستان و استان مربوطه خود اقدام نمایند. تزریق 2 دز واکسن پیش از ثبت‌نام از جمله الزامات عنوان شده است.

 آیا اعزام زائران به کشور عراق از مرزهای زمینی میسر خواهد شد؟
اعزام‌های زائران اربعین 1400 به عراق فقط به صورت هوایی انجام می‌گیرد. مردم برای عزیمت به عراق به هیچ عنوان به مرزهای زمینی کشور مراجعه نکنند.
گفتنی است، بنابر توافق ایران و عراق، ۶۰هزار زائر ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین اعزام می‌شوند که شروطی برای این مسافران تعیین شده است، از جمله نداشتن بیماری زمینه‌ای و تزریق هر 2دز واکسن کرونا که استعلام‌های لازم برای دریافت تأیید تزریق هر 2 دز واکسن کرونا از وزارت بهداشت انجام می‌شود، دریافت روادید معتبر با گذرنامه‌ای که ۶ماه اعتبار داشته باشد و داشتن گواهی نتیجه منفی آزمایش کرونا (PCR).
به گفته رئیس ستادمرکزی اربعین از بین ۶۰ هزار نفر سهمیه ایران برای اربعین، حدود ۲۵هزار نفر به موکب‌دارها و کمیته‌ها اختصاص پیدا کرده است.
حسین ذوالفقاری همچنین تأکید کرده که روادید ۶۰ هزار زائر اربعین رایگان بوده و روادید خارج از این، تابع مقررات عراق است.
وی درباره قیمت پروازهای هواپیمایی که حدود ۵ میلیون تومان مصوب شده، گفته است: قیمت بلیت بالا برای افراد دارای روادید اربعین نیست. افرادی که روادید اربعین دریافت کنند با همان روادید می‌توانند از قیمت‌های مصوب سازمان هواپیمایی استفاده کنند.
ذوالفقاری همچنین تأکید کرده که شرکت‌کنندگان در مراسم اربعین باید واکسن زده باشند و حین ورود به فرودگاه باید تست «پی‌سی‌آر» به همراه داشته باشند. تست «پی‌سی‌آر» باید در دستشان باشد تا هنگام سوار شدن هواپیما مانعی برای آنها ایجاد نشود. برای برگشت نیز توافق شد تست «پی‌سی‌آر» توسط عراق گرفته نشود، چون مبلغ انجام این تست در فرودگاه‌های عراق ۴۰ دلار بود و قرار شد از طریق مسیرهای بازگشت توسط وزارت بهداشت جمهوری اسلامی تست «پی‌سی‌آر» گرفته شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com