پرواز مستقیم به انگلیس برای جلوگیری از ورود ویروس جدید کرونا متوقف شد همدان پیام
 
 
دوشنبه - 4 مهر 1401 - شماره 4417
 
امروز : سه شنبه ، 5 مهر 1401

Today : Mon, September 26, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  114642 تاریخ انتشار:  1399-10-04 - 10:32 تعداد بازدید:  370
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پرواز مستقیم به انگلیس برای جلوگیری از ورود ویروس جدید کرونا متوقف شد

گردشگری


 معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه هنوز موردی از ورود ویروس جهش یافته کرونا در انگلیس، در ایران مشاهده نشده و برای پیشگیری از ورود این ویروس پروازهای مستقیم به انگلیس متوقف شد.
ایرج حریرچی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: کشورهای زیادی در دنیا و از جمله اروپا برای جلوگیری از انتقال ویروس جهش یافته کرونا رفت‌وآمد و سفر مستقیم و حتی غیرمستقیم به انگلستان را ممنوع کرده‌اند و برخی کشورها نیز با تدابیر سختگیرانه‌تر همه سفرهای خارجی را ممنوع کرده‌اند.
وی گفت: در ایران نیز اقدامات لازم انجام شده، به دقت پیگیری می‌کنیم و پروازهای مستقیم به و از انگلستان متوقف و لغو شده است. مسافران پروازهای غیرمستقیم از انگلستان هم کنترل می‌شوند. نتیجه تست مبدأ این مسافران را بررسی می‌کنیم و در ایران از آنها تست گرفته می‌شود و افراد مشکوک ۱۴ روز قرنطینه می‌شوند، همه کسانی را هم که پیش از اعلام انگلیس وارد ایران شده‌اند، هم غربالگری کرده‌ایم و اگر لازم باشد از آنها تست می‌گیریم.
حریرچی افزود: نکته مهم درباره این ویروس جهش یافته این است که انگلیسی‌ها که در مورد خیلی کشورها ادعاهایی داشتند، خودشان از سپتامبر که جهش ویروس شناسایی شده، موضوع را کتمان کردند.
وی تأکید کرد: هنوز هیچ موردی از ویروس جهش یافته در انگلیس در ایران مشاهده نشده، همه پروازهای مستقیم به انگلستان لغو و متوقف شده، آخرین پرواز هم پروازی بوده که یکسری مسافر را از ایران برده و فقط یکسری خلبان و پرسنل پرواز ایرانی که در انگلیس بودند به کشور برگردانده است.
 ردپای جهش کرونا در پیک اخیر ایران
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت ویروس کرونای جهش یافته در انگلیس در این‌باره نیز بیان کرد: از آنجایی که در پیک اخیر کرونا در کشورمان قدرت سرایت بسیار بالا بود، این احتمال وجود دارد که همین ویروس جهش یافته از پیش وارد کشور شده باشد.
مینو محرز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به احتمال ورود ویروس جهش‌یافته به ایران، گفت: در جهش جدیدی که در انگلیس ایجاد شده، قدرت سرایت ویروس افزایش چشمگیری داشته است. البته این احتمال وجود دارد که در پیک اخیری که در کشور داشتیم و شاهد سرایت گسترده کرونا بودیم، شاید همین ویروس جهش یافته بوده و از پیش وارد کشور شده بود؛ زیرا در پیک اخیر قدرت سرایت بسیار بالا بود و میزان مراجعه بیماران آنقدر بالا بود که گاهی دیگر تختی برای بستری بیماران نداشتیم.
وی افزود: بر این اساس باید ژنوتایپ ویروس را بررسی کرد و در این‌صورت مشخص می‌شود که در پیک اخیر، ویروس جهش یافته وارد کشور شده است یا خیر. بنابراین درحال‌حاضر هم در جهشی که در انگلیس اتفاق افتاده قدرت سرایت کرونا ده‌ها و صدها برابر شده است، اما شدت بیماری‌زایی آن تغییری نکرد است.
محرز با بیان اینکه البته فعلا رفت‌وآمد بین ایران انگلیس متوقف شده است، گفت: در هرصورت ما رفت‌وآمد زیادی به انگلیس داریم. در وهله نخست برنامه مطالعاتی بر روی ویروس در کشور باید دائم ادامه داشته باشد. پیش از این امکانات دستگاه و وسایل بررسی ویروس نبود، اما درحال‌حاضر در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران این امکانات ایجاد شده و باید به‌طور مرتب ژنوتایپ ویروس را بررسی کنیم تا متوجه شویم که ویروسی که در ایران است، کدام ژنو تایپ است. در این‌صورت می‌توانیم قطعی اعلام کنیم که آیا ویروس جهش‌یافته‌ای که در انگلیس هست به ایران آمده یا هنوز وارد کشور ما نشده است. البته بررسی ویروس مدام باید در همه کشورها انجام شود و وضعیت آن را به سازمان جهانی بهداشت گزارش دهند.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، تأکید کرد: به هر حال ویروس هرچه بیشتر به بدن افراد مختلف سرایت کند، دچار جهش هم می‌شود. این طبیعی است، اما همه دنیا باید دست به دست هم دهند تا اجازه افزایش سرایت را ندهند. در غیر این‌صورت اگر بیماری به همین صورت ادامه یابد، می‌توان انتظار جهش‌های دیگری را هم داشت.
وی درباره تأثیر واکسن بر روی ویروس جهش یافته کرونا، گفت: این جهش‌ها در حدی نیست که منجر به عدم أاثیر واکسن شود، اما به هرصورت باید بررسی شود؛ زیرا اگر جهش خیلی مهم و شدید باشد، ممکن است واکسن هم دیگر مؤثر نباشد. در انگلیس باید این بررسی را انجام دهند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com