جشـنواره بین‌المللی تئـاتر کودک ظرفیتی برای جذب گردشگر همدان پیام
 
 
يكشنبه - 25 آذر 1397 - شماره 3362
 
امروز : دوشنبه ، 26 آذر 1397

Today : Mon, December 17, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه چاپ تهران اذر97
آگهی جذب نیرویشرکتی
آگهی مزایده عمومی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83035 تاریخ انتشار:  1396-08-11 - 05:45 تعداد بازدید:  185
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

جشـنواره بین‌المللی تئـاتر کودک ظرفیتی برای جذب گردشگر

نویسنده : شکوفه رنجبر

گردشگری

جشنواره‌ها همواره مي‌توانند ابزار بسيار مفيدي در گردشگري، بازاريابي و جذب گردشگر به شمار روند؛ چراكه يكي از ويژگي‌هاي مهم آنها شور و هيجاني است كه در ايام برگزاري جامعه هدف را دربر مي‌گيرد. در اين ميان رويدادها و حوزه‌ فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري مختلف مي‌تواند بهانه‌اي باشد كه فستيوال‌ها و جشنواره‌ها به يك اهرم مؤثر در صنعت گردشگري تبديل شوند. به عنوان مثال هنر زنده و پوياي تئاتر با ايجاد فضايي زنده براي القاي احساس بين تماشاچي و بازيگر علاوه بر آنکه مي‌تواند روايتگر نمايشي با مضمون‌هاي معطوف شده به گردشگري باشد، این شرایط را دارد با برگزاري رويدادهاي بزرگي چون جشنواره بين‌المللي تئاتر سهم بسزايي در جذب گردشگر داشته باشد. البته اين جشنواره‌ها بايد كيفيت و استانداردهاي بين‌المللي را داشته باشد تا مورد قبول گردشگران واقع شود و تبديل به يك نشان بين‌المللي گردد كه در اين صورت مي‌تواند با شركت دادن گروه‌هاي نمايشي خارجي مختلف گردشگران بسياري را از سراسر دنيا به همدان جذب كند؛ چراكه هر يك از افراد شركت‌كننده در اين گروه‌هاي نمايشي مي‌تواند سفيري باشد براي توسعه صنعت گردشگري استاني كه اين روزها محور توسعه آن گردشگري تعريف شده است.
جشنواره بين‌المللي تئاتر كودك و نوجوان بنا بر گفته كارشناسان و متخصصان اين حوزه مي‌تواند تبديل به ظرفيتي شود كه  همدان را به يك مقصد بين‌المللي گردشگرپذير تبديل كند و در تمام ايام سال حتي زماني كه جشنواره برگزار نمي‌شود با دارا بودن پتانسيل مطلوب آب‌وهوا گردشگران و مسافران زيادي را براي سفر به همدان راهي كند که براي دستيابي به اين هدف به طور قطع نيازمند برنامه‌ها و استراتژي‌هايي هستيم كه بتواند همدان را آنچنان كه هست معرفي كند. براي اين منظور مي‌توان با الگو قرار دادن جشنواره‌هاي بزرگ‌تر و قدمت‌دارتري كه در سراسر دنيا برپا مي‌شود، از جشنواره بين‌المللي تئاتر كودك ابزاري ساخت كه حضور همدان را در مقاصد گردشگري دنيا به تثبيت بيشتري برساند.
همدان براي گردشگران و هنرمندان منطقه‌اي جذاب و ناشناخته در سطح بين‌المللي بوده و جاذبه‌هاي طبيعي، تاريخي و باستاني بسيار مشهوري نيز دارد. بنابراين تئاتر و جشنواره بين‌المللي تئاتر كودك كه زادگاهش در همدان است، مي‌تواند به توسعه گردشگري كمك كرده و موجب شود گردشگران با جاذبه‌هاي گردشگري به طور مستقيم و ملموس‌تري آشنا شوند. يكي ديگر از راه‌هايي كه مي‌تواند از تئاتر به عنوان ابزاري كارآمد براي تبليغات و معرفي جاذبه‌هاي گردشگري استان در سطح جهاني استفاده كرد، دعوت از هنرمندان مطرح دنيا به عنوان ميهمان براي شركت در جشنواره است. اين دقيقاً همان روشي است كه بسياري از كشورهاي جهان از آن براي توسعه و تبليغات گردشگري استفاده مي‌كنند و تاكنون نيز روش موفقي بوده است.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان نيز با اشاره به ظرفيت مناسب جشنواره در جذب گردشگر در گفت‌وگو با همدان‌پيام اظهار داشت: استان همدان با دارا بودن بيش از هزار و 700 اثر تاريخي و ظرفيت‌هاي بالا در جاذبه‌هاي گردشگري مي‌تواند به يك پتانيسل قوي براي مقصد گردشگري شدن تبديل شود. بر اين اساس برگزاري رويدادهای فرهنگي بزرگ در سطح ملي و بين‌المللي مانند جشنواره بين‌المللي تئاتر كودك يك ابزار كارآمد است تا در ايام جشنواره همدان را به گروه‌هاي مختلف داخلي و خارجي معرفي كند.
فاضل عبادي افزود: به منظور آشنايي هنرمندان با ظرفيت‌هاي گردشگري همدان در زمان برگزاري جشنواره، برنامه‌هاي جانبي متفاوتي از جمله بازديد از ابنيه تاريخي استان، اقامت در هتل‌هاي صاحب نام و بِرند در گردشگري همدان، آشنايي با فرهنگ و جغرافيايي منطقه همدان را در دستور كار قرار داديم.
وي با بيان اينكه امسال جشنواره با رويكردي متفاوت كار خود را آغاز كرده است، گفت: دست‌اندركاران برپايي جشنواره امسال سعي دارند با رايزني تأسيسات گردشگري، اداره كل ميراث فرهنگي و ساير نهادهاي اجرايي مانند شهرداري، رنگ‌وبوي جشنواره را دوچندان كرده و با مساعدت اين نهادها علاوه بر ارتقاي كيفيت برگزاري، عاملي شود كه جشنواره بين‌المللي تئاتر كودك به يك برند در گردشگري همدان تبديل شود.
وي افزود: در همدان در سال‌هاي گذشته برنامه‌هاي بازديد از اماكن مختلف براي ميهمانان داخلي و خارجي جشنواره تدارك ديده شده كه امسال يكي از اين تورها با توجه به جهاني شدن لالجين، به بازديد از شهر لالجين و سفال آن تمركز دارد و از آنجا كه هنرمندان تئاتري كشور در كارهاي سينمايي و تلويزيوني نيز فعاليت دارند، بازديد اين اماكن مي‌تواند روشن‌كننده اين كليد در ذهن آنها باشد كه از اين مكان‌ها به عنوان لوكيشن فيلمبرداري استفاده شود و اين همان هدفي است كه ما دنبال مي‌كنيم تا همدان و داشته‌هاي فرهنگي و گردشگري آن را به جهانيان معرفي كنيم.
عبادی با تاکید بر اینکه سکه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به نام همدان زده شده است، گفت: سال گذشته دو سالن به تعداد سالن‌های همدان اضافه شده است به طوی که در تمام شهرستان‌های همدان امکان اجرای برنامه وجود دارد و با وجود کمبود منابع و اعتباراتی که در سال‌های گذشته داشته‌ایم تلاش کردیم تا در بهترین سطح بتوانیم جشنواره را برگزار کنیم.
عبادي همچنين به ارتقاي آثار راه يافته به اين دوره از جشنواره اشاره كرد و بيان داشت: در جشنواره بيست‌وچهارم با همكاري هيأت انتخابي در بخش‌هاي مختلف جشنواره سعي شده تا آثار مطلوب و باكيفيت بيشتري به اين فستيوال بين‌المللي راه پيدا كنند كه اميدواريم اين حساسيت در انتخاب باعث شود امسال جشنواره بهتري را شاهد باشيم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com