افزایش ۶۵ درصدی موقوفات شهرستان نهاوند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 25 تير 1403

Today : Mon, July 15, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134728 تاریخ انتشار:  1402-07-19 - 11:51 تعداد بازدید:  78
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

افزایش ۶۵ درصدی موقوفات شهرستان نهاوند

مادستان


نهاوند خبرنگار همدان پیام:رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نهاوند گفت: از هفته وقف سال گذشته تا به امروز افزایش ۶۵ درصدی موقوفات را در شهرستان نهاوند داشته‌ایم که این نشان می‌دهد که مردم نهاوند در بحث وقف اقدامات شاخص و خوبی داشته اند.

 مهدی سوری وقف را مصداق بارز صدقه دانست که به عنوان یک نهاد شناخته شده مورد اهتمام و استقبال جامعه اسلامی قرار گرفته شده است.

به گفته سوری در سازمان اوقاف امور خیریه به موقوفاتی که دارای متولی باشد موقوفه غیر متصرفی و به موقوفات بدون متولی که اداره اوقاف و امورخیریه آنها را اداره می کند موقوفه متصرفی گفته می‌شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نهاوند با بیان اینکه دو نوع  وقف انتفاعی و منفعتی وجود دارد، گفت: انتفاعی، از عین مال وقف شده استفاده می‌شود مثلاً زمینی که وقف ساخت مسجد می‌شود یا خودرویی که وقف یک مؤسسه فرهنگی می‌شود تا در انجام امورات خود از آن بهره گیرند؛ این نوع وقف فاقد درآمد است و وقف منفعتی، در این نوع وقف از درآمد مال وقف شده در راه خیر استفاده می‌شود مثلاً مغازه یا خانه‌ای وقف می‌شود تا از درآمد اجاره آن به فقرا کمک شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۳ بقعه متبرکه در سطح شهرستان نهاوند وجود دارد که شامل ۱۹ امامزاده، یک سقاخانه و ۳ آرامگاه است، همچنین ۵۸۹ موقوفات منفعتی در شهرستان نهاوند وجود دارد که این موقوفات شامل ۱۲۱موقوفه و ۴۶۸ رقبه است.
سوری افزود: ۴۳۶ مورد موقوفات انتفاعی در نهاوند وجود دارد که شامل مسجد، حسینیه، آرامستان، مهدیه، زینبیه و فاطمیه است.

وی با اشاره به اجرای برنامه‌های متنوع  فرهنگی، اجتماعی و قرآنی از هفته وقف سال گذشته تا به امسال، اظهار داشت: در بحث موقوفات و امور خیریه نیاز به همکاری خبرنگاران داریم چرا که تأثیرگذارترین کسانی که می‌توانند در این امر مهم ما را حمایت کنند خبرنگاران هستند .

 وقف یک قطعه زمین برای توسعه و عمران آستان مقدس شاهزاده محمد و علی(ع) نهاوند

رئیس اوقاف و امور خیریه نهاوند از دیگر وقف های مهم شهرستان را اقدام واقفان خیر اندیش( باباعلی فریادرس و محمد فریادرس )با هدف توسعه و عمران بقعه متبرکه شاهزاده محمد و علی (ع) یک قطعه زمین با مساحت ۴۸ مترمربع با کاربری تجاری و ارزش ۸میلیارد ریال عنوان کرد.

 تشرف پاکبانان به مشهد مقدس

سوری از دیگر اقدامات رابا هدف تکریم و تجلیل از زحمات و فداکاری های پاکبانان زحمتکش، اعزام ۵ نفر از پاکبانان شهرداری نهاوند توسط اداره اوقاف و امور خیریه به مشهد مقدس عنوان کرد.

 اعزام ۳ نفر از کادر درمان به کربلا

اعزام سه نفر از کادر درمان شهرستان از طرف اداره اوقاف و امور خیریه نهاوند به زیارت کربلای با توجه به نیات واقفین و با هدف اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین و با رویکرد  شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی از آثار و برکات وقف و به پاس تکریم و تجلیل از زحمات بی دریغ کادر بهداشت و درمان که جهادگونه در امر مبارزه با ویروس منحوس کرونا فعالیت کرده‌اند هفتمین دوره از اجرای طرح زائران حرم حسینی، از دیگر اقدامات در این حوزه بوده است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com