1398-10-221398-11-02bool(false) 1398-10-221398-11-02bool(false) سهم خواهی به جای حقوق مردم همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 بهمن 1398 - شماره 3675
 
امروز : چهارشنبه ، 2 بهمن 1398

Today : Wed, January 22, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


پیشنهاد ما برای داوطلبان انتخابات
بزرگترین مجتمع چاپ و بسته بندی در غرب کشور
logo-samandehi
 
کد مطلب:  97581 تاریخ انتشار:  1398-05-23 - 08:22 تعداد بازدید:  155
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خوشبخت یا وجدی بهانه شورا
سهم خواهی به جای حقوق مردم

اخبار

20مرداد ماه بود که رسانه‌ها خبر دادند یک تغییر استراتژی در شهرداری همدان رقم خورده است بر این اساس عنوان شد رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری همدان تغییر کرد. تغییری که اغلب شنوندگان این خبر را متعجب کرد.
این معاونت فرهنگی دارای اهمیت خاصی در حوزه شهرداری است چرا که زیرمجموعه‌ای بسیار بزرگ و تأثیرگذار بر جامعه محلی را داراست که نه تنها نقش آن باید روز به روز مهمتر ترسیم شود بلکه برای ارتقا این جایگاه همواره باید برنامه‌های بروزی تدوین گردد.
معاونت اجتماعی و فرهنگی نگینی و پیشانی شهرداری است خروجی عملکرد آن می‌تواند شرایطی را فراهم کند که شادی و نشاط بر جامعه حاکم باشد.
در دوره‌های مدیریت گذشته در راستای فراهم‌سازی زیرساخت‌های فرهنگی اجتماعی، ورزشی و... گام‌های استواری در این حوزه برداشته نشده بود و برنامه‌ریزی‌ها به صورت دقیق و اصلاحات به صورت ساختاری نیازمند ارائه شدن بودند اما فرای این اتفاقات وقتی تغییری در معاونت به یکباره و بدون برنامه‌ریزی آن هم در فاصله زمانی عید تا عید که در هر کشور مسلمان نشینی مردمان آن سرزمین شاهد برگزاری برنامه‌های باشکوه فرهنگی هستند بیشتر از همه سوال برانگیز است.
اما به واقع چرا همدان قربانی خروجی تصمیم‌گیری‌هایی می‌شود که عواقب آن دامان مردمانی را می‌گیرد که عنان و اختیار برنامه‌ریزی‌ها را به دست مسئولان شهری می سپارند.  سعید خوشبخت از آن دست مدیرانی بود که گویا بازیچه سهم‌خواهی‌های برخی از اعضای شورای شهر و شهربان شد این مدیر جوان که یا زمان به او فرصت نداد عملکرد قابل توجهی از خود به جای بگذارد و یا همراه نبودن و همکاری مدیران مرتبط این فرآیند را رقم زند نتوانست آن گونه که باید نقش تأثیرگذار خود را ایفا کند و قبل از آنکه فرصت به نمایش گذاشتن عنان و اختیارات خود راداشته باشند به عنوان یک مهره قابل تغییر جای خود را به روح‌ا... وجدی هویدا داد.
برخی شنیده‌ها می‌گویند با فشار حمید بادامی نژاد و رضوان سلماسی از اعضای شورای شهر کار برکناری سعید خوشبخت کلید خورد این مهم بیانگر آن است که آتش اختلافات در شورای شهر همدان روز به روز پررنگ‌تر می‌شود اخیراً در تصمیم‌گیری‌ها شاهد آن هستیم که اعضای شورا با عقاید مشترک سیاسی نیز در انتخابات و تصمیم‌گیری‌ها با یکدیگر همراه نیستند و گویا اتخاذ تصمیم‌هایی جدای از گرایش‌های سیاسی و در قالب سفارشات انجام می‌شود.
وقتی جابه‌جایی سعید خوشبخت در صحن شورای همدان اعلام شد سه تن از اعضا شورا که شامل سیدمسعود عسگریان، جواد گیاه‌شناس و مریم روانبخش هستند بلافاصله شورا را ترک و داغ شدن چالش بین دیگر اعضای شورا و شهردار را موجب شدند.
آنچه عیان است و در اغلب رسانه‌های غیررسمی و رسمی به آن اشاره می‌شود این است که رضوان سلماسی به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر چند صباحی است با سعید خوشبخت درگیری‌هایی را تجربه کرده است و از اعلام این مهم که از عملکرد وی راضی نیست یکی از دلایل اصلی خود را انحراف یک میلیاردی بودجه سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری در سال گذشته می‌داند و به همین دلیل وی در اردیبهشت ماه به تفریق بودجه شهرداری رأی مثبت دادند.
وی که مخالف تیم‌داری حرفه‌ای در شهرداری بود معتقد است بودجه آموزش شهروندی صرف تیم‌داری‌های شهرداری شده است و موارد دیگر بیانگر آن است که برای انتصابات در این معاونت حمید بادامی‌نژاد به عنوان نایب رئیس شورا به دنبال انتصاب مرتضی کرباسیان به عنوان یکی از فعالان ستاد انتخاباتی خود به عنوان معاون فرهنگی سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری بوده است. و این مسائل یکی پس از دیگری دست به دست هم داد تا یک تودیع ناخواسته جای خود را به یک انتصاب دیگر دهد.
به هر ترتیب انتصاب روح‌ا... وجدی‌هویدا از سوی شهردار به عنوان معاون فرهنگی شهرداری موجب  اعتراض برخی از اعضا شورا شامل سیدمسعود عسگریان، جواد گیاه‌شناس و مریم روانبخش  است به گونه ای که جواد گیاه‌شناس ضمن اعتراض به شهردار و عملکرد وی گفت: شهردار باید در برابر تغییرات اجرایی در شهرداری پاسخگو باشد.
 سیدمسعود عسگریان نیز با اشاره به تشکیل سی‌وپنجمین صحن علنی شورای اسلامی شهر براساس هماهنگی با شهردار همدان برای ارائه توضیحات معاونان شهرداری و تعامل بیشتر، اظهارکرد: با نظر یک نفر نمی‌توان مدیران شهری را تغییر داد چرا که این کار مناسبی نیست.
 وی با بیان این‌که در صورت اعتراض شورا، می گویند مانع کار شهردار می‌شوید، افزود: وجدی هویدا چه ظرفیتی برای این سمت داشته است؟بنده او را بزرگ کردم و می شناسم، ظرفیت وی کمتر از این حرف‌ها است. عسگریان با بیان این‌که اعضا شورای شهر باید پاسخگو مردم باشند، عنوان کرد: شورای اسلامی شهر همدان در انتصاب و عزل خوشبخت، معاون سابق فرهنگی شهرداری نیز دخالتی نداشته است. کامران گردان، رئیس شورا نیز بیان کرد: قرار بود تغییرات شهرداری به نمایندگی از اعضا شورا با بنده هماهنگ شود اما در جریان این تغییرات نیستم.
روح‌ا... وجدی هویدا پس از این اختلافات بر صندلی معاونت فرهنگی شهرداری همدان که یک سازمان گسترده است تکیه زد حال باید منتظر بود ولی آیا این تغییر و تحولات آن هم در روزهایی که شهر همدان می‌تواند شاهد برگزاری برنامه‌های فرهنگی مردمی شاد باشد. شرایط موجود در ارائه و اجرای برنامه های فرهنگی و یکی از اصلی ترین حلقه های  واسطه  در دولت و نهادها نقش مشارکت مردمی است . عموما کار فرهنگی و کارکرد فرهنگی-اجتماعی در یک ارگان گویا به منزله تصمیم گیری یک جانبه از سوی نهادها و ارگان ها و اجرای یک طرفه آن توسط مردم بود و نقش مردم عموما در پیروی و صرفا اجرای آن سیاستها مشخص می شد. اما آیا از این پس تغییرات رقم خورده قرار است عملکرد متولیان شهری را تغییر دهد یا اینکه پاسخگوی سهخم خواهی های اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار در همدان باشد ؟


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com