1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) دولت با مسائل اقتصادي بيگانه است همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85265 تاریخ انتشار:  1397-07-12 - 06:00 تعداد بازدید:  104
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

انتقاد صريح زبردست از تصميم‌هاي دولت در جمع فعالان اقتصادي:
دولت با مسائل اقتصادي بيگانه است

اقتصادی


وي گفته بود: «آقاي نوبخت؛ به شعور فعالان اقتصادي توهين مي‌كنيد. من شما را نمي بخشم. اينكه شما فكر كنيد اين جمع نمي‌فهمد كه چه اتفاقي در حال رخ دادن است و همه چيز را به دشمن منتسب كنيد جاي تاسف دارد.» او در صحبت‌هايش ادعايي را مطرح و عنوان كرد: «اينكه دولت از محل فروش ارز درآمدهاي سرشاري را كسب كند و بدهي‌هاي دولت احمدي‌نژاد را بپردازد كه هم او را تطهير كند و هم فحش براي دولت تدبير بخرد، اين كار بسيار جالب است. اينكه مي‌گوييد اشتغال درست شده و افزايش داشته، نشان مي‌دهد كه شما با مسائل كشور بيگانه‌ايد، با مسائل اقتصادي بيگانه‌ايد. به اين آماري كه اشاره داشتيد دقت كنيد؛ در 6 ماه اخير 50 درصد نيروي كار تعديل شده است. اكثر كارخانه‌ها به دليل بي‌تدبيري در ارز به نابودي كشيده شده‌اند، چطور مي‌گوييد اشتغال ايجاد شده؟ مي‌خواهيد همين وضعيت را دنبال كنيد؟»
زبردست البته در حال حاضر تأکيدش بر پيمان‌کاري ارزي گمرک است و خطاب به نوبخت هم گفته بود: آيا قانون را مطالعه كرده‌ايد؟
آنطور که رئيس اتاق همدان به خبرنگار همدان‌پيام گفت: پيمان‌سپاري خلاف بند 13 قانون صادرات و واردات است.
وي ادامه داد: ما با پيمان‌سپاري مخالف نيستيم اما دو مسئله وجود دارد يکي اينکه محصولات کشاورزي را نمي‌توان با پيمان‌سپاري صادر شود چون تا در گمرک اين اتفاق بيفتد محصولاتي مانند گوجه‌فرنگي،‌سيب‌زميني و ميوه‌جات و ... فاسد مي‌شوند و دوم اينکه قيمت که روي پيمان‌سپاري مي‌گذارند با قيمتي که صادر مي‌شود همخواني ندارد.
زبردست گفت: به عنوان مثال 3 هفته است که هيچ کشمشي صادر نشده و هنوز در گمرک است و ادامه اين روند آسيب زيادي به بخش کشاورزي مي‌زند، اما احتمالاً دولت مسئله پيمان‌سپاري را حل و برخي صادرکنندگان را معاف کند.
وي در آن جلسه به مشكلات اوراق پيمانكاران هم اشاره كرده و گفته بود: «آن سوي ميز نمي‌داند اين سوي ميز چه خبر است. بعد از همه اين گرفتاري‌ها، آمده‌ايد كه بگوييد مي‌خواهيم با نظرات بخش خصوصي كار كنيم؟ شما يك عمر مي‌توانستيد از بخش خصوصي استفاده كنيد و نكرديد. به محض اينكه به نقطه نااميدي رسيده‌ايد، مي‌خواهيد از نظرات اين بخش استفاده كنيد؟»
حرف زبردست اين است که اوراقي که براي 3 سال بعد به‌جاي پول به پيمانکاران ساختمان مي‌دهند بايد به‌روز باشد نه براي چند سال ديگر. چون در اين حالت پيمانکار براي تأمين مخارج و پرداخت بدهي‌هايش به کارگران و بقيه بايد اوراق را با کم کردن مبلغي به بازار بفروشد که اين موجب متضرر شدن آنها مي‌شود.
نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان هم به فارس گفته که در شرایط امروز کشور صادرات غیرنفتی، بهترین گزینه برای سرپا نگاه‌داشتن اقتصاد است. اما درست زمانی که دولت باید صادرات را تسهیل کند و مشوق‌های صادراتی در نظر بگیرد، یک دیوار بتنی مقابل صادرات کشیده است.
به گفته منوچهر رضایی پیمان‌سپاری ارزی یا تعهدنامه ارزی به این معناست که صادرکننده وقتی یک کالا را صادر می‌کند ارز حاصله را به اقتصاد کشور بازگرداند و به دولت تحویل دهد؛ این در حالی است که صادرکننده یک فرد معمولی است و چطور امکان دارد یک شخص و یا یک شرکت خصوصی بتواند ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگرداند در حالی‌ که دولت و مجموعه حاکمیت به دلیل تحریم‌های اقتصادی از انجام آن ناتوان است؟
رئیس انجمن صادرکنندگان کشمش ملایر بيان کرده: در حال حاضر کالای صادراتی در بازار داخلی با توجه به قیمت آزاد ارز و بدون حمایت و رانت دولتی تهیه می‌شود، پس چطور ممکن است که ارز ماحصل از فروش کالا را با قیمت دولتی تقدیم دولت کرد؟ آیا این اقدام توجیه اقتصادی دارد؟ به‌ عنوان‌ مثال اگر دولت از باغدار حمایت می‌کرد تا او بتواند کشمش را ارزان‌تر تولید کند و ارزان‌تر بفروشد آنگاه می‌توانست انتظار داشته باشد که ارز حاصل از صادرات کشمش نیز با نرخ دولتی به سامانه نیما برود.
وی گفته: اما وقتی هیچ‌گونه حمایتی از باغدار، کارخانه‌دار و تاجر نمی‌شود، صادرکننده چطور می‌تواند قیمت کالایی که با نرخ ارز آزاد تمام‌شده را به نرخ دولتی به دولت تحویل بدهد و به دیگر سخن ضرر و زیان صادرکننده را چه کسی جبران می‌کند؟
رضایی در ادامه با اشاره به اینکه صادرات پایدار در گرو استمرار خرید و فروش است؛ گفت: وقتی صادرکننده کالایی را می‌فروشد باید پول خود را دریافت کند تا دوباره به خرید و فروش اقدام کند به‌ عبارت‌ دیگر وقتی صادرات تکرار می‌شود که پول حاصل از آن به اقتصاد داخل کشور بازگردد مگر اینکه صادرکننده قصد ادامه کار را نداشته باشد و بخواهد برای همیشه کشور را ترک کند.
 سامانه نیما برای بازگشت ارز به کشور بی‌معنا است
به گفته رضايي، فلسفه سامانه نیما بازگشت پول حاصل از صادرات به کشور است که این اتفاق در حال رخ دادن است و عملاً این سامانه بی‌معنا می‌شود به‌ ویژه اینکه بسیاری از معاملات در کشورهایی چون عراق، افغانستان و آسیای میانه با ریال انجام می‌شود و این کشورها ریال و تومان را بهتر از ما می‌شناسند، پس ارزی در کار نیست که صادرکننده به دولت تقدیم کند.
رضایی با بیان اینکه این تصمیمات منطقی نیست، اعلام کرده: با ابلاغ بخشنامه پیمان‌سپاری ارزی میزان صادرات از کشور و استان همدان به‌ شدت کاهش‌یافته و این فعالیت اقتصادی را از توجیه ساقط کرده است و آمار خروجی گمرک مؤید این مهم است.
 ایجاد بستر قاچاق با تصمیمات اشتباه
 وی با اشاره به اینکه این نوع تصمیمات را در دولت سازندگی و دوره دوم احمدی‌نژاد نیز شاهد بودیم که به نتیجه نرسید، عنوان کرده: این نوع اقدامات تنها صادرات را با وقفه مواجه می‌کند و یک ضربه مهلک برای آن خواهد بود.
 خرید با ارز آزاد، فروش با ارز دولتی
به بيان یک تولیدکننده و صادرکننده همدانی هم وقتی یک کالا صادر می‌شود با توجه به بخشنامه بانک مرکزی ارز حاصل از آن باید وارد سامانه نیما شود که در نتیجه به قیمت دولتی محاسبه خواهد شد. اما تولیدکننده برای تولید کالا باید مواد اولیه را با ارز آزاد تهیه کند که این مسأله از منظر اقتصادی قابل توجیه نیست.
محمدرضا مددی گفته که اگر دولت برای تهیه مواد اولیه نیز ارز دولتی در نظر می‌گرفت می‌توانست انتظار داشته باشد که تولیدکننده نیز ارز حاصل از صادر کردن محصولات خود را با قیمت مصوب در اختیار دولت قرار دهد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com