1399-05-101399-05-20bool(false) رونق سفرهای ریلی به همدان همدان پیام
 
 
دوشنبه - 20 مرداد 1399 - شماره 3823
 
امروز : دوشنبه ، 20 مرداد 1399

Today : Mon, August 10, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  105772 تاریخ انتشار:  1398-11-21 - 11:14 تعداد بازدید:  118
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در نشست هم‌اندیشی دفاتر مسافرتی و مدیر راه‌آهن مطرح شد
رونق سفرهای ریلی به همدان

نویسنده : مریم مقدم

گزارش


 بررسی نواقصی در مراحل پیش‌فروش بلیت قطار
 احیای زیرساخت‌های تبادل گردشگر در مسیر ریلی بین همدان و مقاصد سفری
 راه‌اندازی قطارهای گردشگری نوروز به مقصد پایتخت و بالعکس
 هماهنگی و همراهی تأسیسات گردشگری استان همدان برای جذب گردشگر
 از همدان به تهران با ریل باس تورهای 2روزه نوروز تعریف می‌شود
 تورهای همدان مشهد دوطرفه اجرا می‌شود
این موارد از جمله موضوعات مهمی بود که در نشست بین دفاتر خدمات مسافرتی استان همدان و مدیرکل راه‌آهن غرب کشور با حضور معاون گردشگری در نشستی مطرح شد.
در سال‌های گذشته پس از فعال شدن مسیر ریلی همدان، تورهای گردشگری به مقاصد تعریف شده متقاضی بسیاری دارد و این بازار پویای گردشگری موجب شده است برنامه‌ریزان سفر برای ارائه راهکارهای تأثیرگذارتر بیشتر پای کار باشند. این روزها که پیش‌فروش بلیت قطار برای نوروز از مهمترین فعالیت‌های فعالان گردشگری در دفاتر خدمات مسافرتی فرصتی پیش آورد تا انجمن صنفی دفاتر با متولیان گردشگری استان در میراث‌فرهنگی و راه‌آهن جلسه مشترکی را برگزار کنند.
بر اساس گفته‌های مدیرکل راه‌آهن همدان که در گفت‌وگوهای پیش از این با همدان‌پیام مطرح کرده است، بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان از سرمایه‌های ملی به شکل زیرساخت‌های راه‌آهن در اختیار مردم استان همدان قرار گرفته است که اگر این سرمایه کلان هرچه زودتر به سوددهی کامل و واقعی برسد، قاعدتاً باید اقتصاد و سایر زیرساخت‌های اجتماعی استان را متحول نماید.
مستندات موجود می‌گوید، شبکه ریلی راه‌آهن کشورمان حداقل 5/0 قرن دیرتر به همدان رسیده است و وجود راه‌آهن برای اتصال این استان پراستعداد به شبکه تولید و تبدیل و اشتغال و ارزش افزایی در کشور بسیار ضروری و الزامی است.
سیدسعید ابراهیم‌نژاد افزود: درحال‌حاضر ساعت‌های رفت و برگشت قطار از همدان به مشهد تغییرات مطلوبی داشته است و حالا همدانی‌ها می‌توانند همه روزه ساعت 18 راهی مشهد شوند و بالعکس ساعت 16 نیز این مقصد را ترک کنند.
ابراهیم‌نژاد در این ارتباط بارها از دفاتر خدمات مسافرتی بارها استان دعوت کرده است تا با شرایط بسیار ساده‌ای اقدام به برقراری چارتر دائمی ریل‌باس و قراردادهای سالانه با راه‌آهن جمهوری اسلامی برای جابه‌جایی مسافران و گردشگران ایرانی و خارجی داشته باشند و در همین حال هیچ محدودیتی نیز برای برقراری قطار مسافری در این مسیر وجود ندارد به‌ویژه اینکه قطارهای گردشگری بین همدان و تهران بهترین فرصت هم برای توسعه گردشگری استان و هم رونق اقتصاد ریلی در استان می‌باشد.
به گفته مدیرکل راه‌آهن غرب کشور، وجود عده زیادی دانشجو در همدان که به تهران رفت‌وآمد می‌کنند و همچنین تورهای گردشگری ویژه دانش‌آموزان و خانواده‌ها برای دیدن آثار تاریخی و فرهنگی در تهران زمینه مساعدی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه و ایجاد چارتر ریل‌باس فراهم ساخته است.
ابراهیم‌نژاد همچنین اظهار کرد: برای توسعه ایستگاه راه‌آهن همدان و رفاه حال مسافران قطار 6 هکتار زمین در جوار ترمینال مسافری اتوبوس‌ها در همدان تملک شده و کارهای مربوط به جانمایی و طراحی یک ساختمان بزرگ و شکیل با تمام امکانات رفاهی و تفریحی در حال انجام است و در همین حال بودجه اولیه طرح ایستگاه مسافری راه‌آهن همدان از محل اعتبارات ملی تأمین شده است.
معاون گردشگری همدان در این نشست گفت: یکی از بخش‌های مهم سیستم حمل‌ونقل در اغلب شهرها و استان‌ها که نقش زیربنایی و غیرقابل انکاری در توسعه پایدار و عرصه‌های گوناگون ایفا می‌کند، حمل‌ونقل ریلی است.
علی خاکسار گفت: این سیستم به‌دلیل مزایای نسبی که در مقایسه با دیگر بخش‌های حمل‌ونقلی مانند جاده‌ای، هوایی و دریایی دارد، سهم خاصی را در بخش حمل‌ونقل به خود اختصاص داده است؛ به‌گونه‌ای که در بیشتر شهرها و استان‌های مترقی در عرصه‌های اقتصادی، راه‌آهن یک مکانیسم مهم و کارآمد در زمینه حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری محسوب می‌شود.
 نقش تعیین‌کننده دفاتر خدمات مسافرتی در توسعه صنعت گردشگری
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی همدان در این نشست گفت: آژانس‌های مسافرتی به‌عنوان واسطه گردشگری نقش مهمی را در توسعه صنعت گردشگری ایفا می‌کنند.
مرادی گفت: باید با پای کار آمدن خدمات‌رسانان گردشگری در همدان اتحاد بین آنها برای معرفی ظرفیت‌های همدان رقم خورد با همکاری فعالان و مدیران گردشگری به ایجاد زیرساخت‌های مناسب گردشگری و ایجاد تسهیلات پرداخته و راه را برای ورود گردشگران هموار کرد.
وی اظهار کرد: دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری وظیفه دارند تا با فراهم کردن زمینه ارتباطی با دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی داخل و خارج از کشور و با ایجاد تعامل و ارتباط بیشتر در راستای جذب گردشگران فعالیت کنند و حالا راه‌آهن برای گردشگری همدان یک فرصت است.  وی بیان کرد: دفاتر خدمات مسافرتی به‌عنوان واسطه میان عرضه‌کننده و متقاضی نقش پررنگی در صنعت گردشگری ایفا می‌کنند و می‌توانند با تعریف تورهای گردشگری از مشهد به مقصد همدان در جذب گردشگر اتفاقی متمایز را رقم زنند.
گفتنی است، راه‌آهن در همدان نیز در زمان‌های گذشته فرازوفرودهایی داشت و بعد گذشت بیش از 13 سال، بالأخره در تیرماه 96 امکان بهره‌برداری فراهم شد.
بنابراین با توجه به موقعیت استراتژیکی همدان در منطقه، گسترش و پیشرفت سیستم حمل‌ونقل ریلی نقش به‌سزایی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی خواهد داشت؛ اما در سال‌های گذشته همواره این زیرساخت درگیر مشکلات متعددی ازجمله بحث انتقال ایستگاه، عدم تکمیل زیرساخت‌ها همچون راه دسترسی و خدمات حمل‌ونقل درون‌شهری برای رسیدن به ایستگاه بوده است؛ که امیدواریم این موارد یکی پس از دیگری حل و فصل شوند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com