نامگذاری مسیر گردشگری تاریخ و تمدن با مرکزیت همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 29 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132651 تاریخ انتشار:  1402-03-24 - 10:24 تعداد بازدید:  593
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در گفتگوی اختصاصی با معاون گردشگری استان در مورد مهم ترین رویداد گردشگری کشور مطرح شد
نامگذاری مسیر گردشگری تاریخ و تمدن با مرکزیت همدان

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 رویداد بزرگ زاگرس نشینان در حوزه گردشگری برای نخستین بار در ایران برگزار خواهد شد و 5 استان ، همدان- کرمانشاه- کردستان، لرستان و ایلام،  با همکاری یکدیگر برای رسیدن به هدفی مشترک  که تعریف مقصدی جدید در گردشگری کشور است  یک مسیر مشترک گردشگری را تعریف می کنند .

اهمیت برگزاری بزرگترین رویداد گردشگری کشور موجب شد گفتگوی اختصاصی با معاون گردشگری استان همدان در این زمینه انجام دهیم که گزیده آن را می‌خوانید.


مسیر گردشگری غرب کشور آیا به همین 5 استان محدود میشود ؟

با توجه به اینکه این مسیر فلات مرکزی ایران را به بین النهرین وصل میکند، میتوان این مسیر گردشگری را با عنوان مسیر گردشگری تاریخ و تمدن نامگذاری و معرفی نمود.

علاوه بر این 5  استان غربی کشور؛  7  استان دیگر کشور شامل استانهای زاگرس نشین میباشند که میتوان  با مشارکت این مناطق، ظرفیت ها و جاذبه های غرب کشور با محوریت و مرکزیت استان همدان را درقالب منطقه زاگرس نشینان تقویت و معرفی نمود.

 از ظرفیت های خاص این مسیر بگویید

وجود حدودا 8 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت که در مجموع 110380 کیلومتر مربع وسعت دارند و همچنین وجودِ 987 کیلومتر مرز زمینی 3 استان کرمانشاه، کردستان و ایلام با کشور عراق  که شامل مناطق تحت حاکمیت دولت مرکزی عراق و منطقه خودمختار اقلیم کردستان است دارای 5 پایانه رسمی مرزی و 4 بازارچه تجاری مرزی  از ظرفیتهای بزرگ این مسیر است که با برنامه ریزی کاربردی و هم افزایی منطقه ای ؛ بهره برداری حداکثری را در حوزه های مختلف منجمله در حوزه گردشگری و آورده های مالی و اقتصادی متعدد و متنوعی را میتواند به دنبال داشته باشد.

 از تعداد آثار ملی شده این مسیر بگویید

با تحقق این مهم، شاهد توسعه پایدار این منطقه خواهیم بود و بهترین بهره را برای تبدیل غرب ایران به یک منطقه هدف گردشگری برد؛ ضمن اینکه وجود بیش از 11 هزار اثر ثبت شده ملی در این 5 استان، بیانگر غِنای تاریخی در این مسیر است.

همچنین بیش از ۲۵ میلیون نفر از جمعیت کل کشور را استانهای زاگرس نشین تشکیل داده که دارای جاذبه های فراوان گردشگری و آثار ثبت شده ملی و جهانی  بسیاری  هستند که بسیاری از مردم ایران و سایر کشور همچنان از ابن جاذبه ها و آثار بی اطلاع هستند.

 زمان بندی و برنامه های کل این رویداد مشخص است ؟

اجلاسیه، همایشها و نمایشگاه تخصصی در یک دوره 6 روزه برگزار میگردد اما رویداد عمومی به ویژه جشنواره ها به منظور جذب گردشگران داخلی و خارجی در یک دوره 15 روزه اجرا خواهد شد و مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری، مراکز خدماتی، رفاهی و تفریحی استان با ارائه تخفیفات و تسهیلات ویژه، زمینه جذب حداکثری گردشگران داخلی و خارجی را فراهم مینمایند که این مهم بسترِ ایجاد ارزش افزوده و همچنین رونق کسب و کار فعالین این حوزه و مراکز گردشگری را به دنبال خواهد داشت.

برگزاری مطلوب و اثرگذار این رویداد بزرگ با مشارکت کلیه نهادها و دستگاه های دولتی، عمومی و بخش های خصوصی استانها تحول بزرگی در گردشگری منطقه و کشور ایجاد خواهد نمود. این امر جز با حمایت مادی و معنوی مدیریت ارشد استان و مسئولین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور محقق نخواهد شد.

 از اهداف و دستاوردهای رویداد بگویید

از اهداف این رویداد میتوان به این موارد اشاره کرد ،  توسعه گردشگري منطقه اي و همگرايي در استان هاي غرب كشور  ، تقویت مسیر گردشگری غرب کشور  بعنوان مقصدی جدید در راستای سیاست توازن منطقه ای گردشگری ،معرفي ظرفيت هاي گردشگري استان های غرب کشور (زاگرس نشینان)، معرفي ظرفيت هاي سرمايه گذاري در غرب كشور، برنامه ریزی برای اوقات فراغت گردشگران تابستاني منطقه،  علاقه مندان حوزه گردشگری از اقصی نقاط کشور و حتی گردشگران خارجی در همدان، حضور خبرگزاری ها و اصحاب رسانه های داخلی و خارجی در نمایشگاه ها و انعکاس اخبار این رویداد و نام همدان در رسانه های داخلی و خارجی جهت برند سازی همدان.

 آیا برای سرمایه گذاران هم در این رویداد برنامه ای دارید

قطعا این رویداد پیش زمینه ای برای زمینه سازی برای حضور سرمایه گذاران و ترغیب  ایشان برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف در همدان البته با اولویت گردشگری و  معرفی ظرفیت های گردشگری استان همدان و همچنین استانهای غرب کشور و محور زاگرس نشینان در سطح ملی و بین المللی از مهمترین برنامه ها است . برگزاری سمینارها و نشست های B2B  درحوزه گردشگری که باعث جذب سرمایه گذار و نیز عقد قراردادهای گردشگری و ایجاد تورهای مختلف به همدان خواهد شد از جمله اهداف جذب سرمایه گذار است .

 از ظرفیت رسانه در این رویداد چطور بهره‌مند خواهیم شد

بازتاب رسانه ای این رویداد برای استان نقش اصلی را ایفا میکند . حضور دیپلمات ها و رایزنان اقتصادی و فرهنگی کشورهای هدف و اصحاب رسانه ملی و بین المللی در فم تورهای برنامه ریزی شده در این رویداد جهت معرفی هر چه بیشتر استان همدان بازتاب رسانه ای ملی و بین المللی جهت برند سازی همدان  حضور چهره های مطرح سینما، هنرمندان، ورزشکاران و... موجب تقویت برندسازی همدان خواهد شد.

 از اهداف این رویداد اگر بخواهید به صورت کلی بگویید ؟

معرفی ظرفیتهای گردشگری و آداب و رسوم مناطق و اقوام مختلف همدان از جمله موسیقی، غذا، بومگردی ها، طبیعت گردی، تاریخی، مشاهیر، میراث ناملموس و... برگزاری نمایشگاه معرفی و فروش محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی استان و چرخه اقتصادی مناسب ، کسب اطلاعات و آگاهی از ایده و پیشنهادات  مشتری در رابطه با محصولات و خدمات جدید ، توسعه مبادلات خارجی و انعقاد قراردادهای  بازرگانی جدید و در نتیجه گسترش بازارهای صادراتی  و در آخر هم ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری های جدید و پروژه های گردشگری و زیرساختی نیمه کاره با رونق گردشگری.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com