3 اثر تاریخی دیگر از همدان ملی شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 25 تير 1403

Today : Mon, July 15, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  131917 تاریخ انتشار:  1402-02-19 - 09:38 تعداد بازدید:  577
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

با ثبت بناهای تاریخی تویسرکان، نهاوند و فامنین
3 اثر تاریخی دیگر از همدان ملی شد

نویسنده : الهه طاهریان

گردشگری

 

سه اثر تاریخی از استان همدان با ابلاغ وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی در فهرست آثار غیر منقول فرهنگی و تاریخی کشور قرار گرفتند  .

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان  با عنوان این مطلب گفت: به منظور حفاظت از آثار فرهنگی تاریخی استان و به پیشنهاد این اداره کل و موافقت دفتر ثبت وزارت میراث فرهنگی سه اثر استان همدان در فهرست آثار غیر منقول فرهنگی تاریخی ثبت ملی شدند.

محسن معصوم علیزاده  بیان کرد: اثر فرهنگی تاریخی  خانه تاریخی "ترک" در شهرستان تویسرکان به دلیل شان تاریخی این بنا، خانه تاریخی "آبایی" در شهرستان نهاوند و "برج گلشن" در شهرستان فامنین  با شماره‌های جداگانه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند و مراتب ثبت آنها به استان از سوی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابلاغ شد .

معصوم علیزاده در زمینه ثبت آثار در فهرست ملی گفت : قانون ثبت آثار ملی ابتدا در سال 1309 به تصویب مجلس شورای ملی رسید و مقرر شد آثاری که تا پایان دوره زندیه دارای شان و جایگاه ملی است، شناسایی و در لیستی تحت عنوان لیست آثار ملی ثبت شود.

وی تاکید کرد : میراث بر جای مانده از گذشتگان در مطالعه تاریخ بشر موثر هستند. حفظ آنها نیازهای گذشتگان را بازگو میکند و در پس هر یک داستانی نهفته است. از دیدگاهی دیگر حفظ آثار میتواند به اعتبارسنجی خاطرات گذشتگان کمک کند.

 برج گلشن فامنین ملی شد

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی همدان گفت: مراحل ثبت ملی برج تاریخی گلشن در شهرستان فامنین پایان و ثبت این اثر به استان ابلاغ شد.

اتابک صفری با بیان اینکه مراحل ثبت ملی برج تاریخی گلشن در شهرستان فامنین به اتمام رسید ، اظهار کرد: برج گلشن در روستای خوش‌آباد واقع شده و متعلق به دوره قاجاریه است.

وی بیان کرد: بنای برج به صورت خشتی دارای زیر زمین با طاق گنبدی با خیز کم اجرا شده که دو طبقه دیگر بر روی آن احداث شده است، سقف طبقات بالا به صورت تیر چوبی و طبقه آخر بنا تزیینات گچ بری و شومینه اجرا شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان یاد‌آور شد: راه ارتباطی طبقات از کاهش ضخامت دیوار خشتی و ایجاد پله میسر شده و ارتفاع بنا حدودا ۱۲ متر است که با اندود کاه‌گل پوشیده شده است.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه بنا در موقعیت مناسبی در جنب میدان و پارک روستا قرار گرفته در صورتی که پارک و بنا به صورت هماهنگ ساماندهی شود، می‌تواند در جذب گردشگر موثر باشد. وی در پایان افزود : مسجد خوش‌آباد نیز واقع در این روستاست که در سال ۸۵ در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

صفری افلاک در ادامه گفت : خانه ترک در شهرستان تویسرکان ، خیابان شهدا پشت مسجد اعظم روبروی مسجد پشت قلا واقع شده است نیز به فهرست آثار ملی افزوده شده است   . معاون میراث فرهنگی استان افزود : این بنای تاریخی با شماره ثبت 33849 ، 30بهمن ماه 1401 با قدمت اواخر دوره قاجار در شهرستان تویسرکان قرار دارد .  

وی در زمینه ویزگی های خاص این اثر گفت : بنا داراي دو طبقه است که عمده مصالح به كار رفته در ساخت بنا آجر می باشد. در این بنا تزیینات آجری فراوانی به چشم میخورد و  دارای دالان و هشتی ورودی می باشد. صفری افلاک در ادامه به خانه آبایی در نهاوند اشاره کرد و گفت : این بنا با شماره 33848 در تاریخ 3 بهمن ماه 1401 وارد فهرست آثار ملی ایران شد.  

گفتنی است، به موجــب قانــون اساســی و قانــون مدیریــت خدمــات کشــوری، یکــی از وظایــف حاکمیتــی دولــت جمهــوری اســامی، حفاظــت از میــراث فرهنگــی کشــور اســت. یکــی از راههــای حفاظــت از ایــن میراث، ثبت آثار ارزشــمند بــه لحــاظ تاریخی و فرهنگی در فهرسـت آثــار ملی اســت. ثبت یک اثر، حقـوق، تکالیف و محدودیتهایــی را بــرای صاحب اثر ثبت شــده عمومــی، دولتــی و خصوصــی ازجملــه دربــاره حفاظــت و انتقــال، آن اثــر بــه همــراه دارد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com