پرونده ثبت جهانی پشت دیوار موانع همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 29 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  131967 تاریخ انتشار:  1402-02-21 - 08:48 تعداد بازدید:  407
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دوربرگردان قبل از ورودی هگمتانه مسکن موقت حذف سواره
پرونده ثبت جهانی پشت دیوار موانع

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 کمتر از 4 ماه دیگر ارزیابان یونسکو راهی همدان میشوند  و نظر خود را درباره ثبت جهانی محوطه باستانی هگمتانه اعلام خواهند کرد؛ این در حالی است که همچنان برخی از موانع موجود در ثبت جهانی این محوطه باستانی به قوت خود باقی است.

مهم‌ترین مانع و مشکل پرونده همدان برای پبت جهانی شدن ، به حذف ترافیک از میدان اکباتان بازمی‌گردد که تاکنون گره کور آن باز نشده است و در روزهای اخیر باز شدن یک دور برگردان نقش مسکن را برای این پرونده بازی می‌‍‌کند .

اگرچه شهرداری پیش‌تر برای حذف ترافیک از این میدان اقداماتی انجام داده است اما هنوز این مشکل برطرف نشده و ترافیک همچنان بیداد می‌کند. کار به جایی کشید که  استاندار برای رفع این مشکل به شهرداری فروردین ماه گذشته  یک ماه و نیم فرصت داد  تا ترافیک را برطرف کرده و دیگر هیچ خودرویی در میدان اکباتان تردد نکند.

پرونده ثبت جهانی هگمتانه سال گذشته به یونسکو ارسال شده است و گستره‌ای از محوطه باستانی هگمتانه، میدان مرکزی شهر، بازار تاریخی همدان، آرامگاه بوعلی‌سینا و خیابان‌های تاریخی این محدوده را شامل می‌شود. وسعت این محوطه باستانی 80 هکتار در نظر گرفته شده که شامل تپه هگمتانه، بازار، بافت و ۱۴۰ اثر تاریخی است که با ثبت جهانی آن انتظار می‌رود همچنان بافت تاریخی، مسجد جامع، بازار سنتی و پیاده‌راه‌های شهر همدان حفظ شود.

40 روز پیش در نخستین جلسه با موضوع ثبت جهانی استاندار همدان به دستگاه های متولی بر اصلاح وضعیت موجود در محدوده پرونده ثبت جهانی تاکید و مواردی را اعلام کرد .

از جمله موارد مهم عبارت بود از :
 فضای بصری دور میدان امام(ره) باید ساماندهی و ساختمان‌ها متحدالشکل شوند همچنین باید این بناها به گونه‌ای مرمت شوند تا در اثر فرسایش زمانی آسیب نبینند بنابراین باید بودجه خوبی برای این موضوع درنظر گرفته شود.
 پس از افتتاح شهرک بنکداران، راسته حسین‌خانی باید به سمت عرضه صنایع‌دستی و سوغات همدان برود.
 خیابان اکباتان باید تغییر کاربری دهد و به عرضه صنایع‌دستی و سوغات تبدیل شود.
 جلساتی برای بازاریان برگزار شود تا توجیه شوند تغییر رویکرد، ثبت جهانی و تبدیل فضا به گردشگری به نفع آنها است.
 حذف زوائد و الحاقات اضافی در مسیر ثبت، تردد خودروها با ایجاد معبر و دسترسی جدید انجام شود.
 مبلمان شهری و توسعه جداره‌ها نباید مردم را درگیر کند بلکه مقاوم سازی و ایمن سازی در این محدوده انجام و ضوابط میراثی نیز رعایت شود.
 حذف سواره از مسیر تردد به سمت هگمتانه .
 حذف طبقات اضافی ساختمان حوزه هنری که پشت سینما قدس قرار دارد .

 چند اشکال عمده در پرونده ثبت جهانی هگمتانه

چند اشکال عمده در پرونده ثبت جهانی هگمتانه وجود دارد که مهم ترین آن حذف ترافیک از میدان اکباتان است. 6 خیابان در همدان به میدان اصلی متصل است. یکی از این خیابان ها به میدان اکباتان می رسد؛ میدانی با قدمت حدود 80 ساله که باستان شناسان در کاوش خود 11 پایه ستون دوره هخامنشی را در آن کشف کرده اند که 3 عدد از آنها دارای کتیبه مربوط به اردشیر دوم هخامنشی است. این میدان پرتردد هم اکنون از وسط عرصه هگمتانه عبور می کند.

خیابان اکباتان در زمان رضا شاه ایجاد شد و تپه را به دو تکه تقسیم کرد. در دهه های گذشته قسمت انتهایی خیابان اکباتان از زیر بار ترافیک خالی و به تپه الحاق و تردد سواره از بلوار مجاور برقرار شد. شهرداری برای حذف ترافیک از این میدان اقداماتی انجام داده است اما هنوز ترافیک در آن جریان دارد.

یکی دیگر از موانع ثبت جهانی هگمتانه مربوط به مشکلات ساختمان حوزه هنری و ساخت 2 طبقه غیرمجاز در عرصه باز می شود. استاندار همدان در جلسه نخست سال  دبیرخانه استانی، دستگاه متولی ساخت این بنا را مکلف کرده است تا هر چه سریع تر به حذف طبقات مازاد اقدام کند. شهرداری همدان قرار است با هزینه خود جدارات میدان امام، خیابان اکباتان و راسته بازار گلشن را نیز مرمت کند، همچنین حکم تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز سطح شهر از سوی کمیسیون ماده 100 صادر شده است و طی ماه های آینده انجام خواهد شد.

 مرمت و بازسازی کاروانسراها

طبق گفته مدیر پایگاه ملی هگمتانه، 10 عدد از کاروانسراهای ثبت ملی موجود در این عرصه، توسط اداره میراث فرهنگی استان به صورت جزئی و کلی مرمت و بازسازی خواهد شد، همچنین طی سده های گذشته در عرصه هگمتانه ساختمان های دوره قاجار و پهلوی بنا شده بود که از حدود 50 سال پیش تخریب آنها آغاز شده است و در ماه های آینده نیز تعداد دیگری جهت آزادسازی تپه تخریب خواهد شد. از سوی دیگر باید روش حفاظتی تعدادی از کارگاه های کاوش شده نیز اصلاح شود. در همین راستا طی یک ماه آینده اقداماتی مانند قرارداد و شروع عملیات توسط پیمانکار انجام خواهد شد.

 رونق گردشگری داخلی و خارجی

پیاده راه کردن خیابان بوعلی و اکباتان و تملک خانه های موجود در محوطه 35 هکتاری روی تپه هگمتانه نیز در سال های گذشته انجام شده است. در این محوطه جمعیتی حدود چند هزار نفر ساکن بودند که طی چند دهه گذشته تک تک خانه های آنها تملک شده است.

هنوز پلاک هایی نیز وجود دارد که باید تملک شده و به مساحت تپه افزوده شود. در هر صورت تمامی مسئولان و مردم استان همدان عزم خود را جزم کرده اند تا با همکاری یکدیگر موانع موجود را تا پیش از ورود ارزیابان یونسکو پشت سر گذاشته و پرونده ثبت جهانی «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» را به سرانجام برسانند که ان شاءالله در آینده ای نزدیک تعداد گردشگران داخلی و خارجی به استان همدان افزایش یافته و آورده اقتصادی بالایی نصیب شهروندان شود.

 خودروها از مسیر حاج فضل الله راهی بازار آهن شوند

 حالا پس از 40 روز  از طرح جدی این موارد پلیس از ورود موتورسیکلت به پیاده راه های همدان جلوگیری کرده است  . قرار است با اصلاحات هندسی از موانع سه مرحله ای سنگی در مسیرهای و کوچه های فرعی منتهی به پیاده راه استفاده کنند تا علاوه بر جلوگیری از ورود موتورسیکلت به پیاده راه، نمایی زیبا از این مسیر را به نمایش بگذارد.

 و قدم دیگر باز شدن مسیر دوربرگردان از مقابل موزه منطقه ای غرب کشور به سمت میدان عین القضات است . به منظور ثبت جهانی هگمتانه تغییراتی در پیاده راه اکباتان قرار است رخ دهد و با جابجایی گیت پیش بینی شده در این پیاده راه ، خودروها می توانند با استفاده از مسیر حاج فضل‌الله راهی بازار آهن شوند.

در این زمینه رییس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان گفت: به دنبال گلایه مندی شهروندان از ورود موتورسیکلت به پیاده راه بوعلی و میدان امام خمینی(ره) و نگرانی خانواده از بروز سانحه، پلیس از ورود موتورسواران متخلف به پیاده راه جلوگیری می کند.فرخ جمالی اظهار داشت: ماهیت پیاده راه فراهم کردن زمینه پیاده روی و رفت و آمد عابران و رهگذران بدون دغدغه و نگرانی از بروز تصادف به خصوص برای کودکان و افراد مسن است.

وی اضافه کرد: تردد موتورسیکلت ها و حرکت های مارپیچ آنها در بین رهگذران ضمن ایجاد ناامنی موجب نگرانی افراد برای پیاده روی در این محدوده ها شده و گلایه مندی هایی را نیز به همراه داشته است.رییس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان ادامه داد: در این راستا با تصمیم شورای حمل و نقل و ترافیک مسدود سازی مسیرهای اصلی و فرعی منتهی به پیاده راه در دستور کار قرار گرفت در نخستین گام مسیرهای اصلی با ایجاد موانع فیزیکی مسدود سپس در مسیرهای فرعی نیوجرسی و موانعی برای جلوگیری از رود موتورسیکلت به پیاده راه قرار داده شد.

با همه این حرفها اما همچنان طبقات اضافی ساختمان حوزه هنری همدان  جای خود را حفظ کرده، شهرک بنکداران افتتاح نشده است، راسته حسین‌خانی به بازارچه  صنایع‌دستی و سوغات همدان تبدیل نشده است و  خیابان اکباتان تغییر کاربری نداده و به عرضه صنایع‌دستی و سوغات تبدیل مشده است و حتی  جلساتی برای بازاریان برگزار نشده  تا توجیه شوند تغییر رویکرد، ثبت جهانی و تبدیل فضا به گردشگری به نفع آنها است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com