همدان بی‌باغ و بر همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93651 تاریخ انتشار:  1398-02-26 - 09:47 تعداد بازدید:  58
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان بی‌باغ و بر

نویسنده : فیض‌ا... مظفرپور

یادداشت درست یادم می‌آید در اواسط دهه شصت و حدود سال‌های 65-64 که تازه از روستا جهت ادامه تحصیل به همدان آمده بودم برای تأمین هزینه‌های تحصیل در روزهای تعطیل و به ویژه تعطیلات تابستان به عنوان کارگر در کارهای ساختمانی کار می‌کردم. و آن روزها شهرک مدرس در حال ساخت بود و فضای سبز و جنگل‌های جاده حیدره که امروزه از آن کمربند سبز همدان یاد می‌کنند. در حال تخریب بود و آن روزها با کمال تأسف بحث‌هایی نظیر محیط زیست، منابع طبیعی و.. مطرح نبود و رسانه‌ها نیز چندان گسترش و قدرت نفوذی نداشتند که موضوعات از این دست را مورد نقد و تحلیل قرار دهند.
و به راحتی لودرها و بولدوزرها را انداخته بودند و درختان تنومند را از ریشه درآورده بودند.
در آن روزها من نوجوان به یاد این ضرب‌المثل قدیمی افتاده بودم که می‌گفتند «تیشه نزن به ریشه» و در خصوص لزوم کاشت درخت یاد داستانی که در کتاب های درسی ابتدایی و از یک پیرمردی که در حال کشت درخت گردو بود افتادم که او گفته بود دیگران کاشتند و ما خوردیم ما بکاریم و دیگران بخورند.
این ضرب‌المثل‌های ساده برای من نوجوان بالاترین درس‌های حفظ منابع طبیعی و جنگل و به اصطلاح امروزی‌ها درس حفظ محیط‌زیست می‌داد.
بگذریم در حالی در شهرک مدرس ریشه درختان قطع شده بود که ریشه‌هایی از جنس بتن و فلز به عنوان خانه بنا می‌شد. این بنای ناساز و بنایی که در اصل از پای بست ویران بود. بعدها در کمربند سبز همدان همچنان گسترش یافت و باغات و جنگل‌ها در محدوده بالاتر از بلوار بعثت را که امروزه تا دامنه‌های کوه الوند نیز گسترش یافته و اصطلاح جدید کوه خواری به آن اطلاق می‌شود گسترش یافته و دقیقاً کمربند سبز همدان که از محدوده شهرک مدرس تا دره مرادبیگ بلکه تا مناطقی چون پردیس و اعتمادیه را شامل می‌شود از بین برده است.
در همدان هر از چندگاهی خبرهایی از تخریب باغات و جنگل ها و قطع بی‌رحمانه درختان به گوش می‌رسد. و قطع درختان اردوگاه فرهنگی- تربیتی فجر در روزهای اخیر دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است.
موضوعی که افشار فرماندار همدان نیز از تخریب باغ‌های محدوده طرح جامع همدان ابراز نگرانی کرده و گفته: دست‌اندازی و تخریب باغ‌های شهر که در محدوده طرح جامع توسعه قرار دارند نگران کننده است.
و از مسئولان خواسته که در زمینه تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی حساس باشند و شهرداری و جهاد کشاورزی در این زمینه وظیفه قانونی دارند.
افشار همچنین گفته است: دستگاه‌های نظارتی باید تلاش کنند تا در این مسائل هیچگونه مماشاتی نشود. و به این نکته کلیدی اشاره کرده که باید در ابتدای تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و باغی باید جلو کار آنها گرفته شود. و با افراد خاطی برخورد شود.
حال که امسال با بارش‌های شدید بهاری سیل در مناطق مختلف کشور و از جمله همدان جاری شد البته با وسعت کم و خسارات کمتر نسبت به استان‌های دیگر بر همگان مشخص شد که یکی از علل جاری شدن سیل‌ همان نابودی جنگل‌ها و مراتع در دهه‌های گذشته است. شاید بتوانیم این ضرب‌المثل که گفته‌اند. جلو سیل را باید از سرچشمه گرفت را به صحبت افشار فرماندار همدان که گفته باید در همان ابتدا شروع تغییر کاربری زمین‌ها جلو افراد متخلف را گرفت ارتباط داد زیرا که هر دو موضوع به هم ارتباط دارند.
با نگاهی به تاریخچه و سوابق تغییر کاربری‌ها در همدان و شهرهای دیگر به نکته‌ای پی می‌بریم. و آن کوتاهی و چشم‌پوشی دستگاه‌های مسئول در قبال تخریب منابع طبیعی و جنگل‌ها و موضوعاتی از این دست و ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها و... و همه دست در دست هم داده که طبیعت بکر و دست نخورده همدان را از بین برده برج و بناهایی که در همدان در محدوده کمربند سبز چه با مجوز و چه بدون مجوز ساخته شده نشان دهنده کوتاهی‌هایی در این زمینه است. که امروزه دامن همدان را گرفته و به تعبیری ریه‌های همدان را بسته است و پس باید هر چه زودتر فکری کرد و حداقل برای جلوگیری از تخریب‌ها و آسیب‌های بیشتر به منابع طبیعی و محیط زیست همدان دست به کار شد به نظر می‌رسد دادستان‌ها به عنوان مدعی‌العموم می‌توانند در این موضوعات ورود پیدا کرده و دست‌های خاطی که افشار از آنها یاد می‌کند را از دست درازی به جنگل و کوه و رودخانه کوتاه کرد. نماینده و افراد متخلف و همچنین مسئولینی را که کوتاهی کرده‌اند را محاکمه و مجازات نمایند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com