1397-01-221397-02-01bool(false) 1397-01-221397-02-01bool(false) چوب معلم آری یا نه همدان پیام
 
 
شنبه - 1 ارديبهشت 1397 - شماره 3174
 
امروز : شنبه ، 1 ارديبهشت 1397

Today : Sat, April 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  75461 تاریخ انتشار:  1395-10-18 - 05:45 تعداد بازدید:  347
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان پیام از تنبیه دانش آموزان گزارش می‌دهد
چوب معلم آری یا نه

نویسنده : ندا رستمی

مادستان

چند دانش‌آموز جلوی تخته سیاه کلاس درس ایستاده‌اند و معلم با ترکه چوبی در حال تدریس است. نگاه کودکان به چهره برافروخته معلم دوخته شده است.
همه آنها می‌دانستند که در قبال برهم زدن نظم کلاس چه عاقبتی در راه است...
 صدای بلند معلم را که می‌شنوند، بیشتر در لاکِ خودشان فرو می‌روند. دلشان می‌لرزد و آه و ناله از درونشان فریاد می‌‌کند.
 زمستان است و معلم فریاد می‌زند: «مبصر کلاس سریع برو بیرون و یک سطل پر از برف بیار!» مبصر کلاس سریع کلاس را ترک می‌کند و با یک سطل پر از برف برمی‌گردد. همه می‌دانستند که باید دقایقی دستشان را درون برف کنند تا در نهایت ترکه‌ها بر روی آنها زده شود... و اما چند لحظه بعد، تنهای صدایی که از درون کلاس شنیده می‌شد؛ اشک و گریه...
خیلی از ما برف و بخاری و کزکز انگشت‌های یخ زده و چوب معلم را به یاد داریم. زمانی که درس خواندن ما با زبانِ تشویق و تنبیه بدنی بود. در واقع با آن همه مشقت، کمبود امکانات و صبح و بعدازظهر مدرسه رفتن، خوب توانستیم مقاطع تحصیلی را طی کنیم و هم‌سن و سال‌های من، امروز هر کدام با مدرک‌های لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری در گوشه‌ای از این ممکلت مشغول کار و زندگی هستند.

 

 اماواگرهای فصل مدرسه
حدود نيمي از سالتحصيلي می‌گذرد؛ باز هم اماواگرهای فصل مدرسه زمزمه خانواده‌هاست؛ از پول گرفتن تا نبود معلم و تهیه مایحتاج تحصیلی و مهمتر از همه تنبیه دانش‌آموزان که هر روز در فضای مجازی از گوشه و کنار این مملکت فیلم، خبری و عکسی دال بر تنبیه دانش‌آموزان توسط معلم منتشر می‌شود. خبرهایی که والدین اصرار دارند به هر شکلی وجود دارد و آموزش‌وپرورش‌هایی که تکذیب و تنزیه می‌کنند. همین چند هفته پیش بود که خبر تنبیه دانش‌آموزان روستایی در کرمان، همه مدیران بالادستی وزارت عریض و طویل آموزش‌وپرورش را وادار به پاسخگویی کرد.
 شما کتک خورده‌اید؟
این روزها در استان همدان هم از این حرف‌ها زیاد گفته می‌شود؛ کم نیستند والدینی که با مراجعه به مدارس و یا ادارات آموزش‌و‌پرورش از تنبیه فرزند خود سخن می‌گویند؛ اما به راستی شما کتک خورده‌اید؟
 بررسی‌های میدانی
در یک بررسی میدانی و پرسش از دانش‌آموزان و معلمان در محدوده شهرستان‌های 9گانه استان همدان به روش تصادفی (رندمی) به این موضوع رسیدیم که 22/47 درصد دانش‌آموزان تنبیه نشده‌اند و 77/52 درصد هم به شکل‌های مختلف تنبیه شده‌اند و یا کتک‌ خورده‌اند.
بر اساس آمار به دست آمده، 54/54 درصد معلمان، مدیران و ناظم‌ها هم تنبیه می‌کنند که بیشترین دلایل مطرح شده هم به شلوغ‌کار بودن و ایجاد بی‌نظمی دانش‌آموز برمی‌گردد.

 

***نظر روانشناس

 سیستم آموزشی مانع یادگیری نباشد
 صفورا غفوری؛ روانشناس بالینی- مدرس دانشگاه
تنبیه موجب ضعیف شدن رفتار و یا کاهش احتمال بروز آن در آینده می‌شود. با توجه به اینکه تنبیه با حضور یک محرک آزاردهنده همراه است، به نوعی یک بار عاطفی منفی به همراه دارد. ساده‌ترین راه بنابر اصل خاموشی رفتار ناسالم، کشف و قطع منبع تقویتی آن رفتار است.
مثلاً دانش‌آموزی که فراگرفته با دیر آمدن به مدرسه از داخل صف ایستادن در حیاط و انجام برنامه صبحگاهی معاف می‌شود، باید به جای آن با ارائه یک محرک ناخوشایند (یک نمره منفی در ازای هر دیر آمدن) از بروز آن رفتار جلوگیری شود.
البته تنبیه دانش‌آموزان بدون در نظر گرفتن تفاوت‌های فردی آنها در امر آموزش‌وپرورش موجب از بین رفتن عزت نفس و خودمختاری در آنها می‌شود و می‌تواند به عنوان اهرمی برای به حرکت آوردن مقاومت در برابر یادگیری رفتار مطلوب عمل کند.
این در حالیست که متغیرهای محیطی، فرهنگی و فردی و اجتماعی زیادی (برای مثال تعدد افرادی که در یک کلاس هستند) با سبک و سیاق و تفاوت‌های واکنشی و هیجانی و فردی گاهاً در فرآیند آموزشی، تغییراتی ایجاد می‌کند و معلمان و مربیان به ناچار و بر اساس شرایط و موضوعات اهم و غیراهم یادگیری از ابزاری برای تقویت رفتار مطلوب (تشویق) یا حذف رفتار نامطلوب (تنبیه) که هر کدام در زمان مناسب آن ضرورت می‌یابد، استفاده می‌کنند. سیستم آموزشی با توجه به محتوای آموزشی باید حامی فرآیند یادگیری با هر روش یا ابزار مناسب بوده و از آنجا که زنجیره رفتاری با حضور تشویق و تقویت به‌ موقع و تنبیه و تقویت منفی به رفتار شکل می‌دهند، نبود یک حلقه از این زنجیره آموزشی به گسستگی نظام آموزشی منجر خواهد شد و سیستم آموزشی نباید با ورود بی‌‎دلیل در محتوا و برنامه‌های آموزشی مربیان، خللی در امر یادگیری ایجاد کند.

 

***  تنبیه، پذیرفتنی نیست
حسن رجبی؛ رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اداره کل آموزش‌وپرورش استان
گزینه‌ای به نام تنبیه نداریم که احیاناً راه توجیح هم داشته باشد؛ زیرا این مهم قانونی، شرعی و عرفی پذیرفته نیست. از طرفی انواع تنبیهات در آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها آورده شده که اگر دانش‌آموزی کوتاهی کند یا ناهنجاری داشته باشد، برخورد کرد. در مجموع در صورت تنبیه بدون محاکمه، معلم مقصر محسوب می‌شود، زیرا در هر شرایطی اجازه این کار را ندارد.مربیان حتی اجازه تحقیر و سرزنش را هم ندارند. در صورتی که حجم کلاس بالا باشد و معلم تحت فشار قرار بگیرد، راهکار وجود دارد؛ نخست می‌تواند با استفاده از شگردهای تعلیم و تربیت، کلاس را مدیریت کند و اگر احیاناً توانایی آن را هم ندارد و یا با مشکلات روحی مواجه است، با هماهنگی مسئولان منطقه در کلاس‌های کم‌حجم‌تر جابه‌جا شود.
هرچند شکایات وجود دارند، اما در حد انگشتان دست بوده؛ زیرا با توجه به حساسیت اولیا و از طرفی ناپسند بودن کار، به همین حداقل‌ها هم دامن زده می‌شود و انعکاس آن را در شبکه‌های مجازی شاهد هستیم؛ در صورتی که این تنبیه‌ها، یک از 10 هزار نفر هم نخواهد بود.تعداد تنبیه‌های اعلام شده در مقایسه با وجود 280 هزار دانش‌آموز در استان، عددی نیست؛ اما همین حداقل‌ها هم نباید باشد. از طرفی شاید در جریان همه موارد قرار نگیریم و شاکی وجود نداشته باشد؛ در مجموع اشرافیت به همه مدارس هم کار دشواری است، اما اگر هم باشد بررسی می‌کنیم و پذیرفته شده، نیست.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com