راه آهن را قدر بدانیم همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 اسفند 1396 - شماره 3139
 
امروز : پنجشنبه ، 3 اسفند 1396

Today : Thu, February 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  80065 تاریخ انتشار:  1396-04-28 - 05:46 تعداد بازدید:  122
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

راه آهن را قدر بدانیم

یادداشت

هفته گذشته با راه افتادن نخستین قطار مسافری استان همدان به مقصد مشهد مقدس سرانجام سوت قطار در این دیار شنیده شد و به آرزوی 13 ساله رنگ واقعیت بخشیده شد.
وجود و ظرفیت راه آهن به عنوان یکی از زیربناهای توسعه مناطق در دنیا شناخته شده است. اگر چه اهمیت این موضوع آنچنان که باید و شاید برای مردم استان بازگو نشده اما در دنیا داشتن یک خط ریلی به مثابه داشتن یک رهیافت حیاتی برای توسعه نگریسته می شود. چه اینکه اهمیت این زیربنا در فرنگ بیشتر شناخته شده و اروپا از پیشگامان استفاده و تجهیز به خطوط ریلی در دنیا به‌حساب می آید.
آنچه اما از این خط مبارک به همدان واصل شده را تنها نباید در شرایط حاضر لحاظ کرد. وصل شدن همدان به شبکه ریلی در کشور یعنی ارتباطی منطقه ای با سراسر کشور و کشورهای همسایه و این راه توسعه منطقه ای و پیشرفت اقتصادی استان را با توجه به موقعیت میدانی همدان به عنوان خط ارتباطی مرکز با غرب کشور دوچندان می کند.
اگر چه که نباید از مواهب کنونی و ایجاد موج امید و شعف در دل مردم استان برای سفر های ریلی به مشهد مقدس یا دیگر استانها براحتی گذشت که امید به زندگی را در استان بیشتر از قبل کرده است. همدانی که از بیکاری واقعی- نه روی کاغذ- و ملموس رنج میبرد و توانایی ایجاد زندگی همراه با رفاه را کمتر در خود داشته اکنون به قابلیتی رسیده که یکی از مشخصه های کشورهای توسعه یافته بحساب می آید.
با داشتن چنین موهبت و نعمتی نباید زبان به ناشکری گشوده شود آنچنان که در روزهای اخیر برخی صاحب تریبونان و رسانه چی ها با پرداختن به سخنرانی ها سعی در دفاع از مواضع جناحی خود داشته اند. چه استاندار همدان و دیگر مسئولان یا نمایندگان و چه استانداران گذشته در اتصال همدان به خطوط ریلی کشور نقش داشته اند و برای این کار نباید به دنبال سهم خواهی و تمام کردن کار به نام مسئول یا دولتی خاص اقدام شود.
این پروژه ملی  مصوبه سفر مقام معظم رهبری به همدان بوده و این نعمت برگرفته از اهتمام مقام ولایت مردم نجیب و مومن استان همدان بوده که در این دایره خط کشی های جناحی و سیاسی جایی نداشته و آنچه اهمیت دارد میزان خدمت به آحاد مردم استان است.
از این رو پروژه راه آهن با همه کاستی ها را باید پاس داشت و قدر دانست و نباید مته به خشخاش گذاشت که « سرعت قطار کند است» یا «ایستگاهی در خور برای مسافران وجود ندارد». همه این مشکلات در برابر بی ریلی و تحریم ها، کمبود اعتبارات و مشکلاتی که در این چند سال گریبانگیر راه آهن همدان شده بسیار کوچک است که راهی جز سامان یافتن نیز ندارد.
شکر نعمت افزونی آن را در پی دارد و این به تجربه ثابت شده و بهتر است نق زنان و کوتاه نظران برای یک بار هم شده شکر نعمتی به‌نام راه آهن را فارغ از تعصبات و منافع حزبی وگروهی به زبان آورند تا آیندگان بیشتر از این موهبت انسانی و اقتصادی بهره مند شوند.  

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com