1398-10-281398-11-08bool(false) هيچ‌کس نظرش را به من تحميل نکرد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 8 بهمن 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 8 بهمن 1398

Today : Tue, January 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


پیشنهاد ما برای داوطلبان انتخابات
نمایشگاه چاپ شیراز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  96327 تاریخ انتشار:  1398-04-26 - 08:31 تعداد بازدید:  331
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدير پروژه طرح جامع در گفت و گو با همدان پیام:
هيچ‌کس نظرش را به من تحميل نکرد

نویسنده : غزل اسلامي

اقتصادی

سوگند مي‌خورم 100درصد مطالعاتم با سلامت کامل انجام شده است
اينکه برخي‌ها مي‌گويند تحت فشار مواردي را تأييد کرده‌ام را رد مي‌کنم
از لحظه‌اي که هر مشاوري شروع به‌کار مي‌کند تحت فشار است، چون منافع هرکسي حکم مي‌کند که حداکثر منافع خود را در نظر بگيرند
چون طرح جامع براي توسعه شهري و موضوع زمين و کاربري زمين است، طبيعي است که منافع اشخاص هم پيش مي‌آيد
کسي خلاف منافع خود حرف نمي‌زند اما منِ مشاور بايد ببينم که اين نظرات درست هستند يا خير
به کارفرما هم اعلام کرده‌ام که ديگر مدير پروژه نيستم، خواسته من تأييد شده ولي تاکنون جايگزيني معرفي نشده است
 


 پس از حدود يک سال و ‌نيم تلاش براي مصاحبه با مدير پروژه طرح جامع شهر همدان، موفق به گفت‌وگوي تلفني با وي شدم.
اين که نوع مطالعه و بازنگري طرح جامع شهر همدان چه اندازه براي شهر و مردم اهميت دارد بر کسي پوشيده نيست، اما برخي مسئولان راه‌هاي دستيابي به مشاور طرح را به روي خبرنگاران بسته بودند و مديران و کارشناساني که شماره تلفن او را داشتند به صراحت مي‌گفتند، نمي‌توانيم شماره تلفن مشاور را در اختيار خبرنگار بگذاريم. در همين روزنامه بارها از نگراني مردم درباره حفظ زمين‌ها، باغات، شهر، روستاها، ادغام‌ها و افزايش جمعيت شهري صحبت کردم اما بسياري از شنيده‌ها حاکي از آن بود که افراد ذي‌نفع قصد دخالت در مطالعات طرح جامع را دارند. هرچند که مسئولان استاني تاکنون بارها تأکيد کرده‌ بودند که مشاور بازنگري طرح جامع شهر همدان يکي از مهندسان به‌نام کشور است و به‌خاطر خواسته ديگران و يا فشارها اعتبار حرفه‌اي خود را زير سؤال نمي‌برد. اما از آنجا که پيش از اين برخي موارد ناخوشايند در شهر پيش‌آمده و ساخت‌وساز و تصرف‌هايي در باغات وجود داشته، موجب بدبيني‌ها و نگراني‌هايي شده است. برخي از کارشناسان هم بر اين عقيده بودند که هرکسي ممکن است تحت فشارهاي سياسي تن به برخي خواسته‌ها بدهد، بنابراين نگراني‌ها چند برابر مي‌شد. با وجود اين نگراني‌ها مشاور طرح نيز در دسترس خبرنگاران نبود و جلسات مربوطه هم بدون حضور خبرنگار برگزار مي‌شد. حتي حاضران در جلسه اطلاعاتي به خبرنگار نمي‌دادند مگر در مواردي، آن هم نکات کوچک و بدون توضيح، که بدون ذکر منبع منتشر مي‌شد. همين نوع نگاه به روند مطالعاتي و بازنگري طرح جامع همدان موجب شد تا مردم در جريان آن قرار نگيرند و تنش‌هايي بين مردم و برخي مسئولان به‌وجود بيايد. پس از اين که موفق به يافتن شماره موبايل آقاي بهابادي شدم و تماس گرفتم، او گفت که بنده بسيار تمايل دارم مردم شهر در جريان مطالعات قرار بگيرند و وقت زيادي نيز براي اين گفت‌وگو صرف کرد، حتي قول داد که گفت‌وگوي تخصصي‌تري انجام بدهد.
در ادامه، گفت‌وگوي احمد بهابادي، مدير پروژه طرح جامع شهر همدان را درباره تحت فشار بودن بر نوع مطالعه و اين که گفته مي‌شود از پروژه کناره‌گيري کرده را مي‌خوانيم.‌
 گفته مي‌شود شما در طول 2 سال مطالعه خود بر روي طرح جامع شهر همدان تحت فشار بوده‌ايد تا برخي موارد را تأييد و به تصويب برسانيد، اين را تا چه اندازه قبول داريد؟
سوگند مي‌خورم که در تمام پروژه‌هايي که در اين سال‌ها کار کرده‌ام 100درصد سلامت فني و حرفه‌اي خودم را حفظ کرده‌ام، اما ممکن است در کار خطاهايي هم داشته‌ باشم که آن‌زمان به نظرم درست بوده است.
درباره اين پروژه هم ادعاي خودمان بر اين است که عملکردمان 100 درصد در سلامت بوده و من در جايگاه فني و حرفه‌اي کار کرده‌ام. جداي اين صحبت‌ها وقتي شخصاً پاي تحقيقات و کارهايي که انجام مي‌دهم را مهر و اثر انگشت مي‌زنم، يعني 100درصد در سلامت انجام شده است. البته ممکن است اشتباهاتي وجود داشته باشد اما به‌خاطر آن‌ها نمي‌توان سلامت حرفه‌اي را زير سؤال برد.
 آيا به موردي برخورديد که شخصي از سياسيون يا پرنفوذها بخواهد نظرش را به شما تحميل کند؟
من از زبان هيچ مقام و جايگاهي حتي يک‌بار نشنیدم که به طور مستقيم و يا تلويحي بگويد چون نظر من اين است شما هم بايد آن را اعمال کنيد. اما همه افراد نظراتشان را بارها به صراحت عنوان کرده‌اند، که پس از مدتي بسياري از آنها نظراتشان را اصلاح کردند و برخي‌ها در مواردي همچنان بر نظراتشان پابرجا هستند اما من همچنان مخالف هستم.
در کل از لحظه‌اي که هر مشاوري شروع به‌کار مي‌کند تحت فشار است، چون منافع هرکسي حکم مي‌کند که حداکثر منافع خود را در نظر بگيرند. اما اينکه برخي‌ها مي‌گويند بنده تحت فشارهايي نظري داده‌ام را به‌طور کامل رد مي‌کنم و يقين داشته باشيد که من از لحاظ فني نظر داده‌ و از نظراتم به‌لحاظ فني دفاع هم کرده‌ام.
 طرح جامع شهر به‌طور مستقيم با منافع اشخاص ارتباط دارد، ذي‌نفعان و قدرتمندان چگونه مي‌توانند دخالتي در اين مطالعات نداشته باشند؟
چون طرح جامع براي توسعه شهري و موضوع زمين و کاربري زمين است، طبيعي است که منافع اشخاص هم پيش مي‌آيد و متأسفانه معمولاً نظراتي که اين افراد مي‌دهند فني نيست که چالش‌برانگيز مي‌شود. حالا اگر نظر مشاور هم‌جهت با اين منافع باشد که هيچ اگرنه مخالفت خواهند کرد؛ اين يک اصل در کل دنيا است و من هم به‌عنوان يک مشاور که تجربه‌هاي اين‌چنيني زيادي داشته‌ام، تعهد و جايگاه حرفه‌اي را درنظر مي‌گيرم و هرجا پافشاري کردم به‌خاطر رعايت اصول فني بوده است. مشاور خارج از منافع تصميم‌گيرندگان و نفع‌برندگان کار مي‌کند.
 در اين سال‌ها بارها گفته شده برخي مقامات سياسي هستند، براي اينکه زمين‌هايشان در روستاهايي و يا در قسمتي از شهر قرار گرفته، به‌دنبال ادغام آن روستاها با شهر همدان هستند و يا تمايل دارند که شهر در آن سمت گسترش پيدا کند. به‌نظر مي‌رسد که ادغام روستاهاي علي‌آباد، حسن‌آباد و قاسم‌آباد با شهر همدان در ماه اخير، اعمال نظر برخي‌ ذي‌نفعان بوده و حتي مي‌خواهند 5 روستاي ديگر هم با شهر ادغام بشود.
من در گفت‌وگوي ديگري به تفصيل براي شما توضيح مي‌دهم که علت ادغام 3 روستاي نامبرده با شهر همدان چه بوده، اما ادغام روستاهاي ديگر در دست مطالعه است و هنوز چيزي مشخص نيست. من هدفم اين نيست که جلوي منافع کسي را بگيرم و قرار هم نيست به کسي زيان برسانم. در جلسات نظر فني خودم را مي‌دهم که ممکن است اين نظرات در جهت منافع شخص يا اشخاصي باشد و اين اصلاً اشکال ندارد. در واقع کسي خلاف منافع خود حرف نمي‌زند اما منِ مشاور بايد ببينم که اين نظرات درست هستند يا خير.
بنده در شهر همدان و در اين مطالعات، هيچ وقت نديدم که کسي دنبال منافع اقتصادي خود باشد. ولي ممکن است هر کسي که در مناطقي زمين دارد دلش بخواهد که شهر به آن سمت کشيده شود. در کل در کدام شهر است که از اين حرف‌ها زده نشود و نگويند برخي‌ها به‌دنبال منافع خود هستند؟
 مورد ديگر اين است که برخي نظرات بر اين بود، براي اينکه همدان کلانشهر بشود بايد جمعيت آن را به يک ميليون نفر برسانيم. اگر اينطور باشد بايد نه تنها تمام روستاهاي همدان با شهر ادغام شوند که شهرهاي بهار، لالجين، فامنين، رزن، کبودراهنگ و اسدآباد هم بايد با همدان ادغام شوند تا جمعيت به يک ميليون نفر برسد. اتفاقاً اين افراد بر نظرشان پافشاري هم مي‌کردند.
بله درست است. برخي نظرات بر افزايش جمعيت شهر همدان بود که من مخالف آن بودم و نظر من تصويب شد، دوستان هم پذيرفتند.
 گفته مي‌شود پس از حدود 2 سال، در مرحله‌اي از کار مطالعاتي طرح جامع شهر همدان، کار را واگذار کرده‌ايد، دليل کناره‌گيري شما از نيمه‌هاي اين پروژه چيست و آيا اين موضوع صحت دارد؟
بنده ديگر در اين پروژه نيستم، ولي معنايش رها کردن کار نيست. من به‌عنوان يک انسان حق دارم در هر مرحله از کارم تصميمي بگيرم و کارم را عوض کنم. من 2 سال در اين پروژه‌ کار سنگين انجام داده‌ام و به همراه تيم 12 نفره مطالعات، تحليل‌ها، راهبردها، چشم‌انداز و پيش‌بيني جمعيت، پيش‌بيني اشتغال و آينده‌نگري طرح جامع همدان را انجام داده‌ايم که به تصويب استان هم رسيده است. اکنون اين طرح به مرحله تهيه طرح کالبدي رسيده و گروهي که در بين تيم 12 نفره از قبل هم در اين طرح حضور داشتتند کار را برعهده مي‌گيرند، در واقع از اين به‌بعد کار اين گروه بيشتر مي‌شود.
کار من در اين مرحله انجام شده تلقي مي‌شود و مي‌توانم ادامه پروژه را به گروه ديگري تحويل بدهم. البته من از اين به‌بعد، هم مي‌توانم باشم و هم اين امکان وجود دارد که نباشم. بنابراين به کارفرما هم اعلام کرده‌ام که ديگر مدير پروژه نيستم، خواسته من تأييد شده ولي تاکنون جايگزيني معرفي نشده است.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com