1397-02-231397-03-02bool(false) کشف تابوت‌هاي اشکاني در مرکز شهر همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 خرداد 1397 - شماره 3200
 
امروز : چهارشنبه ، 2 خرداد 1397

Today : Wed, May 23, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83268 تاریخ انتشار:  1396-09-08 - 05:45 تعداد بازدید:  285
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کشف تابوت‌هاي اشکاني در مرکز شهر

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری
■ در کاوش‌هاي همزمان با اجراي پروژه پياده‌راه اشيا تاريخي کشف شد
سرپرست کاوش:میراث فرهنگی برای ادامه کار اعتبار ندارد 
■ مدیر میراث : مهم است؛ هر اعتباری برای آن می ارزد 
■ استاندار همدان: اعتبار تخصيص مي‌دهيم
  روز گذشته برخي رسانه‌ها  اقدام به انتشار خبري مبني بر كشف رد پاي «تاريخ ماد» در همدان کردند؛ انتشار این خبر  موجب شد اذهان به سمت‌وسويي  مبني بر اينكه لايه‌هاي خاموش تاريخي در همدان پس از هزاران دهه لب به سخن گشوده است هدایت شود ؛ اما آیا به واقع این ادعا می تواند درست باشد ؟ آیا کشف تابوت اشکانی یا حتی سفال مادی می تواند اثبات فرضیه ای مبنی بر حضور ماد در همدان باشد ؟ 
  حفاری هایی که به کاوش ختم شد 
يكم آبان‌ماه 1396 بود كه قدمت تابوت و اسكلت‌هاي كشف شده در كوچه جراحان همدان به دليل حفاري‌هاي ميدان مركزي اثبات شد.
شكل تدفين و نوع تابوت‌ها در محل حفاري از همان ابتدا نشان مي‌داد كه بار ديگر رد پاي حضور اشكانيان و قدمت حكومت آنها در پايتخت تاريخ و تمدن ايران‌زمين مشهود و قابل اثبات است. همان زمان مطالعات اوليه انجام شده بر روي تابوت سنگي و گونه‌هاي سفالي به دست آمده نشان داد كه اين آثار مربوط به دوره اشكاني است.
اين تابوت كه در آن زمان توسط پيمانكار شركت آب‌وفاضلاب هنگام حفاري‌هاي حول ميدان امام همدان كشف شد، رد پايي مستند شد براي اثبات لايه‌هاي تاريخي شهر همدان. اما داستان به اينجا ختم نشد. چراكه تاريخي که در زير خاك پنهان است زماني كه با لايه‌برداري‌ها و كاوش‌هاي متعدد لب به سخن گشايد، ساكت شدني نيست.
 دستیابی به آثار عصر آهن در همدان 
روز گذشته سرپرست كاوش‌هاي باستان‌شناسي در ميدان امام شهر همدان در يك گفت‌وگوي رسانه‌اي از دستيابي به آثاري سخن گفت كه قدمت آنها به سفال‌هاي عصر آهن و يا مادها برمي‌گردد.
از نگاه محمد شعباني اگر كاوش‌ها ادامه يابد و ترانشه‌ها گسترش پيدا كند، به آثار مكشوفه افزوده خواهد شد. اما اين خبر به تيتري اشتباهي ختم شد مبني بر آنكه "رد پاي ماد در همدان عيان مي‌شود" اما به واقع اينگونه نيست؛ چراكه هيچ تابوتي نمي‌تواند بيانگر رد پاي حكومت ماد باشد. تابوت مربوط به شيوه تدفين در دوره‌هايي است كه آيين زرتشت متولد مي‌شود و بر اساس آن مردمان آن زمان كه بر تماس اجساد با خاك ممانعت مي‌ورزيدند، اقدام به تدفين اموات به واسطه تابوت كردند و اين اتفاق قدمتي بيش از 2 هزار سال دارد و نه بيشتر.
  تاریخ چه می گوید ؟
ترتيب دوره‌هاي تاريخي بيانگر آن است كه دياكو نخستين پادشاه حكومتي و ماد نخستين حكومت مردمان يكجانشين بوده است. پس از آن هخامنشيان حكومت خود را با 3 پايتخت همدان، شوش و تخت جمشيد بنا مي‌گذارند كه شواهد رد پاي آنها كتيبه‌هايي چون گنجنامه در همدان مي‌شود. پس از هخامنشيان اما اشكانيان روي كار مي‌آيند با رد پاهايي مشهورتر از جمله طراحي شهري مدور همدان و تابوت‌ها و اشيايي تاريخي كه از آنها به صورت مستند در لايه لايه‌هاي تاريخي شهر به جا مانده است.
در اين بين آنچه هنوز براي همداني‌ها يك علامت سؤال است، اثبات حكومت دياكو و رد پاي ماد در همدان امروز و هگمتانه ديروز است كه ساليان سال تاريخ براي سخن گفتن از آن لب فرو بسته و خاموش مانده است.
  اگر لازم به ادامه کاوش‌ در میدان امام(ره) باشد حمايت مي‌كنم
پس از انتشار این اخبار استاندار همدان نیز در این زمینه گفت: اگر ادامه کاوش‌ها در میدان مرکزی همدان نیاز به حمایت و اعتبار داشته باشد، دریغ نمی‌کنیم اما هنوز تقاضایی مبنی بر اختصاص اعتبار از استانداری نشده است. 
در همین راستا در تماسی که فارس با استاندار همدان محمدناصر نیکبخت در خصوص کشف آثاری مشابه دوره مادها در میدان مرکزی همدان و توقف ادامه کاوش‌ها اظهار کرد: اینکه اعتباری برای ادامه کاوش‌ها در میدان مرکزی همدان نیاز است، هنوز به بنده اطلاع داده نشده و سازمان میراث فرهنگی اعتباری برای ادامه کاوش‌ها در میدان امام(ره) از ما نخواسته است.
وی با بیان اینکه بنده نیز از کشف آثار تاریخی در میدان امام(ره) در حین اجرای پیاده‌راه و کشف دو تابوت سفالی تاریخی اطلاع دارم، افزود: بر این اساس پیشنهاد دادیم اگر آثار تاریخی وجود دارد آنجا را موزه شیشه‌ای کنند که محل بازدیدی برای همگان شود.
استاندار همدان تأکید کرد: اگر ادامه کاوش‌ها نیاز به حمایت و اعتبار داشته باشد، دریغ نمی‌کنیم اما هنوز تقاضایی مبنی بر اختصاص اعتبار از سوی استانداری نشده است.
وی در خصوص اینکه شهرداری هم فرصت طولانی را برای ادامه کاوش‌ها نمی‌دهد، گفت: نظردهی در این زمینه در اختیار من و شما نیست و باید کارشناسان مربوطه اعلام نظر کنند که هر نظری هم دهند باید قبول کرد.
 اثبات ادعاهای تاریخی به استناد مکشوفه های پنهان 
حال اينكه به استناد يك حفاري و كشف چند تابوت از رد پاي ماد در همدان سخن بگوييم، ادعايي سؤال‌برانگيز است كه جاي بحث فراوان دارد. به دنبال اثبات اين موارد روز گذشته گفت‌وگويي با مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان همدان انجام داديم.
وي نيز اين ادعا را تأييد كرد كه كشف تابوت دليل اثبات رد پاي ماد در همدان نيست.
علي مالمير عنوان كرد: در صورت كاوش در لايه‌هاي زيرين ميدان مركزي شهر همدان و سايت‌هاي تاريخي شهر احتمال كشف آثار متعدد خواهد بود.
وي در زمينه اين گفته سرپرست كاوش‌هاي باستان‌شناسي در ميدان امام خميني همدان مبني بر اينكه ميراث فرهنگي براي ادامه كاوش حمايت نمي‌كند، به دليل هزينه‌هايي كه دارد تمايل به تعطيلي كار دارد، عنوان كرد: اين گفته را تكذيب مي‌كنم و معتقدم آنقدر اهميت كار زياد است و مي‌ارزد كه براي ادامه كاوش در منطقه اگر لازم باشد اعتبار تأمين كنيم.
به گفته وي كشف بشقاب و كاسه‌هاي سفالي زورقي‌شكل كه خاص دوران ماد بوده و در محوطه‌هاي تاريخي اطراف همدان از جمله نوشيجان وجود دارد، گرچه مي‌تواند شواهدي از آثار مادي باشد اما نمي‌تواند وجود مادها در همدان را ثابت كند؛ چراكه اين مهم كاوش‌ها و مستندات گسترده‌تري را مي‌طلبد.
 کاوش به شرط احتیاط 
به هر ترتيب بر اساس ادعاي سرپرست كاوش‌هاي باستان‌شناسي در ميدان مركزي شهر همدان در حال حاضر سفال‌هاي شاخص كه از دوران سلوكي از محوطه‌هاي ديگر به دست آمده است، مشابه آن را در مركز همدان داريم و اين موضوع وجود آثار از دوران سلوكي در همدان را مسجل مي‌كند.
همچنين شعباني عنوان كرده است: حجم عظيمي از تخريب‌هايي كه در دوره‌هاي مختلف در شهر همدان اتفاق افتاده است، خيلي از آثار از بين رفته است و به همين دليل كاوش‌ها با احتياط خاصي به انجام برسد.
اميد آن داريم با كاوش‌ها و مطالعات بزودي شاهد انتشار اخباري مستند مبني بر اثبات رد پاي ماد در هگمتانه باشيم كه اين خود دليلي بر آغاز يك تحول بزرگ در تاريخ همدان خواهد بود.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com