1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) معضل بزرگ سگ‌های ولگرد در کبودراهنگ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 12 تير 1399 - شماره 3791
 
امروز : پنجشنبه ، 12 تير 1399

Today : Thu, July 2, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


نمایشگاه مبلمان و لوستر
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  104321 تاریخ انتشار:  1398-10-24 - 10:01 تعداد بازدید:  94
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معضل بزرگ سگ‌های ولگرد در کبودراهنگ

داخلی

 کبودراهنگ-اکرم حمیدی-خبرنگار همدان‌پیام: این روزها سگ‌های ولگرد در خیابان‌های شهر کبودراهنگ جولان می‌دهد و این مسأله به معضلی تبدیل شده که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت.
سگ‌هایی که بیشتر مواقع به صورت گروهی هستند و این امر سلامت و بهداشت و روان مردمان شهر را تهدید می‌کند، به‌ویژه مردمان مناطق حاشیه‌نشین که هر روز با مشاهده این صحنه روحشان آزرده می‌شود و به هر طریقی تلاش می‌کنند که جانشان در امان بماند.
این سگ‌ها حتی شب‌ها نیز آرامش را از مردم سلب کرده‌اند و با پارس‌کردن و سر و صداهای ناهنجار موجب اذیت و آزار مردم می‌شوند.
یکی از کارشناسان درباره سگ‌های ولگرد می‌گوید این سگ‌ها دارای قابلیت تولیدمثل بسیار بالا هستند و به همین دلیل جمعیت سگ‌های ولگرد زیاد است و اگر مسئولان مربوطه برنامه‌ای برای کنترل و ساماندهی نداشته باشند، روز‌به‌روز به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود و خطرات فراوانی را برای شهروندان به دنبال خواهد داشت.
رستمی گفت: البته افزایش سگ‌های ولگرد خاص شهر کبودراهنگ نیست و این حیوانات به دلیل وابستگی غذایی و مکان در حاشیه شهرها زیست می‌کنند ولی نبود کنترل جمعیت آن‌ها، مشکلاتی را در شهرها، روستاها و جاده‌ها ایجاد می‌کند.
وی ادامه داد: جامع‌ترین شیوه نامه درباره کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد مربوط به دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد در سال 87 می‌باشد که از طرف سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ابلاغ شده و البته در ماده 55 قانون شهرداری‌ها هم دفع حیوانات بلاصاحب و مضر از وظایف شهرداری‌ها عنوان شده است.
رستمی خاطرنشان کرد به هر حال قانون به وضوح وظیفه کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد را در شهرها به شهرداری‌ها داده و در اثر کوتاهی شهرداری اگر ضرر و زیانی متوجه شهرداری شود شهرداری مسئول است و باید پاسخگو باشد.
وی ادامه داد: برای رفع این مشکل باید این سگ‌ها یا عقیم شوند و یا اینکه پناهگاهی برای آن‌ها ایجاد شود و در آن محل نگهداری و ساماندهی شود تا حضور سگ‌های ولگرد در کوچه و خیابان‌ها شهر موجب نارضایتی مردم نشود. همچنین دیگر کارشناسان بر این عقیده هستند که حضور سگ‌های ولگرد در سطح شهرها به مدیریت نامناسب پسماند در سطح شهر ما برمی‌گردد، زیرا سگ‌های ولگرد برای تأمین غذا به داخل شهر هجوم می‌آورند و نداشتن مدیریت زباله‌ها زمینه را برای حضور سگ‌های ولگرد فراهم می‌آورد و هنگامی که زباله‌ها حاوی مواد غذایی باشد موجب می‌شود که حیوانات به آسانی غذاهای خود را در اطراف مناطق مسکونی به دست آورند و در این مناطق جا خوش کنند.
رئیس شورای اسلامی شهر کبودراهنگ نیز در گفت‌وگو با همدان‌پیام اظهار کرد: متأسفانه آمار دقیقی از این سگ‌ها نمی‌توان ارائه داد ولی یکی از مهمترین علل افزایش سگ‌های ولگرد زادوولد است و چون این سگ‌ها عقیم‌سازی نشده‌اند در مدت کمی می‌توانند جمعیت بسیار بالایی داشته باشند و متأسفانه در کبودراهنگ مرکز یا مکانی برای عقیم‌سازی این حیوانات وجود ندارد و این مسأله سلامت بهداشتی و روانی مردم شهر را تهدید می‌کند.
غلامرضا قلی‌ئی افزود: طبق قانون این سگ‌ها باید توسط شهرداری جمع‌آوری شود و ما تذکرات لازم را به شهردار دادیم ولی متأسفانه شهردار در این زمینه کوتاهی کرده و مهمترین بهانه را مشکلات مالی عنوان کرده است!!!
هر چند که ما این موضوع را به صورت جدی پیگیری می‌کنیم تا به نتیجه برسیم.
وی ادامه داد: چون سگ‌های ولگرد در فصل سرما نمی‌توانند به راحتی غذای خود را تأمین کنند به داخل روستاها و شهرها هجوم می‌آورند و حضور آن‌ها در داخل شهر موجب اعتراض و نارضایتی مردم می‌شود.
قلی‌ئی همچنین افزود: متأسفانه شهردار در بسیاری از موارد با شوراها همکاری نمی‌کند و تک‌روی‌های او موجب ایجاد مشکلات متعددی شده است.
شهردار کبودراهنگ درباره سگ‌های ولگرد گفت: متأسفانه مدتی است که از روستاهای اطراف و پایگاه‌ نوژه این سگ‌ها را جمع‌آوری می‌کنند و در شهر کبودراهنگ رها می‌کنند، بنابراین تعداد سگ‌های ولگرد در این شهر زیاد شده و پیمانکاران نیز برای جمع‌آوری هر قلاده سگ مبلغ 2 میلیون و 500 هزار تومان پیشنهاد دادند و این قیمت بسیار بالایی است و شهرداری به دلایل مشکلات مالی توان پرداخت این مبلغ را ندارد.
محمد رهگشا افزود: البته ما برای رفع این مشکل در شرف عقد قرارداد با یک پیمانکار محلی هستیم که بتوانیم با هزینه کمتری این سگ‌ها را از داخل شهر جمع‌آوری کنیم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه حضور سگ‌های ولگرد داخل شهر ممکن است خطراتی چون گازگرفتگی، انتقال بیماری و مشکلات بهداشتی و. . . را به دنبال داشته باشد ما تمام توان خود را در این زمینه به کار می‌گیریم و تلاش خواهیم کرد که به زودی این سگ‌ها را جمع‌آوری کنیم
یکی از حامیان حیوانات در گفت‌وگو با همدان‌پیام گفت: شهردار کبودراهنگ عنوان کرده که پیمانکاران برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد برای هر قلاده 2 میلیون و 500 هزار تومان می‌خواهند که قرارداد ببندند به هیچ عنوان و در هیچ جای کشور برای جمع‌آوری هر قلاده سگ چنین مبلغی نیاز نیست.
بشیری افزود: ما به عنوان حامیان حیوانات در شهر همدان با هزینه بسیار پایین اقدام به عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد کرده‌ایم و شهرداری تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه نداشته است. وی ادامه داد: به اسارت‌بردن این حیوانات ظلم بزرگی در حق آن‌هاست و در بیشتر کشورها این حیوانات زنده‌گیری می‌شود و غربالگری انجام می‌شود و پس از عقیم‌سازی، واکسیناسیون و انگل‌زدایی، پلاک‌کوبی می‌شوند و اگر سرپرست پیدا کنند تحویل سرپرستی می‌شوند در غیر این صورت در محل زنده‌گیری رها می‌شوند.
بشیری خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی از متولیان به جای اینکه اقدامی برای ساماندهی این حیوانات داشته باشند اقدام به کشتن آن‌ها می‌کنند و این به هیچ عنوان کار درستی نیست، بنابراین ما آمادگی این را داریم که نه تنها در شهر کبودراهنگ بلکه در کل استان همدان با شهرداری‌ها همکاری کنیم تا با هزینه کمتری این حیوانات عقیم‌سازی شوند.
شایان ذکر است با تماس مجدد با شهردار که چند روز پیش وعده داده که سگ‌ها از طریق پیمانکار محلی جمع‌آوری می‌شود آیا اقدامی انجام شده یا خیر متأسفانه شهردار حاضر به پاسخگویی نشد.
این درحالی است که هنوز سگ‌های ولگرد همچنان در شهر جولان می‌دهند و شهرداری هیچ اقدامی برای جمع‌آوری این حیوانات نداشته است.
ا نظرات مردم کبودراهنگ درباره سگ‌های ولگرد
■ فرجی گفت: سال‌های پیش هم این مشکل در کبودراهنگ وجود داشت اما چند ماه اخیر تعداد سگ‌های ولگرد آنقدر در کبودراهنگ زیاد شده که به صورت چندتایی به راحتی داخل شهر تردد می‌کنند و این موضوع که به شهرداری مربوط می‌شود متأسفانه تاکنون هیچ اقدامی از جانب آن‌ها صورت نگرفته و موجب نارضایتی همه مردم شده است و اگر این سگ‌ها حتی برای یک شهروند هم مشکلی ایجاد کند و سلامت او را به خطر بیندازد شهرداری باید پاسخگو باشد.
■ مولایی دانش‌آموز نوجوانی است و گفت: صبح‌ها که به مدرسه می‌رویم سگ‌های ولگرد همیشه در خیابان‌ها وجود دارند و ما با ترس و لرز از خیابان‌ها عبور می‌کنیم و هر روز باید استرس این را داشته باشیم که این سگ‌ها به ما آسیبی وارد نکنند.
■ رضایی که از ساکنان شهرک ولیعصر است، گفت: تقریباً از اوایل مهرماه سگ‌ها در کبودراهنگ به‌ویژه در این منطقه بسیار زیاد شده و آرامش و آسایش خانواده‌های مار را به هم ریخته است و وقتی که فرزندانمان به مدرسه می‌روند نگران آن‌ها هستیم که نکند اتفاقی بیفتد و شب‌ها هم سروصدا می‌کنند، مزاحم استراحت ما هستند این جا مثلاً شهر است و این همه سگ!!!
■ کرمی که از ساکنان شهرک ولیعصر کبودراهنگ است، گفت: سگ‌های ولگرد در کبودراهنگ خیلی زیاد شده و این مسأله امنیت ما را به خطر انداخته ‌است و از لحاظ بهداشتی نیز سلامت مردم را تهدید می‌کند، مسئولان مربوطه اگر به این مسأله بی‌توجهی کنند قطعاً مشکلات جبران‌ناپذیری در این شهر به وجود خواهد آمد.
بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com