خواهر خوانده شیلات غیر ساحلی کشور در کما همدان پیام
 
 
سه شنبه - 28 خرداد 1398 - شماره 3498
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Tue, June 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84402 تاریخ انتشار:  1397-03-10 - 05:45 تعداد بازدید:  139
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خواهر خوانده شیلات غیر ساحلی کشور در کما

مادستان

نهاوند- معصومه کمالوند-خبرنگارهمدان پیام:واحدهای تولیدی حوزه کشاورزی در نهاوند اغلب با نصف و یا کمتر از ظرفیت اسمی فعال هستند و همین سبب شده تا به تبع اشتغال این واحد ها هم آسیب ببیند.
گرداننده ها و سرمایه گذاران واحدهای بخش کشاورزی که اغلب سایت های پرورش ماهی، تولیدات لبنی و واحدهای دامی را شامل می شود، اعم مشکلات را کار کردن با ظرفیتی کمتر از وضع موجود و به دنبال آن کمبود نقدینگی عنوان می کنند.
این همان مرحله میدانی و ضرورتی است که پیوست کارگروه اشتغال می شودو از آنجا که پشت میز نشینی و مصوبات روی کاغذ مشکلی حل نمی شود و قفل بسته واحدی هم باز نخواهد شد، این بازدیدها خودش یک نوع راستی آزمایی هم محسوب می شود.
فرماندار نهاوند به بازدید از این واحدها رفت تابا بررسی طرح های توسعه ای برای ارایه تسهیلات و تقویت این  واحدهای تولیدی راهکاری پیدا کند.
 رکود دامداری ها با ۳۰ درصد ظرفیت اسمی
ظفری مدیر تولیدیکی از واحدهای دامی ۵۰ راسی گاو شیری می گوید؛ در حال حاضر با۳۰ درصد ظرفیت اسمی این واحد کار میکنیم که این نحوه سبب ورشکستگی می شود.
 شیلاتی ها با حداقل ظرفیت
صادق ظفری مدیر عامل واحد تولیدی قزل زاگرس هم میگوید؛ شیلات نهاوند با توجه به ظرفیت موجود، با بیماری وی اچ اس ،ظرفیت زیادی از آن به کما رفت.
همچنین با افزایش هزینه پرورش ماهی  و ازطرفی هم ثابت ماندن قیمت ماهی اغلب سایت هاتعطیل شد یا با نصف ظرفیت فعال هستند که در طولانی مدت منجر به تعطیلی و ورشکستگی می شود.
و در نهایت واحد تولیدی راکد می ماند و تولیدکننده ای که باید بدنبال  سود وام ها و معوقات بانکی باشد.
 تغییر مسیر
اما مشکل دیگر  واحدهای زیر دست گاماسیاب، بدلیل اینکه گردشگران منطقه در سرچشمه اقدام به شست شو می کنند و این آب به سایت ها منتهی می شود لذا سبب بیماری هم میشود و همین هم خسارت خودش را وارد می کند که باید از سرچشمه این آب،تغییر مسیر داده شود.
 ضربه وی اچ اس به شیلات نهاوند
 اما بزرگترین واحد تولیدی تخم بچه زده ماهی در کشور، که روزگاری ۵۰ درصد نیاز کشور را تولید می کرد پس از بیماری vHS در سال ۹۳،ضرر بزرگی را متحمل شد.
 خسارت ۲۵ میلیاردی یک واحد شیلاتی
سیف مدیر شرکت  قزل دانش می گوید؛ از۹۳ مزرعه تعطیل شد که مجدد با هزینه ۵ میلیارد ۵۰۰ میلیون تومان به  چرخه تولید باز گشت.
این واحد حدود ۴۰درصد نیاز کشور را  با تولید ۱۱۰ میلیون تن چشم زده قبل ۹۲ تامین می کرد.
که درصورت فعال شدن با ظرفیت اسمی۵۰درصد بچه ماهی و چشم زده  کشور از همین واحد تولیدی تامین می شود.
 نصف شدن اشتغال ،رشد بیکاری
سایت پرورش ماهی قزل  دانش در سال۹۳ با بیماری وی او اس، ۱۵ میلیارد تومان و درسال ۹۵ هم متحمل۱۰ میلیارد ضرر شد و همین سبب شد تا نیروی بکار گرفته این واحد از ۴۵به ۲۱نفر کاهش یابد.
سیف می گوید: پیش از این برای تهیه و تولید بچه ماهی تخم زده دانه‌ای ۴۰تومان هزینه میکردیم که حالا  باید از کشورهایی مثل فرانسه و المان وارد کنیم و برای هر ماهی هم  ۲۰۰ تومان هزینه می کنیم.
 خواهر خوانده شیلات غیرساحلی کشور رها شده
فرماندار نهاوند پس از بازدید یک روزه از این واحدهای بخش کشاورزی که برخی از آنها هم از جمله نهاوند لبن تعطیل بود به دربسته ماند، گفت: نهاوند با ظرفیت های بالا یی در حوزه کشاورزی بخصوص شیلات و جایگاه قابل توجه آن در تولید شیلات بعنوان تولید کننده غیر ساحلی کشور، در حال حاضر با حداقل ظرفیت قابل انتظار ، فعال است و این باید برای شهرستانی که قطب شیلات استان را به یدک می کشد یک تهدید حساب کرد.
  فعالیت واحدهایی با ۱۰ درصد ظرفیت
مراد ناصری گفت:برخی سایت ها حتی با ۱۰ درصد ظرفیت اسمی  فعال است که در این بازدید تلاش بر شناسایی آن ها و مشکلات و البته راهکارها شد تا در کارگروه اشتغال استان مطرح و مشکلات‌شان را با بانک ها مطرح و بررسی کرد،تا با اجرایی کردن راهکارها به فعال شدن مجدد این واحدها کمک کرد و البته اشتغالی که این میان سوخت شده است را با بالفعل رساندن ظرفیت های بالقوه را بازگرداند.
 ناصری گفت:همینطور واحدهای تولیدی دامی و گوشتی هم همین شرایط را دارند و با حدقل ظرفیت فعال هستند که باید بهش عمده ای از ان فعال شود تا خیل عظیمی از مشکل بیکاری شهرستان را حل و به این بخش ها روانه کنیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com