1397-02-231397-03-02bool(false) ماجرای افزایش قیمت نان چه بود؟ همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 خرداد 1397 - شماره 3200
 
امروز : چهارشنبه ، 2 خرداد 1397

Today : Wed, May 23, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83239 تاریخ انتشار:  1396-09-07 - 05:45 تعداد بازدید:  150
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ماجرای افزایش قیمت نان چه بود؟

اقتصادی
 «قیمت نان بالا می‌رود»؛ این خبری است که در روزهای پایانی آبان‌مان امسال و در هفته منتهی به یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آرد و نان به شدت فضای رسانه‌ای را تحت‌تاثیر خود قرار داد، اما در کمتر از یک‌هفته، به دلیل چالش‌هایی که در عرضه نان ایجاد شد، اجرای این طرح متوقف و به تعویق افتاد.
ماجرا از آن‌جا آغاز شد که اعتراض صنف نانوایان بالا گرفت و ستاد تنظیم بازار تصمیم به افزایش قیمت نان گرفت. صنف نانوایان معتقد بودند به دلیل ثبات قیمت نان از سال 1393 تاکنون ثابت و افزایش هزینه‌های جانبی این صنف زیان بسیاری متحمل شده است.
به گزارش خبرآنلاین، به این ترتیب ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفت تا از ابتدای آذرماه امسال قیمت نان‌های سنتی ۱۵ درصد بیشتر از نرخ کنونی عرضه شود. این در شرایطی بود که طبق این مصوبه در وزن چانه نان تغییری نباید صورت بگیرد و شرایط و وضعیت تولید نان مانند سابق خواهد بود. 
با تصمیم این ستاد، قیمت‌های جدید هم رونمایی شد؛ قیمت نان بربری 650 تومان، نان تافتون سنتی ۴0۰ تومان، نان سنگک 1150 تومان و نان لواش اعلام شد. 
به دنبال اعلام این قیمت‌ها، علی فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران، از تهیه دستورالعمل قیمت نان در روز پایانی آبان‌ماه امسال خبر داد و اعلام کرد که «این افزایش قیمت پس از تعیین وزن چانه نان اجرایی می‌شود.»
به گفته وی، «افزایش قیمت نان تا سقف 15 درصد خواهد بود و افزایش قیمت نان در مراکز استان‌ها، با نظارت استاندار انجام می‌شود و در تهران نیز اتاق اصناف ایران عهده‌دار اجرای آن است.» که شجاعي رئيس نظارت و بازرسي همدان هم در روز آخر آبان‌ماه خبر رسيدن نامه ابلاغيه افزايش نان به همدان را داد و گفت که در روز اول آذرماه جلسه‌اي با حضور استاندار برگزار خواهيم کرد تا افزايش قيمت‌ها با نظارت و تأييد وي انجام و به اجرا دربيايد.
 آرد گران نمی‌شود
 روز قبل از ابلاغ آن به استان همدان، رییس اتحادیه نانوایان سنتی کشور اعلام کرده بود «براساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار، قیمت انواع نان به طور قطع افزایش پیدا می‌کند، اما در ادامه تصمیم‌گیری‌هایی که در راستای یکسان‌سازی گندم، آرد و نان اجرایی خواهد شد، نانوایان نگران گرانی آرد نباشند.»
قاسم زراعتکار متذکر شده بود: «با توجه به این‌که قیمت نان در سه سال گذشته افزایش پیدا نکرده است، مصوبه کارگروه تنظیم بازار در زمینه افزایش ۱۵ درصدی قیمت قطعاً اجرایی خواهد شد که البته مسکن موقت برای نانوایی‌ها خواهد بود تا کارگران حرفه‌های خود را از دست ندهند و بتوانند چراغ نانوایی‌هایشان را روشن نگه دارند.»
به گفته وی، « قیمت آرد برای انواع نان بسته به درصد مشخص شده، متفاوت است. هر کیلوگرم آرد برای نان بربری ۸۱۵ تومان، برای نان تافتون ۸۱۰ تومان و برای نان سنگک حدود ۷۹۴ تومان است که هیچگونه تغییر قیمتی در این زمینه اعمال نخواهد شد و قیمت گندم نیز برای خبازی‌ها همان کیلویی ۶۶۵ تومان خواهد بود.» 
سید محمدرضا مرتضوی، رییس کانون صنایع غذایی ایران نیز تاکید کرده بود «طبق توافق صورت گرفته با دولت قرار نیست قیمت آراد تغییر کند.» به گفته وی، «زیان انباشته کارخانه‌هاي آرد از سال 93 تاکنون افزایش پیدا کرده است. به همین منظور ما پیشنهاد پرداخت 95 هزار تومان بابت هر تن را به دولت داده‌ بودیم که در نهایت برسر پرداخت 70 هزار تومان بابت هر تن توافق شده است. «البته با توجه به مشکلات مالی دولت قرار شده این میزان منابع از طریق ارائه گندم به کارخانه‌ها پرداخت شود.» 
 جلوی حس گران‌فروشی را می‌گیریم
به دنبال انتشار این اخبار، دبیر ستاد تنظیم بازار نیز خبر از اعمال افزایش قیمت نان طبق برنامه از ابتدای آذر امسال را داد،‌ هرچند که رئيس نظارت و بازرسي استان همدان اعلام کرد که به‌خاطر ابلاغيه ديرهنگام احتمال افزايش نان براي حداقل روز سوم آذرماه مي‌ماند. 
محسن بهرامی‌ارض‌اقدس سه‌شنبه هفته گذشته در حاشیه نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: «با این تصمیمات باید به‌گونه‌ای نرخ نان را واقعی‌سازی کنیم تا نانواهایی که صبح تا شب کم‌فروشی می‌کنند، این احساس را نداشته باشند که گران‌فروش هستند.»
بنا به توضیح وی، «در این شرایط قیمت آرد برای نانوایی‌های سنتی همان 660 تومان سابق و برای نانوایی‌های صنعتی 900 تومان است و افزایش قیمت نان تاثیری در قیمت آرد نخواهد داشت. البته یکسان‌سازی نرخ آرد در مرحله بعد با تصویب طرح جامع آرد و نان اجرا می‌شود که اکنون در دست بررسی است و نیازمند تصویب و تصمیم دولت دارد.»
بهرامی‌ارض‌اقدس متذکر شد: «هر اصلاح اقتصادی که قرار باشد صورت گیرد، هزینه و فایده‌هایی برای کشور دارد، اما باید در نظر بگیریم که این تصمیم فایده‌های بیشتری در مقایسه با هزینه‌ها داشته باشد؛ با توجه به اهمیت موضوع گندم و آرد و نان سالانه دولت رقم بالای یارانه این بخش می‌پردازد، اما بازیافت این یارانه مابه‌ازای خوبی ندارد.» 
 نظارت بر 80هزار واحد نانوایی صنفی
در این میان، محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در افتتاحیه مراسم یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آرد و نان اعلام کرد: «تصمیم‌گیری در حوزه مسایل مربوط به گندم، آرد و نان تا حد ممکن به فرمانداری‌ها و اتحادیه‌های صنفی در هر استان واگذار شده تا اختیارات بیشتری برای تصمیم‌گیری داشته باشند و این حرکت راه‌حلی برای توسعه همه‌جانبه در این صنعت است.»
وی متذکر شد: «در سه سال گذشته در حوزه نان نظارت کافی در سطح کشور اعمال نمی‌شد. ستاد تنظیم بازار بر نظارت بیشتری فرمانداری‌ها و اتحادیه‌های صنفی در کشور تاکید و تعیین نرخ را به اتحادیه‌های صنفی و اتاق‌های اصناف با هماهنگی فرمانداران در سراسر کشور واگذار کرده است.»
به گفته شریعتمداری، «اختیار به اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌های صنفی در سراسر کشور واگذار شده است که با هماهنگی فرمانداری‌ها، نسبت به انجام این کار اقدام خواهند کرد. اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌های صنفی نیز موظف هستند بر مجموعه 80 هزار واحد نانوایی صنفی  موجود در کشور نظارت کافی کنند.» 
 کم‌فروشی همراه با افزایش قیمت
هنوز قیمت های جدید بر دخل مغازه‌های نانوایی ننشسته بود که شایعه کاهش وزن نان فراگیر شد. به طوری که خبرها حکایت از آن داشت که با افزایش قیمت نان و اعمال افزایش قیمت‌ها، برخی از نانوایان همزمان اقدام به کم‌فروشی و کاهش وزن چانه نان کرده بودند.صحت این شایعه به سرعت مورد تایید مدیرکل تعزیرات برخي‌ استان‌ها قرار گرفت. در واقع برخی نانوایان با کاهش وزن چانه یا خمیر نان، به جای 15درصد، در عمل قیمت نان را 32 درصد افزایش داده بودند. در صورتي که مصوبه افزایش قیمت نان بر افزایش اختیاری قیمت آن دلالت دارد، نه اینکه وزن نان هم کمتر شود.»در انتقاد به این موضوع، یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس عنوان کرده که «افزایش قیمت نان صرفاً به دلیل لحاظ بخشی از افزایش نرخ تورم است و قیمت آرد و گندم تغییری نمی‌کند، اما کاهش وزن چانه نان هیچ توجیهی ندارد.»
به اعتقاد علی اکبری، «اگر قرار است افزایش قیمت نان تا سقف 30 درصد برسد، این مساله را روراست باید با مردم در میان بگذاریم، اما این‌که از وزن نان نیز بکاهیم و اعلام کنیم که 15 درصد قیمت نان افزایش می‌یابد، غیر قابل توجیه است.»
 کم‌فروشی، افزایش قیمت نان را متوقف کرد
بلافاصله پس از این اتفاق و واکنش‌ها نسبت به کم‌فروشی برخی نانوایان، رییس اتاق اصناف ایران از توقف افزایش قیمت نان در نانوایی‌ها خبر داد. به گفته فاضلی، «اجرای طرح افزایش نان تا زمان بررسی مجدد کارگروه شورای آرد و نان متوقف شده است.»
او با اشاره به اینکه بی‌توجهی به این دستورالعمل به معنای تخلف است، تاکید کرد: «تا اعلام مجدد کارگروه مربوط، از افزایش قیمت نان جلوگیری می‌شود.» 
فاضلی در توضیح دلیل توقف مصوبه گرانی نان، عنوان کرد: «دو طرف یعنی تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نان از این افزایش قیمت ناراضی بوده‌اند. به همین منظور این مصوبه فعلا متوقف شده تا مورد بررسی مجدد قرار گیرد.» فاضلی خاطرنشان کرد: «یکی از بحث‌هایی که عامل توقف افزایش قیمت نان شد، کاهش وزن نان بود و باید مشخص شود که آیا وزن چانه‌ای که در سال 93 تصویب شده است، باید در فرآیند تولید نان اجرا شود یا وزن چانه‌های جدید که به تازگی اعلام شده است، باید ملاک عمل قرار گیرد.»

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com