تلاش برای اصلاح بودجه بی وقت! همدان پیام
 
 
يكشنبه - 10 مهر 1401 - شماره 4421
 
امروز : دوشنبه ، 11 مهر 1401

Today : Sun, October 2, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125793 تاریخ انتشار:  1401-05-25 - 12:45 تعداد بازدید:  39
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آیا مجلس لایحه اصلاح بودجه دولت را می پذیرد؟
تلاش برای اصلاح بودجه بی وقت!

داخلی


 به تازگی لایحه اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۱ منتشر شده که به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه، اداری و استخدامی و بانک مرکزی در جلسه هیأت وزیران به تصویب رسیده و با امضای رئیس جمهوری به مجلس شورای اسلامی ارسال شده که طبق آن حذف عبارت «به قیمت شهریور ۱۴۰۰» از متن قانون بودجه، از مجلس درخواست شده است. همچنین با وجود الزام دولت به استفاده از کالابرگ با هدف کاهش فشار معیشتی به مردم، دولت تاکنون این سازوکار مصوب را اجرا نکرده و علت امتناع خود را «آماده‌نبودن زیرساخت‌ها» اعلام کرده است و خبرهای غیررسمی حاکی از رایزنی دولت برای لغو این الزام قانونی و ادامه رویه فعلی پرداخت یارانه نقدی است.
ابراهیم رئیسی در زمان انتخابات ۱۴۰۰ وعده داده بود که «وابستگی کالاهای اساسی و سفره مردم به نرخ ارز قطع شود»، همچنین او در اردیبهشت ۱۴۰۱ در تلویزیون به مردم وعده داد دولتش قادر است با حذف ارز 4200 تومانی، قیمت‌ها را نگه دارد و با حمایت از مردم به وسیله کالا‌برگ الکترونیکی از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کند.
این طرح لایحه بودجه 1401 آمده بود و در نهایت دولت سیزدهم در اردیبهشت ماه سالجاری تصمیم به حذف ارز ترجیحی و تخصیص آن به شکل دیگری گرفت. کارشناسان و مسئولین به اتفاق بر این باورند در پس این سیاست باید سیاست‌های حمایتی به نحوی اعمال شود تا معیشت خانوار تضعیف و سفره آن‌ها کوچک‌تر از قبل نشود، برای همین به‌دنبال اجرای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از اقتصاد ایران، قرار بود فرایند توزیع کالاهای اساسی از نظام توزیع یارانه ارزی به سمت مردمی‌سازی یارانه‌ها تغییر کند و مجلس برای موافقت با این درخواست دولت، شرطی گذاشت که درصورت حذف ارز ترجیحی، افزایش قیمت‌ها به‌گونه‌ای جبران شود که مردم برای کالاهای اساسی قیمتی بالاتر از نرخ شهریور ۱۴۰۰ پرداخت نکنند و این شرط مورد موافقت سازمان برنامه ‌و بودجه قرار گرفت و اتفاقاً توزیع کالابرگ الکترونیک نیز برای اجرای این شرط مطرح شد.
به همین منظور دولت تصمیم گرفت در ماه‌های ابتدایی حذف ارز ترجیحی یارانه نقدی را به ۹ دهک درآمدی بدهد و پس از چند ماه زیرساخت اعطای کالابرگ الکترونیک را فراهم آورد و جایگزین یارانه نقدی کند. البته موضوع کالابرگ از سال ۹۷ مطرح است و در جز ۱ از بند «ص» تبصره ۱ قانون بودجه ۱۴۰۱ هم به آن الزام شده است.
اکنون دولت به دلایل مختلف خواستار حذف این شرط است که قرار بود کالاها به قیمت شهریور 1400 به دست مردم برسد و اینک با ارسال لایحه‌ای به مجلس پیشنهاد حذف آن را ارائه داده است اما در مجلس واکنش‌هایی نسبت به این درخواست برانگیخته شده و رئیس مجلس شورای اسلامی درباره درخواست دولت برای حذف شرط نرخ شهریور۱۴۰۰، گفته: اقلام کالاهای اساسی، مبنای کاری همان نرخ شهریور۱۴۰۰ است و با اجرای طرح کالابرگ آماده شدن دولت برای سیستم واگذاری سبد کالا، این نرخ مبنای کار خواهد بود.
نماینده مردم نهاوند و عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگو با همدان پیام، کالا برگ الکترونیکی را یک قانون دانست و گفت: دولت نسبت به اجرای این قانون ملزم است و باید آنرا اجرا کند چرا که در پیش از شروع طرح اقتصادی دولت، مجلس مخالفان زیادی در خصوص اجرای این طرح داشت اما به دلیل آن که دولت موظف شد تا با ارائه کالابرگ الکترونیکی به مردم آن هم به قیمت شهریور 1400 نگذارد تا افزایش قیمت ها باعث ایجاد فشار بر مردم شود.
علیرضا شهبازی با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح مقرر شد تا فقط 5 کالا مرغ، تخم مرغ، لبنیات، روغن افزایش قیمت پیدا کند اما شاهد بودیم همه کالاها افزایش قیمت پیدا کرد و سبب نارضایتی مردم شد تصریح کرد: اگر چناچه دولت نمی خواهد زیربار اجرای این قانون برود باید راه حل جایگزینی ارائه کند تا قیمت کالا برای مردم به همان اندازه شهریور 1400 باشد و افزایش قیمت ها باعث فشار بر مردم نشود.
وی وزارت صمت را در به اجرا رساندن طرح اقتصادی دارای قصور دانست و ادامه داد: اگر چناچه دولت طرح کالابرگ الکترونیکی را اجرا کند، مجلس از بعد نظارتی خود به مسأله ورود خواهد کرد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com