فرهنگ‌سازی برای استفاده از صنایع‌دستی در سال جهش تولید همدان پیام
 
 
دوشنبه - 20 مرداد 1399 - شماره 3823
 
امروز : پنجشنبه ، 23 مرداد 1399

Today : Wed, August 12, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110648 تاریخ انتشار:  1399-05-08 - 09:27 تعداد بازدید:  72
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فرهنگ‌سازی برای استفاده از صنایع‌دستی در سال جهش تولید

فرهنگی


  توجه خریداران صنایع‌دستی به نصب نشانه اعتماد در فروشگاه‌ها به شناسنامه‌درا کردن این کالاها و راه‌اندازی پلتفرم ملی صنایع‌دستی مهم است.
معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور درباره تعداد فعالان حوزه صنایع‌دستی کشور گفت: «در سامانه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اطلاعات 500 هزار نفر در 295 رشته و 31 استان ثبت شده است. به‌طور کلی تخمین ما حدود 2میلیون نفر فعال این حوزه است که 75درصد از این تعداد را  زنان توانمند، خلاق و باذوق کشور تشکیل می‌دهند و در 3 حوزه تولید، آموزش و ترویج و فروش فعالیت دارند.»
پویا محمودیان درباره فعالیت بانوان در این حوزه گفت:‌ «بسیاری از فعالان صنایع‌دستی بانوان روستایی و سرپرست خانوار هستند که مسئولیت معیشت خانواده را برعهده دارند. من در سفرهای استانی سعی می‌کنم وقت ویژه‌ای را به شنیدن دغدغه‌ها و مشکلات خانم‌های هنرمند اختصاص دهم و تا جایی که می‌توانم به حل مشکلات و ایجاد فرصت‌ها و بسترهای لازم کمک کنم.»
وی درباره فعالیت‌های وزارت‌خانه در زمینه گسترش صادرات و فرهنگ استفاده از صنایع‌دستی کشور بیان کرد:‌ «در زمینه فروش داخلی و خارجی به این شعار ایمان و باور داریم که صنایع‌دستی مثال عینی اقتصاد مقاومتی است. اگر روزی قرار باشد درهای کشور بسته شود آن صنعتی که به حیات خود بدون هیچ مشکلی ادامه خواهد داد صنایع‌دستی کشور است و مواد اولیه، دانش سنتی و نیروی انسانی خلاق در این حوزه سرمایه‌های این کشور محسوب می‌شوند.»
محمودیان تصریح کرد: «در سال جهش تولید همه تلاشمان این است که با فرهنگ‌سازی در داخل کشور مردم را تشویق به استفاده از صنایع‌دستی در بعد کاربردی کنیم. این فرهنگ‌سازی علاوه بر تأثیر فراوان در ارزآوری و اشتغال‌زایی در زمینه صادرات نیز به‌عنوان سفیران فرهنگی و هنری کشور تأثیر زیادی دارد.»
وی به بازار داخلی و ترغیب استفاده جوانان در زندگی روزمره و پوشش اشاره کرد و افزود:‌ «صادرات و جاری بودن استفاده از صنایع‌دستی در محیط کاری، مناظر شهری و منازل برای ما حائز اهمیت است.»
معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی درباره اصیل بودن کیفیت صنایع‌دستی در فروشگاه‌ها توضیح داد: «ما از سال 97 به‌صورت رسمی واردات صنایع‌دستی به کشور را ممنوع کردیم؛ اما قاچاق معضلی است که با آن دست به گریبانیم و با وضع دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه سعی در جلوگیری از آن داریم.»
محمودیان تصریح کرد:‌ «یکی از مواردی که می‌تواند خیال خریداران صنایع‌دستی ایرانی را راحت کند، نصب نشانه اعتماد پشت شیشه یا ورودی مغازه‌های محل توزیع این صنایع است. فروشگاه‌هایی که دارای این نشان هستند توسط کارشناسان ما ارزیابی شده و می‌توانند برای خرید جنس اصیل مورد اطمینان باشند.»
وی به شناسنامه‌دار کردن محصولات صنایع‌دستی اشاره کرد و افزود:‌«در این شناسنامه توضیحات کاملی درباره مواد اولیه به‌کاررفته، تکنیکی که با آن روش محصول تولید شده و نام صنعتگر آن درج شده است. همچنین بازرسی‌ها توسط کارشناسان ما در استان‌ها به‌صورت دوره‌ای انجام می‌شود و همکاری‌هایی نیز با اصناف در حال انجام است.»


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com