دردِ نان از کيفيت آرد است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 26 مهر 1397 - شماره 3316
 
امروز : جمعه ، 27 مهر 1397

Today : Fri, October 19, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83480 تاریخ انتشار:  1396-10-24 - 05:45 تعداد بازدید:  119
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نانوايان راضي به گراني نيستند
دردِ نان از کيفيت آرد است

نویسنده : شادي احمدپورکاشي

اقتصادی

 چندي قبل گراني 15 درصدي قيمت نان در دستور کار دولت قرار گرفت و در روزي که قرار بود مصوبه آن به استان‌ها و اتحاديه‌هاي نانوايي ابلاغ شود، رئيس جمهور دستور توقف آن را داد. طبق نظرات متعدد و کارشناسي اين مقدار افزايش قيمت نه به نفع نانوايان بود و نه درآمد و هزينه‌هاي مردم گنجايش اين گراني را داشت. رئیس اتحادیه نانوایان همدان هم گفت که افزایش 15 درصدی نان تفاوتی به حال نانوايان ندارد و این افزایش برای هزینه‌های دولت بوده است و با توجه به افزايش 45 درصدي هزينه‌های كارگران و تغيير نکردن قيمت نان در 3 سال گذشته نانوايان با مشکلات متعددي مواجه هستند.
گزارش میدانی همدان پیام از نانوايي‌ها هم نشان می‌دهد که برخی از آنها موافق و برخی مخالف افزایش قیمت نان هستند اما همه آنها معتقدند که مشکلات نانوایان فراتر از افزایش قيمت است.
يک نان پز در خیابان کرمانشاه گفت: مشكل اصلي نان كيفيت آرد است نه افزایش قیمت آن. نان هر چقدر هم گران شود، اگر كيفيت آن خوب باشد مردم باز هم خريداري مي‌كنند اما با اين کيفيت مردم راغب به خريد نان نيستند.
وي ادامه داد: اين دوره، آردي كه خريداري كرديم بسيار كيفيت خرابي داشت. گران شدن نان با اين وضعيت نه به نفع ما است نه به نفع مردم؛ چون نان گران شود با همين كيفيت خراب گران مي‌شود و قطعاً فروش ما هم كاهش مي‌يابد.
صاحب نانوایی ديگري در خيابان كرمانشاه گفت: نان گران نشود بهتر است؛ چون اگر گران شود فروش ما هم كاهش پيدا مي‌كند. خيلي از مردم هستند كه پول همين نان را هم ندارند. ما هم جزو قشر مردم هستيم. نه نان بايد گران شود نه آرد ولي کيفيت آرد بايد اصلاح شود.
صاحب نانوايي لواشي در خيابان كرمانشاه بيان کرد: گران شدن يا نشدن فرقي به حال ما نمي‌كند، مشکل اصلی ما وجود تعداد زيادي آزاد‌پز است که بايد جلوي آنها را بگيرند. به خاطر افزايش مجوزهاي نانوايي كار ما كساد شده است. حالا نان يا آرد گران بشود كار و كاسبي ما را تغيير نمي‌دهد چون با اين وضعيت اقتصادي هرچه گرانتر شود فقط قشر آسيب‌پذير که نان بيشتري مي‌خورند ديگر توان خريد را نخواهند داشت و همان مبلغي که الان بابت نان مي‌دهند آن زمان هم همانقدر براي خريد نان هزينه مي‌کنند، گراني نان درآمد ما را اضافه نمي‌کند فقط مردم کم‌درآمد نان کمتري مي‌خورند.
رئيس اتحاديه نانواييان همدان هم در گفت‌وگو با خبرنگاران ما گفت: افزايش 15 درصدي قيمت نان تفاوتي به حال نانواها ندارد و اين افزايش براي هزينه آب، برق و گاز دولت بوده است. در صورتي که هزينه گاز، بيمه، عيدي و سنوات كارگران 45 درصد افزايش يافته و 3 سال است قيمت نان تغيير كرده است.
ابوذر گل‌محمدي افزود: بيمه شاطرهاي نانوايي 40 هزار تومان بوده است اما امروز به 180 هزار تومان رسيده است، مخارج نانوايي‌ها از درآمدشان بيشتر است؛ چون ساليانه بيمه و ساير هزينه‌هاي كارگران نانوايي 15 درصد افزايش داشته اما قيمت نان و آرد تغييري نمي‌كند، همين موضوع هم بهانه‌اي شده است تا روز به روز وزن نان‌ها را كوچكتر کنند.
رئيس اتحاديه در پاسخ به اين سؤال كه آيا نظارتي بر وزن چانه‌ها انجام مي‌شود يا نه؟، بيان كرد: بازرسان و اصناف و تعزيرات پيگيري و نظارت لازم را انجام مي‌دهند، اما آنها به دليل بالا بودن مخارج نانوايي‌ها، كم‌فروشي و گران‌فروشي را انجام مي‌دهند.
گل‌محمدي در پاسخ به اين سؤال كه آيا نظارتي بر كيفيت آرد هست يا نه؟، گفت: تا الان شكايتي مبني بر نامناسب بودن كيفيت آرد نداشتيم. وي افزود: در همدان 582 واحد فعال نانوايي داريم كه 4 واحد جديد نسبت به 4 سال اخير اضافه شده و همچنان رتبه نان همدان طبق تحقيق مرکز پژوهش های غلات كشور رتبه 5 را دارد.
گل محمدی در پايان گفت: امروزه مردم از نان‌های حجیمی مانند سنگگ و بربری نسبت به لواش بیشتر استقبال می کنند به همین دلیل است که وقتی به نانوایی لواشی می رویم نان های لواش روی هم تلمبار شده‌اند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com