بیگی‌نژاد: گروسی برای تهدید به تهران آمده همدان پیام
 
 
شنبه - 9 اسفند 1399 - شماره 3985
 
امروز : يكشنبه ، 10 اسفند 1399

Today : Sat, February 27, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  116031 تاریخ انتشار:  1399-12-04 - 09:59 تعداد بازدید:  122
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ظریف: بایدن در حرف منتقد ترامپ است اما در عمل مانند اوست
بیگی‌نژاد: گروسی برای تهدید به تهران آمده

بین الملل

■ فردا اجرای پروتکل‌ الحاقی متوقف می‌شود

فردا سه‌شنبه 5 اسفندماه دولت می‌بایست طبق طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌های» ارجاع شده از سوی مجلس یازدهم، درصورت عدم رفع تحریم‌ها، اجرای پروتکل الحاقی را متوقف و بازرسی‌های آژانس بین‌المللی را تنها محدود به نظارت‌های پادمان کند.
از این‌رو رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شنبه شب برای دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی و گفت‌وگو درباره آخرین تحولات در فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب کاهش تعهدات برجامی، وارد تهران شد.
 ایران و آژانس گفت‌وگوهای مفیدی براساس احترام متقابل داشتند
کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در آژانس که در مذاکرات روزگذشته ایران و آژانس حضور داشته است گفت‌وگوها را «مفید» ارزیابی کرد و با انتشار توییتی نوشت: «ایران و آژانس گفت‌وگوهای مفیدی را براساس احترام متقابل داشتند که نتایج آن منتشر خواهد شد.»
  اجرانکردن پروتکل الحاقی از ۵ اسفند درصورت رفع نشدن تحریم‌ها
به گزارش ایسنا، همزمان با مذاکرات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مقامات ایرانی، ۲۲۶ نماینده مجلس در بیانیه‌ای با استناد به طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» یادآور شدند که مسئولان دولتی ایران درصورت رفع نشدن تحریم‌ها باید از ۵ اسفندماه اجرای پروتکل الحاقی را متوقف و بازرسی‌های آژانس بین‌المللی را تنها محدود به نظارت‌های پادمان کند.
در این بیانیه آمده است: «پس از توافق برجام در سال ۹۴ امید می‌رفت طرف‌های غربی از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی با صداقت با ملت ایران برخورد کرده و به تعهدات خود عمل کنند. به‌رغم این که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در فواصل مختلف ۱۵ بار تأکید کرده که ایران به تعهدات برجامی خود به‌صورت کامل عمل کرده است، متأسفانه شاهد بودیم که دشمنان ملت ایران به هیچ‌یک از تعهدات خود عمل نکرده و با اینکه قرار بود در روز اجرا یعنی ۲۷ دی ۱۳۹۴ تحریم‌های بانکی و نفتی برداشته شود، بر مقدار تحریم‌ها افزوده شد. روند آسیب به ملت ایران و افزایش تحریم‌ها به بهانه‌های مختلف که از زمان اوبامای دموکرات آغاز شده بود به خروج ترامپ جمهوریخواه از برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷ منجر شد. متأسفانه اجرای تعهدات یکطرفه از سوی مسئولان وطنی به مدت ۵ سال ادامه یافت تا اینکه مجلس انقلابی در دفاع از منافع ملت ایران تصمیم گرفت طرح مهم اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را با ۲۵۱ رأی مثبت در ۱۱ آذرماه ۹۹ تصویب کند.
نمایندگان در ادامه این بیانیه اظهار کردند: در راستای دفاع از حقوق هسته‌ای و با وادار کردن دشمنان ملت به برداشتن تحریم‌های ظالمانه و به‌تبع آن گشایش اقتصادی مقرر شده است که غنی‌سازی ۲۰ درصدی آغاز و نیز با اعطای مهلت 2 ماهه به آمریکا و ۳ کشور اروپایی برای برداشتن تحریم‌ها درصورت نبودصداقت و انجام ندادن تعهدات ملت ایران در راستای اجرای بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام و بند ۱۳ قطعنامه ۲۲۳۱ اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.
در قسمت پایانی این بیاینه نوشته شده است: بنابراین همه مسئولان از جمله مدیران دولتی موظفند که درصورت رفع نشدن تحریم‌ها اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را از اسفندماه ۹۹ متوقف و بازرسی‌های آژانس را تنها محدود به نظارت‌های سازمان نمایند. ما نمایندگان ملت ایران اطمینان می‌دهیم که در دفاع از حقوق مردم کوتاه نیامده و بدون رفع تحریم‌ها که قابل راستی‌آزمایی از سوی ملت ایران باشد ایران سربلند و قوی گام‌های پیشرفته صنعتی و هسته‌ای خود را متوقف نخواهد کرد.»
  «گروسی» برای تهدید به ایران آمده است
عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با دانا؛ با اشاره به ادعای رئیس جمهور آمریکا مبنی بر لغو مکانیزم ماشه و بازگشت به برجام گفت: این ادعا شوخی است که فقط در حد حرف باقی خواهد ماند و در عمل اتفاقی رخ نخواهد داد. عقلانی است وقتی آمریکا تحریم‌ها را لغو نکرده ما هم از پروتکل الحاقی که داوطلبانه به آن پیوسته‌ایم خارج شویم.
هادی بیگی‌نژاد با اشاره به اینکه برگشت آمریکا به برجام اثری برای ایران ندارد، ادامه داد: حتی اگر آمریکا به برجام هم برگردد تصمیمی برای لغو تحریم‌ها ندارد، وقتی قرار نیست به‌واسطه این اتفاق امکان تبادلات بانکی و مالی برای ایران فراهم شود چه تفاوتی دارد که آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به راهبرد طرف‌های مذاکره‌کننده در قبال ایران خاطرنشان کرد: آمریکا می‌خواهد با وعده‌های خود در باغ سبز نشان دهد و از آن‌سو اروپا تهدید کند، پیش‌بینی ما این است که گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران آمده و در خلال سفرش تهدید خواهد کرد که پرونده شما را به شورای امنیت می‌فرستیم تا این‌گونه کار را پیش ببرند اما این سیاست درنهایت به ضرر ما خواهد بود.
 زمانی وارد مذاکره می‌شویم که تحریم‌ها لغو شود
آمریکا نمی‌تواند به برجام بپیوندد مگر اینکه تحریم‌ها را لغو کند؛ تمامی تحریم‌ها باید لغو شوند.
وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگوی زنده با شبکه پرس.تی.وی گفت: ما تعهداتی داریم که به آنها پایبند هستیم. تمام اقدامات ما در راستای برجام است. ما قوانین کشور را که پارلمان به آن مشروعیت بخشیده، اجرا می‌کنیم.
محمدجواد ظریف ادامه داد: در آمریکا، رئیس‌جمهور می‌تواند از حق وتو برای مخالفت با هر گونه تصمیمی استفاده کند اما ما در ایران، چنین کاری نخواهیم کرد.
وی با انتقاد از درز اطلاعات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تأکید کرد که این اسناد باید محرمانه بماند. وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن با سیاست‌های دونالد ترامپ مخالفت می‌کند اما در حقیقت همان سیاست را دنبال می‌کند. ظریف گفت: اصطلاح مکانیسم ماشه ساخته آمریکاست و چنین چیزی در برجام وجود ندارد. آمریکایی‌ها برای کنترل افکار عمومی این اصطلاح را ایجاد کردند.
وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه پس گرفتن درخواست فعال شدن مکانیسم ماشه از شورای امنیت، امتیاز به ایران نیست، افزود: آنها حقیقت را پذیرفته‌اند که نمی‌توانند از این طریق به‌جایی برسند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com