ساماندهی مشاوران املاک در همدان انجام شده است همدان پیام
 
 
سه شنبه - 6 آبان 1399 - شماره 3884
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Tue, October 27, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112619 تاریخ انتشار:  1399-07-24 - 07:00 تعداد بازدید:  85
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ساماندهی مشاوران املاک در همدان انجام شده است

اقتصادی


 معاون امور اقتصادی استاندار همدان با تأکید بر اینکه چند اقدام در زمینه مسکن و اجاره بها در همدان صورت گرفته است، گفت: در راستای کنترل بازار مسکن و قیمت اجاره‌بها ساماندهی بنگاه‌ها و مشاوران املاک در استان همدان انجام شده است.
به گزارش ايسنا، ظاهر پورمجاهد با بیان اینکه حق کمیسیون و کارشناسی مشاوران املاک درحال تجدیدنظر است، تصریح کرد: همچنین استان برنامه دارد تعاونی‌های کارگری را در حوزه مسکن فعال کند.

کاهش ۵۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک در اجاره‌بها
فرماندار همدان نیز از کاهش ۵۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک در بخش اجاره‌بها خبر داد و گفت: در گذشته یک‌چهارم اجاره به عنوان حق کمیسیون مشاورین املاک درنظر گرفته می‌شد که این میزان را به یک هشتم یعنی ۵۰ درصد کاهش داده‌ایم.
حسین افشاری با تأکید بر اینکه در بحث مسکن بر روی مشاورین املاک کار ویژه‌ای انجام گرفته‌است، به طوری‌که ساماندهی مشاوران املاک در 4 محور صورت گرفته است، اظهار کرد: کاهش نرخ بنگاه‌های معاملات ملکی ۶۰ درصد کاهش یافته است.
وی تصریح کرد: بنگاه‌های معاملات ملکی که در محورهای اصلی همدان فعالیت داشتند، جمع‌آوری شده و مکلف شدند در بافت اصلی داخل شهر یا روستا دفتر داشته باشند که در این راستا نیز ۱۲ واحد پلمب شده است. افشاری با اشاره به اینکه معامله املاک عادی نیز محلی برای سوءاستفاده بوده است، یادآور شد: با توجه به اینکه برای معامله با سندهای عادی که سوءاستفاده بود، افراد مکلف شدند از جهادکشاورزی، منابع طبیعی، شهرداری و اوقاف استعلام بگیرند.

 کاهش نرخ حق کمیسیون اعتراض اتحادیه را به‌دنبال دارد
رئیس اتحادیه مشاوران املاک همدان با بیان اینکه نرخنامه جدید حق کمیسیون مشاوران املاک زودتر از نرخ‌های پیشنهادی اتحادیه مصوب شده است، گفت: این نرخنامه مورد اعتراض اتحادیه و اعضا قرار گرفته زیرا بیش از آنچه اتحادیه درنظر داشته، کاهش یافته است.
ابراهیم جمالی با اشاره به اینکه ما به‌دنبال حقوق مشاوران املاک هستیم، تصریح کرد: در کمیسیون نظارت مقرر شد اتحادیه به‌صورت کارشناسی نرخ پیشنهادی را تهیه و ارسال کند اما کمیسیون پیش از ارسال آنچه کمیسیون فنی اتحادیه نظر داده، نرخ‌های جدید را مصوب کرده است.وی با تأکید بر اینکه هر ارزانی و کاهش قیمت خوب نیست، اظهار کرد: هر ارزانی خوب نیست و ممکن است پیامدهایی را به دنبال داشته باشد، به‌طوری‌که اگر کارشناسی نشده باشد حقوق صنف و شهروندی پایمال می‌شود.
جمالی افزود: نرخ‌های مشاورین املاک مربوط به سال ۸۱ بود که در سال ۹۶ با مکاتبات فراوان نرخ‌های مشاوران املاک را 3 درصد افزایش داده‌اند، به‌طوری‌که در سال ۸۱ کمیته نرخ‌گذاری برای اتحادیه مشاوران املاک تا سقف ۲۰ میلیون تومان نیم درصد از طرفین و بیش از این میزان را 25/0 درصد درنظر گرفته بود که در سال ۹۶ پس از موافقت کمیته نرخ‌گذاری برای افزایش حق کمیسیون مشاوران املاک نرخ‌نامه جدید بر این اساس شد که تا ۲۰۰ میلیون تومان نیم درصد از طرفین و از ۲۰۰ میلیون به بالا 28/0 درصد باشد این درحالیست که ما حتی در حاشیه شهر همدان هم خانه ۲۰۰ میلیونی نداریم.
وی در پاسخ به اینکه این کاهش حق کمیسیون مشاوران املاک در راستای کنترل بازار مسکن بوده است، تأکید کرد: گرانی مسکن به نفع مشاوران املاک نیست زیرا در گذشته وقتي قیمت مسکن متری 2 میلیون بود هر املاکی در طول ماه چند معامله داشت اما درحال‌حاضر که قیمت هر مترمربع مسکن به‌طور متوسط ۱۳ تا ۱۴ میلیون تومان رسیده نمی‌توانند هر 3 ماه یکبار هم معامله داشته باشند، ضمن اینکه گرانی ملک صنف ما را به رکود می‌کشاند؛ بنابراین اگر می‌خواهند هرج و مرج را در بازار املاک کنترل کنند باید ضوابط داخلی را درنظر بگیرند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com