بالاخره وزیر کشور نگران شد! همدان پیام
 
 
شنبه - 9 اسفند 1399 - شماره 3985
 
امروز : يكشنبه ، 10 اسفند 1399

Today : Sat, February 27, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  115449 تاریخ انتشار:  1399-11-08 - 09:17 تعداد بازدید:  135
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بالاخره وزیر کشور نگران شد!

یادداشت


 ۱- سرانجام در فاصله کمتر از ۵ ماه به انتخابات مهم ریاست جمهوری، وزیر کشور اذعان کرد که فضای انتخاباتی در کشور شکل نگرفته و فضای ساکت و سکون او را نگران کرده است.
وزیر کشور گفته است؛ هنوز فضای اجتماعی و سیاسی جامعه و افکار عمومی نسبت به انتخابات حساسیت، بازتاب و انعکاس خاصی را از خود نشان نداده است.

۲- شاید همین نگرانی از بی‌توجهی مردم و جامعه به انتخابات باشد که وزیر کشور را به برگزاری حضوری نشست استانداران در تهران و همفکری با آنها برای تغییر این فضا در شرایط کرونایی کشور رسانده است.
اما باید توجه داشت که تغییرات فضا در همان راهبردی نهفته است که در قسمت دوم سخنان وزیر کشور آمده است و آن فعال‌تر شدن احزاب برای ایجاد شور و نشاط انتخاباتی در کشور است.

۳- وزیر کشور و تمامی کسانی که در زمینه انتخابات مسئولیت دارند، به‌خوبی می‌دانند که نهادی که می‌تواند، فضا را تغییر دهد احزاب و فعالیت آنان است .
اما اینکه در آستانه انتخابات همواره یاد احزاب زنده شود و از آنها بخواهند تنور انتخابات را داغ کنند، بی‌اعتقادی و بی‌باوری به احزاب را نمایان می‌کند، باوری که در ۸ سال دولت اعتدال نیز به‌رغم شعارهای داده‌شده، حاکم بوده است.

۴- در سال‌های اخیر فعال نبودن احزاب، هزینه‌های بسیاری را بر رسانه‌ها تحمیل کرده است. زیرا احزاب فعال نبوده و ناخواسته بخشی از فعالیت آنها به فعالیت رسانه‌ها اضافه شده است.
این جایگزینی نامناسب، دلیلی شده تا برخی با نگاه حزبی، رسانه‌ها را طبقه‌بندی کرده و فعالیت رقابتی را به این حوزه توسعه دهند و برای رسانه‌ها هزینه‌سازی کنند.

۵- بیشتر احزاب ایران فصلی هستند و احزاب فراگیر نیز در کشور فعال نیستند اما به‌رغم این شاخصه‌ها، در انتخابات گذشته و انتخابات پیش‌رو جمعی از احزاب میلی به فعالیت فصلی هم ندارند.
در این زمینه مباحثی چون نداشتن داوطلب برای حمایت مطرح شده که موضوعی درست است، وقتی حزبی داوطلبی را در میان داوطلبان نمی‌بیند که از آن برای نمایندگی دیدگاه‌هایی که دارد، حمایت کند، طبیعی است لیستی ارائه ندهد و فعال نباشد و درنهایت یک بیانیه دعوت مردم به مشارکت منتشر کند.

۶- انتخابات گذشته به‌لحاظ مشارکت در پایین‌ترین سطح برگزار شد و انتظار بود وزارت کشور در آسیب‌شناسی ثبت این مشارکت، در این فاصله اقدامات جدی داشته باشد.
اما اظهارات وزیر کشور نشان می‌دهد که در این زمینه کاری انجام نشده و وزیر کشور بدون آسیب‌شناسی و کشف چرایی آن مشارکت و برخورد با موانع و عوامل دخیل، به‌دنبال انتخاباتی دیگر است و هر چند دیرهنگام به فکر همفکری با استانداران افتاده تا شاید بتواند سطح مشارکت را تغییر دهد.

۷- میزان مشارکت انتخابات آتی دغدغه تمامی افرادی است که خواهان ایرانی سربلند، مقتدر و مردمی هستند.
سردی و ساکتی فضای انتخاباتی کشور که اکنون وزیر کشور را هم هر چند دیر‌‌هنگام، نگران کرده می‌تواند تغییر کند و فضا گرم و پرشور شود به شرط آنکه مردم در این مدت از مسئولان صداقت بیشتری ببینند و با تحقق برخی وعده‌ها اعتماد آنها افزایش یابد و احزاب و تشکل‌های سیاسی نیز شرایط را برای مشارکت در انتخابات و گرم کردن فضا مهیا ببینند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com