برف نوبرانه رسید همدان پیام
 
 
سه شنبه - 13 خرداد 1399 - شماره 3769
 
امروز : چهارشنبه ، 14 خرداد 1399

Today : Wed, June 3, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  92587 تاریخ انتشار:  1398-02-04 - 09:29 تعداد بازدید:  250
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برف نوبرانه رسید

نویسنده : فیض‌ا... مظفرپور

یادداشت بارش‌های فراوان سیل‌آسای اواخر سال 97 و اوایل امسال که بنا به گفته کارشناسان در 50 سال اخیر بی‌سابقه بوده است. موجی از سرزندگی و نشاط در طبیعت و به ویژه کویرهای تشنه و تالاب‌های خشکیده و لب ترک خورده ایجاد کرد و دریاچه ارومیه احیاء شد و سدهای خالی کشور لبریز و سیراب از آب. و در کنار آن کشاورزان و باغداران و بلکه مردم کشور را خوشحال از این نعمت بیکران الهی نمود. و باید خدا را صدهزار مرتبه شاکر بود به شکرانه این نعمت حیاتبخش و به قول استاد سخن سعدی که این روزها سالروز تولدش نیز می‌باشد.
از دست و زبان که برآید/ که از عهده شکرش به درآید
بنده همان به که تقصیر خویش/ عذر به درگاه خدای آورد
ونه سزاوار خداوندیش/ کس نتواند که به جای آورد
به هر حال باید آن سوی روی سکه بارش‌های بهاری که در حقیقت زمستان در بهار می‌توان از آن یاد کرد را دید و آن حوادث تلخی است که با جاری شدن سیل در کشور تعدادی از استان‌های کشور را درگیر خود نمود و خسارات فراوان مالی و حدود 70 نفر تلفات جانی که 9 نفر آنها به استان خودمان تعلق داشت وارد ساخت.
و نکته مهم اینجا بود که تعداد تلفات زیاد سیل در همدان و یا شهرها و استان‌های دیگر برمی‌گشت به آموزش‌های کم شهروندان در هنگام مواجهه با حوادث طبیعی از جمله سیل و کوتاهی و ضعف مدیران بحران استان‌ها را بیشتر آشکار کرد که باید علاج واقعه را قبل از وقوع می‌کردند و با آموزش‌های صحیح شهروندان تعداد تلفات جانی را به حداقل می‌رساندند.
نکته دیگر این است که با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی بارش‌های بهاری در کشور و در همدان همچنان ادامه خواهد داشت و حتی این بارش‌ها همراه با بارش برف در مناطق کوهستانی می‌باشند و احتمال ایجاد خطر برای شهروندان همچنان باقی است و بارش برف امسال در اردیبهشت ماه نیز نوبرانه رسیده است
آنچه در این روزها شاهد هستیم باز هم غفلت مدیریت بحران از آموزش شهروندان است. و اطلاع‌رسانی کم در این زمینه از طریق رسانه‌هاست.
این روزها خطر سرمازدگی محصولات زراعی و باغی را نیز افزایش یافته است زیرا که بارش برف و کاهش دما همراه با بارش‌ها اتفاق افتاده باید فکری کرد و آموزش‌های لازم را به کشاورزان و باغداران ارائه کرد همچنین موضوع آب گرفتگی‌ها در شهرهای استان و احتمال جاری شدن سیل وجود دارد.
نباید غفلت کرد به هر حال ابر و باد و مه خورشید و فلک در کارند./ تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری
ابر و باد و مه و خورشید دست به دست هم داده‌اند تا بارش‌های فراوان را در سرزمین عزیزمان و سایر مناطق دنیا جاری سازند و خشکسالی‌های سه دهه گذشته کشور را جبران کنند ولی آنچه که مهم است استفاده درست از این منابع خدادادی و مدیریت صحیح آنها و جلوگیری از خطرات احتمالی این بارش‌هاست.
و ستاد مدیریت بحران با جدیت تمام و با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ رسانه‌ها هشدارها و آموزش‌های لازم را در این روزها به هموطنان و به ویژه هم استانی‌های عزیز ارائه دهد. باید برای هدایت روان آب‌ها با توجه به لبریز شدن سدهای استان اقدامات موثر و مفید انجام داد. که هم ذخایر منابع آبی زیرزمینی را افزایش داد و هم جلو آبگرفتگی‌ها و خطرات سیل را گرفت که از قدیم گفته‌اند جلو سیل را باید از سرچشمه گرفت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com