1399-05-091399-05-19bool(false) توکل جای خود را به عدالت داد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 19 مرداد 1399 - شماره 3822
 
امروز : يكشنبه ، 19 مرداد 1399

Today : Sun, August 9, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  99127 تاریخ انتشار:  1398-06-28 - 08:25 تعداد بازدید:  513
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

روز گذشته در آیینی محمدرضا عدالتخواه به جای توکل حیدری به عنوان مدیر کل دادگستری همدان معرفی شد
توکل جای خود را به عدالت داد

نویسنده : اکرم چهاردولی

اخبار


 استان همدان از دیرباز برای مدیران نهادها و دستگاه های مختلف یک معبر پر پیچ و خم و گذرگاهی پر حاشیه بوده است تا آنجا که عموم معتقدند هر مدیری بتواند در همدان منصوب شود و دوام بیاورد در هر جای ایران می تواند به راحتی اشتغال پیدا کند.
این باور از آنجا نشات گرفته که سازوکار مدیریتی و روابط پنهان قدرت در دستگاه های مختلف آنچنان بر این انتصاب ها سایه انداخته است که شایسته سالاری و توانمندی همواره در درجه دوم اهمیت قرار داشته است.
در ادامه انتصاب‌های اخیر در دستگاه قضایی سال گذشته در چنین روزهایی سرانجام توکل حیدری به عنوان رئیس کل دادگستری منصوب شد و تغییرات آشکاری در بدنه این دستگاه آغاز شد.
اما این مدیریت دیری نپایید و دستگاه قضایی استان روز گذشته شاهد یک تغییر و تحول در بدنه اصلی خود بود. توکل حیدری پس از 11 ماه مدیریت این مجموعه جای خود را به محمدرضا عدالتخواه داد. مراسم تودیع و معارفه مدیر کل دادگستری همدان روز گذشته در تالار معلم همدان و با حضور غلامحسین اژه ای معاون اول و چهره ثابت قوه قضاییه برگزار شد.
حیدری که مدت مدیریتش در استان کوتاه بود اصالتا زنجانی بود، زاده روستای سریش بار از توابع بخش بزينه رود شهرستان خدابنده استان زنجان.
پست هایی همچون رئیس دادگستری شهرستان خدابنده، معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان زنجان، رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی از جمله سوابق اجرایی و مدیریتی حیدری بود. که گویا قرار است از این پس در دیوان عالی کشور فعالیت کند.
محمدرضا عدالتخواه که اینک به عنوان مدیر کل جدید دادگستری منصوب شده است از سال ۹۳ و به مدت شش سال رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه بود.
عدالتخواه رئیس شعبه 8 دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی را در کارنامه کاری خود دارد.
تکریم ارباب رجوع، توجیه اشخاص در زمینه پرونده، مقابله جدی با مظهر تخلف های اداری و غیره، استفاده از مجازات های جایگزین حبس، ارایه خدمات عمومی رایگان، اتقان و استحکام آرا، استفاده از قضات انقلابی و جوان برای کادرسازی از جمله مواردی است که مدیر کل جدید بر اجرای آن تاکید دارد.
حال که مدیریت کوتاه مدت توکل حیدری در عین حال که مورد اقبال عموم مردم استان واقع شده بود و اعتدال و توسعه گرایی وی زبانزد عام و خاص بود؛ به پایان رسیده، مردم استان منتظرند تا در انتصاب جدید شاهد ویژگی های بارزی باشند.
از دیگر سو حال که حجت الاسلام رئیسی با قاطعیت بیشتری به دنبال ترمیم بدنه دستگاه قضایی است و بدون هیچ تعللی صراحتا به تمامی مدیران مجموعه خود اتمام حجت کرده است که همسو با سیاست های جدید وی گام بردارند؛ همدانی ها منتظرند تا عدالتخواه که از وی نیز به به عنوان مدیر اهل تعامل نام برده می شود در این راستا حرکت کرده و اعتماد عموم را به خود جلب کند.
 قوه قضاییه دولت را در ایجاد اشتغال کمک می‌کند
معاون اول قوه قضاییه در مراسم معارفه رئیس کل دادگستری استان گفت: این قوه در کنار مبارزه جدی با فساد، دولت را در ایجاد اشتغال، رونق تولید و فعالیت صحیح اقتصادی کمک می‌کند. حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای اظهار داشت: رفع مشکلات جامعه در جلسات مغفول مانده در حالیکه باید از وقت جلسات به بهترین نحو بهره گرفت.
وی تاکید کرد: مقابله با فساد و برقراری عدالت به عنوان ضرورت نظام و ماموریت اصلی انبیا الهی، نیازمند اتحاد و همدلی است.
معاون اول قوه قضائیه بیان کرد: ایجاد و توسعه عدالت نیازمند قانون متناسب با زمان، برنامه، تشریک مساعی در عمل و همکاری و هماهنگی همه دستگاه ها است.
اژه ای گفت: تصور دشمن این است که راه هایی را در چهار دهه گذشته طی کرده و شکست خورده بنابراین هم اینک با فشار حداکثری بر روی معیشت مردم، دنبال این هستند که ملت ایران را بعد از چهار دهه مقاومت تسلیم کنند.
معاون اول قوه قضائیه گعت: وظیفه مهم ما در کنار مبارزه با فساد حمایت از رونق تولید، تمرکز در تقویت تولید داخلی، رفع موانع تولید، فراهم کردن زمینه خودکفایی در نیازمندی ها و مایحتاج و نیازمندی ها عمومی مردم است.
اژه ای تاکید کرد: برای علنی کردن برخی از پرونده ها از جمله مفسدانی که مشمول اخلال در نظام اقتصادی هستند در مرداد ۹۷ اجازه گرفته شد تا در حد ضرورت و با مکانیزمی که پیش بینی شد، اقداماتی صورت گیرد و اگر این اجازه نبود، امکان پخش دادگاه را نداشتیم.
وی از رئیس کل جدید دادگستری همدان خواست منافذ فساد را بررسی و شناسایی کند و اظهار داشت: مانده پرونده در همدان بالا است باید علت این موضوع بررسی شود.
امنیت و سلامت انتخابات در اولویت است
استاندار همدان اظهار نیز داشت: برقراری امنیت و سلامت انتخابات مجلس شورای اسلامی مهمترین اولویت دولت و مسئولان استانی است.
سید سعید شاهرخی بیان کرد: ستاد انتخابات در ابن استان تشکیل شده و هماهنگی خوبی در استان و شهرستان ها برای برگزاری انتخابات وجود دارد.
وی اضافه کرد: تمامی برنامه ریزی صرف افزایش مشارکت حداکثری، ایجاد رقابت و فراهم کردن فضای باز سیاسی برای طیف های مختلف است.
 برخورد با فساد لازمه تحقق عدالت است
به گزارش ایرنا، امام جمعه همدان هم گفت: برخورد با مساله فساد یکی از محوری ترین مولفه‌ها برای تحقق عدالت از جمله در حوزه اجتماعی و اقتصادی است.حجت الاسلام حبیب ا... شعبانی افزود: مدیریت جامعه در عرصه تربیتی به دست خواص است و امام حسین(ع) سکوت در برابر ظلم را گناهی بزرگ دانستند.
وی افزود: شاخصه مسئولیت پذیری در نظام اسلامی، حرکت در جبهه حق و خط فکری امام حسین(ع)، فریاد علیه ظلم، پرهیز از قدرت طلبی و دنیا طلبی است و مسئولان باید خود را با این ترازو بسنجند.
نماینده ولی فقیه در استان همدان اضافه کرد: مسئولیت ها سراب هستند و نباید فریب اینها را بخوریم بلکه باید برای اجرای احکام الهی در جامعه تلاش شود.
شعبانی با طرح این سوال که چه کسی باید امنیت خاطر به مردم بدهد و در مقابل فساد بایستد گفت: رفع موانع در دست مسئولان قضائیه است.
وی بیان کرد: برای دستیابی به عدالت اجتماعی و اقتصادی که حکومت ها دنبال آنها هستند باید مظلوم امنیت خاطر پیدا کند و در این راستا باید با فساد مقابله و موانع فساد رفع شود.
رئیس دادگستری شهرستان همدان نیز گفت: استان همدان از نظر کادر اداری و قضایی با کمبود نیرو مواجه بوده و ۴۹ درصد کادر این مجموعه در حوزه اداری فعال است.
حجت الاسلام پیرمحمد احمدوند افزود: مشکل کمبود نیرو در مرکز استان چشمگیر است که امید می رود این مشکل با تدبیر مسئولان قضایی رفع شود.
معاون فرهنگی دادگستری همدان ادامه داد: ورودی هر قاضی ستادی و صف ماهانه ۱۲۰ پرونده است که بسیار زیاد است.
احمدوند ادامه داد: همچنین در هر شعبه مرکز استان همدان حوزه حقوقی ماهانه ۱۸۰ پرونده، کیفری ۲۱۰ و در حوزه خانواده بالای ۲۰۰ پرونده وارد می شود.
 مقابله با مظهر تخلف های اداری مورد توجه خواهد بود
مدیر کل جدید دادگستری استان نیز در این جلسه گفت: مسئولیت ها اعتباری است با این وجود امید می رود در راستای اهداف انقلاب از جمله عدل و قسط تلاش کرد.
محمدرضا عدالتخواه افزود: باید برای تحقق اهداف بیانیه گام دوم تلاش کرد و سند تنظیم شده توسط رئیس قوه قضاییه در راستای گام دوم، کاهش پرونده ها است.
رئیس کل دادگستری استان همدان بیان کرد: نباید اختلاف جزیی از محله ها خارج و وارد دستگاه قضائیه شود، همچنین باید پرونده هایی که یکسال از ثبت آنها گذشته سریع تعیین تکلیف شود.
به اعتقاد عدالتخواه تکریم ارباب رجوع، توجیه اشخاص در زمینه پرونده، مقابله جدی با مظهر تخلف های اداری و غیره، استفاده از مجازات های جایگزین حبس، ارایه خدمات عمومی رایگان، اتقان و استحکام آرا، استفاده از قضات انقلابی و جوان برای کادرسازی مورد توجه است.
وی اظهار داشت: برقراری امنیت برای بنده بسیار مهم است و از اشرار می خواهم دست از شرارت بردارند و به آغوش اسلام برگردند چرا که مجازات سخت در انتظار محارب است. رئیس کل دادگستری استان همدان بیان کرد: اجازه دور زدن قوانین را نمی دهیم ولی باید راهکارهایی برای سرمایه گذاری و رفع موانع تولید ارایه شود.
عدالتخواه اضافه کرد: همه در زمینه احیای فرایض الهی مسئول هستند چرا که انقلاب ما شعبه ای از انقلاب امام حسین(ع) است و محور حرکت ایشان امر به معروف و نهی منکر است.
وی گفت: معنا ندارد که فرد متدین امر به معروف کند بعد مورد هجمه قرار بگیرد و مسئولان نیز در برابر آن سکوت کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com