21 میلیارد اعتبار برای جهانی شدن همدان مصوب شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 6 آذر 1399 - شماره 3909
 
امروز : شنبه ، 8 آذر 1399

Today : Fri, November 27, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  113515 تاریخ انتشار:  1399-08-29 - 10:55 تعداد بازدید:  109
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان:
21 میلیارد اعتبار برای جهانی شدن همدان مصوب شد

نویسنده : مریم مقدم

گزارش


■ همدان به‌دنبال رایزنی برای افزایش اعتبار
■ بررسی ثبت جهانی منظر فرهنگی «هگمتانه تا همدان» در ۴ کارگروه

 برخلاف تعدد داشته‌های تاریخی و فر هنگی در همدان و ورود نام این شهر به عرصه جهانی، در سال‌های اخیر به آرزویی محال تبدیل شده بود؛ اما پس از ارتباط گسترده متولیان امور استان با معاون میراث فرهنگی در وزارتخانه و ورود ارزیابان و کارشناسان یونسکو به بهانه رویدادهای جهانی که به میزبانی همدان برگزار شد، از ابتدای سالجاری پیگیری پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی و تاریخی همدان روندی جدی‌تر پیدا کرد.
عنوان منظر فرهنگی و تاریخی همدان دربرگیرنده یک جریان از حیات اجتماعی و تاریخی مردمانی است که در دوره‌های مختلف در دامان الوند زندگی را از سر گذرانده‌اند و رد پای حیات آنها در حافظه تاریخ به جای مانده است.
همدان شهری است که در یک دوره با سبک و رویکرد خاصِ خود در کنار هگمتانه طراحی شده است، نقشه‌ شهری و اتصالی که بین خیابان‌ها و رسیدن آنها به یکدیگر و حتی هگمتانه وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است. جالب است شهری که در طول زمان با یک رویکرد خاص ایجاد شده و می‌توان از نظر مفهومی ارتباط آن را پیدا کرد و این زنجیره ارتباطی موجب شد تا امروز پرونده منظر فرهنگی و تاریخی همدان به‌عنوان گزینه‌ای برای جهانی شدن همدان مورد توجه قرار گیرد.

 

 21میلیارد اعتبار ملی برای پیگیری پرونده جهانی
 معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان در گفت‌وگو با همدان‌پیام با تأکید بر اینکه همه ما باید پاسدار داشته‌های تاریخی این دیار کهن باشیم، تأکید کرد: جهانی شدن همدان با آثار تاریخی سرمایه‌ای بی‌بدیل و گرانمایه بر‌ای آینده استان است.
فرهاد فرزانه عنوان کرد: برای به سرانجام رسیدن پرونده ثبت جهانی منظر تاریخی و فرهنگی همدان 21 میلیارد تومان اعتبار ملی پیش‌بینی شده است اما تلاش همدان برای افزایش این اعتبار تا 50 میلیارد است؛ زیرا این مهم می‌تواند روند کار را تسریع و تسهیل کند.
جهانی شدن همدان با منظر فرهنگی و تاریخی می‌تواند یک برند ارزشمند برای گردشگری استان و غرب کشور باشد و این مهم بیانگر جایگاه متمایز همدان در ایران و دنیا خواهد بود.
 تلاش برای به ثمر رساندن بخش اعظم پیگیری‌های پرونده ثبت جهانی تا پایان سالجاری است
فرزانه با بیان اینکه منظر فرهنگی همدان که در چند قدمی ثبت جهانی است، دربرگیرنده تمام عناصر تاریخی و فرهنگی شهری است، ادامه داد: توصیه می‌کنم همه ادارات همکاری و همیاری کنند تا ارزش‌های تاریخی شهر همچنان حفظ شود.
وی تأکید کرد: همدان از هر لحاظ غنی است چه از نظر شخصیت‌های برجسته و کم‌نظیری که در این دیار ریشه دارند و چه از لحاظ یافته‌های باارزش تاریخی که خواهند توانست همدان را در عرصه ملی و بین‌المللی به همگان بشناسانند. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان با تأکید بر اینکه گردآوری مستندات تاریخی همدان می‌تواند ارزش‌های مرکز تاریخی همدان را از هگمتانه تا دوره معاصر به جهانیان معرفی کند، گفت: «این اتفاق برای حفظ و معرفی همدان و تاریخِ شهر بهترین اتفاق ممکن خواهد بود.»
فرزانه افزود: «سیر تحول معماری شهری همدان در یک مرکز تاریخی تا دوره معاصر با نگاه‌ها و رویکردهای مختلف از دوره معاصر و جریان‌های شهرسازی متأخر صورت گرفته است، تا یک هسته‌ بسیار قدرتمند در شهر را نشان دهد.»
وی عنوان کرد: «ثبت منظر تاریخی شهری همدان یک نقطه عطف در شناساندن ظرفیت تاریخی این استان در عرصه بین‌المللی است.»
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان با تأکید بر اینکه همدان شهری است که در یک دوره با سبک و رویکرد خاصِ خود در کنار هگمتانه طراحی شده است، گفت: «نقشه‌ شهری و اتصالی که بین خیابان‌ها و رسیدن آنها به یکدیگر و حتی هگمتانه وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است. شهری که در طول زمان با یک رویکرد خاص ایجاد شده و می‌توان از نظر مفهومی ارتباط آن را پیدا کرد.»
فرزانه با بیان اینکه به استناد این داشته‌های تاریخی است که می‌توان گفت به‌حق همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین خطاب می‌شود، افزود: خروجی این تلاش‌ها امروز موجب رقم خوردن تحولات ارزنده‌ای است که شاهد آن هستیم و بدون تردید با حمایت وزارت میراث فرهنگی پس از تسریع روال مطالعات و گردآوری مستندات کارشناسانه در آینده نزدیک، شاهد مطرح شدن نام همدان در عرصه جهانی خواهیم بود.

 مخزن امن موزه منطقه‌ای غرب کشور قابل بهره‌برداری است
فرزانه گفت: موزه منطقه‌ای غرب کشور در زیر بنای ۸ هزار و ۵۰۰ مترمربع موزه و هزار و ۸۰۰ متر مخزن امن ساخته شده و یکی از مهم‌ترین پروژه‌های فرهنگی استان همدان است.
وی عنوان کرد: با توجه به تلاش‌های انجام‌شده مخزن امن موزه منطقه غرب کشور هم‌اکنون قابل بهره‌برداری است و ظرفیتی که برای حفظ آثار میراث منقول استان و غرب کشور لحاظ شده در این موزه آماده نگهداری است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان گفت: با اعتبارات تعیین‌شده فعالیت پروژه عمرانی موزه منطقه غرب کشور تا خردادماه سال آینده ادامه و اسکلت و ساختمان موزه به پایان خواهد رسید.
فرزانه گفت: این پروژه یکی از پروژه‌های مهم کشوری است و ویژگی‌های مهم این پروژه آن را از دیگر پروژه‌های کشوری متمایز کرده است. با توجه به اهمیت این پروژه تلاش ویژه خواهیم داشت تا اعتبارات بیشتری در سال آتی به این پروژه اختصاص یافته و به‌زودی شاهد بهره‌برداری آن باشیم.
  بررسی ثبت جهانی منظر فرهنگی «هگمتانه تا همدان» در ۴ کارگروه
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان نیز در زمینه چگونگی پیشرفت پرونده جهانی شدن همدان، گفت: موضوعات پیرامون ثبت جهانی منظر فرهنگی «هگمتانه تا همدان» در قالب 4 گروه کارشناسی و بررسی خواهد شد.
علی مالمیر در تشریح کارگروه‌های تشکیل شده گفت: این کارگروه‌ها شامل مردم‌شناسی، باستان‌شناسی، گردشگری و معماری و شهرسازی است.
وی ادامه داد: در کارگروه مردم‌شناسی درباره گزارش اقدامات مردم‌شناسی بازارهای همدان، تقسیم‌بندی پهنه بازار، ساختار اقتصادی و انسانی بازار، رابطه تولید و بازار، دادوستد، گستره حوزه محل بازار و ارتباط هر بازار با بازارهای دیگر، رابطه بازار با توزیع و خدمات، ضمانت‌های سنتی بازار و اعتبار و جایگاه اجتماعی بحث می‌شود.
مالمیر گفت: در کارگروه باستان‌شناسی؛ هگمتانه در متون تاریخی مورخان و جغرافیای نویسندگان، جغرافیای اقتصادی و انسانی با توجه به متون مورخان و جغرافی‌دانان، شاخص‌های زیست‌محیطی و جغرافیایی در مکان‌گزینی هگمتانه، کاوش‌های باستان‌شناسی در محدوده ارزیابی کاوش‌های هگمتانه، توالی گاه‌نگاری نقاط بافت شهر و شاخص‌های بارز منظر فرهنگی هگمتانه تا همدان مورد توجه و کارشناسی قرار خواهد گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان در پایان گفت: در کارگروه معماری و شهرسازی تعیین بناهای موجود در عرصه و حریم‌ها، ترسیم دقیق خطوط عرصه و حریم‌ها با مساحت محدوده آنها، کاربری بناها و شماره‌گذاری تفکیک بناهای دارای اطلاعات و بدون اطلاعات به بحث گذاشته می‌شود.
در کارگروه گردشگری نیز دسته‌بندی نوع گردشگری بناهای موجود در محدوده عرصه و حریم ثبت جهانی، جست‌وجو در منابع علمی مربوط به بناها و آثار موجود در عرصه و حریم، گردآوری آمار گردشگری حداقل ۵ سال گذشته ابنیه موجود و استخراج شماره ثبت ابنیه ثبتی مورد کارشناسی قرار می‌گیرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com